Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 14. ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО

Біля витоків перетворень

Рубіж XVII-XVIII ст. є дуже важливим в історії феодальної Росії. Його по-своєму відзначали дворянські та буржуазні історики. Вони протиставляли "московський" період "петербурзький", або "царський" -"імператорського". Історик Рожков перетворення першої чверті XVIII ст. називав навіть дворянській революцією.

Перетворення, зрозуміло, революцією не були. Як до перетворень, так і після них панівне становище займало дворянство. Проте його статус в економічній та політичному житті країни зміцнився настільки, що воно набуло у наступні десятиліття нові привілеї, посилив свою владу над закріпаченим селянством, розпоряджалася на свій розсуд троном.

Перетворення залишили глибокий слід насамперед тим, що вони охоплювали найрізноманітніші сфери життя країни: економіку і науку, побут і зовнішню політику, державний лад та стан трудових мас, церковні справи і мистецтво. Здійснення перетворень пов'язане з діяльністю Петра Великого. Цього видатного державного діяча відрізняла багатоплановість обдарувань: він був талановитим полководцем і проникливим дипломатом, талановитим публіцистом і неабияким законодавцем, чудовим кораблестроителем і людиною, осягнув таємниці фортифікаційної справи. Такою ж різноманітністю відрізнялися властивості його натури. Він умів бути жорстоким і ніжним, марнотратним і дбайливим до скнарості, буйним і витриманим у прояві пристрастей, простим і гордовитим у зверненні. Чи не найвизначнішою рисою його характеру була наполегливість у досягненні поставленої мети. Він не мав звичаю відступати перед труднощами і невдачами - вони викликали у нього приплив енергії і непохитне бажання досягти задуманого.

Ще одна властивість натури Петра, що було унікальним, полягало в прагненні впливати на підданих особистим прикладом. Відправка за кордон волонтерів викликала в боярсько-князівської середовищі гомін - цар сам відправився вчитися корабельному майстерності; всі верстви населення тяготились корабельної повинністю і повинністю будувати нову столицю - Петро сам береться за сокиру, щоб будувати і спускати на воду кораблі, забиває палі в болотистий грунт, на якій виріс столиця імперії; театр військових дій вимагав жертв - Петро не відсиджувався в обозі і перебував у пеклі боїв.

На військовому терені трудилися багато монархи різних часів, але Петро був єдиним, хто починав службу барабанщиком і отримував чергові підвищення в чинах за реальні успіхи на полі брані: за оволодіння Азовом, за Полтавську вікторію. Вимагаючи від дворян і городян, щоб вони замість длиннополого сукні носили коротке, цар сам вирядився в зручний для роботи європейський каптан.

Петро був простий в обігу, часто приймав запрошення на хрестини, в тому числі і від рядових гвардійців, запросто розмовляв з мастеровыми, любив фізичну працю і володів дюжиною ремесел, але з цього не випливає, що перед нами цар-демократ. Великий Пушкін помітив і деспотичне властивість царя: "перед ним все тремтіло і мовчало". У той же час цар удостоювався похвали сучасників насамперед не як намісник Бога на землі, а як приклад досконалої людини, що володів безліччю особистих достоїнств, яким піддані повинні були наслідувати.

Але справа тут не тільки в невтомній енергії Петра I, його різнобічні обдарування, а в тому, що перетворення були підготовлені всім попереднім розвитком Росії.

Заслуга Петра I полягала в тому, що він правильно зрозумів, що стояли перед країною завдання і наполегливо їх здійснював.

Специфіка перетворень Петра Великого полягала в тому, що вони проводилися у роки напруженій Північної війни, вирішувала долі країни: бути їй суверенною державою або виявитися залежною від Швеції і продовжувати скніти у ролі відсталої держави, на Заході називалася Московією.

Війна владно вимагала негайних результатів від впроваджуваних нововведень, і тому на першому етапі перетворення здійснювалися стихійно, без попередньої підготовки. Так тривало приблизно до 1711 - 1712 рр.., після чого настав другий етап перетворень, позаду залишилися Полтава і Прутський похід. Театр воєнних дій перемістився на ворожу територію, у Петра з'явилася можливість ґрунтовно готуватися до проведення реформ, вивчати досвід державного будівництва європейських країн, залучати на російську службу не тільки військових, але й цивільних фахівців.

Приходу до влади Петра I передувала гостра боротьба придворних угруповань, в якій активну участь взяли стрільці. Петро народився в 1672 р. від другого шлюбу царя Олексія Михайловича з Наталією Наришкіною, представницею зубожілого дворянського роду. Ще в царювання Федора Олексійовича (1676-1682) при дворі утворилися дві угруповання. На чолі однієї стояла розумна і енергійна царівна Софія. Вона спиралася на родичів першої дружини Олексія Михайловича - бояр Милославських. Іншу групу очолювала цариця Наталя Кирилівна.

У зв'язку зі смертю бездітного царя Федора Олексійовича постало питання про вибір наступника. Юридичні права були на боці старшого роками Івана Олексійовича, але він був млявим, хворобливим і нездатним до правління. Тому вибір ліг на 10-річного Петра, не по роках розвиненої і живої дитини. Вступ на престол Петра викликало обурення серед Милославських. Вони скористалися невдоволенням стрільців і підняли їх проти Наришкіних. Під час бунту 15 травня 1682 р. стрільці знищили видних прихильників Наришкіних і через кілька днів зажадали, щоб царювали обидва брати Іван та Петро, а керувала через їх молодості царівна Софія.

Під час правління Софії Наришкіни були відсторонені від влади. Петро ріс у підмосковному селі Преображенському, де проводив час у військових забавах та своїх однолітків формував загони "потішних", на базі яких виникли потім Преображенський і Семенівський полки.

Відносини між Софією і Петром загострювалися з року в рік і до літа 1689 р. стали такими, що відкрите зіткнення було неминучим. У ніч на 8 серпня 1689 р. таємні прихильники Петра I донесли йому, ніби Софія готує стрільців до походу па Преображенське. Пізніше з'ясувалося, що слух був помилковим, але наляканий тривожною звісткою, Петро поскакав в Троїце-Сергієв монастир, куди незабаром прибули потішні війська. Назрівав збройний конфлікт, однак стрілецькі полки, спочатку підтримували Софію, не були схильні проливати за неї кров і один за одним переходили на бік Петра. Софія виявилася без збройної підтримки, і се без праці заточили в Новодівочий монастир.

Величезна територія Росії була фактично позбавлена зручних морських шляхів. У цих умовах боротьба за вихід до моря набувала першорядне значення для доль Російської держави. Це була боротьба з економічною ізоляцією, від її успіху залежало подолання економічної відсталості, сказывавшейся у всіх галузях господарства.

Першим зовнішньополітичним кроком, спрямованим до здійснення цієї мети, були Азовські походи. Вони знаменували новий напрямок у традиційній боротьбі з Кримським ханством і Османською імперією. Кримські походи Ст. Ст. Голіцина (1687 і 1689 рр.) показали, що російські війська, рухаючись в спекотні місяці по випаленому степу, безперервно атаковані татарськими роз'їздами, досягали Криму знесиленими і не могли виконати поставленого завдання. На цей раз війська рухалися не тільки на суші, але і по Дону і Волзі.

Влітку 1695 р. російські війська підлогу командуванням Головіна, Лефорта і Гордона прибутку під Азов. Фортецею, однак, опанувати не вдалося, так як російські війська, не маючи флоту, не могли блокувати Азов з моря. Гарнізон фортеці відбив два штурму, і восени облога була знята.

Всю зиму російські війська готувалися до другого походу. Понад 25 тис. селян і посадських було мобілізовано для будівництва флоту в Воронеж і інші міста. Азов вдалося обкласти з суші і з моря, і 18 липня 1696 р. гарнізон фортеці, не чекаючи штурму, здався. Ця перемога була отпразднована незвичайними урочистостями: при величезному скупченні народу переможці пройшли під артилерійські салюти по Москві через спеціально споруджені ворота. В рядах тріумфально прямував військ перебував Петро I, який брав участь в обох походах в скромному званні бомбардира Петра Михайлова.

У 1697 р. Росія, Австрія і Венеція уклали наступальний союз проти Османської імперії терміном па три роки. Російська дипломатія мала намір зміцнити цей союз залученням до його складу ряду західноєвропейських держав. З цією метою в тому ж 1697 р. за кордон було направлено велике посольство на чолі з Ф. Я. Лефортом, Ф. А. Головіним і П. Б. Возницыным. В складі великого посольства інкогніто перебував цар, а також молоді дворяни (волонтери), надіслані для навчання військово-морської справи і кораблебудування. Петро побував у Голландії, де одночасно з роботою на верфях керував дипломатичними переговорами, потім відправився в Англію, де поповнював свої знання з кораблебудування. Дипломатичне завдання посольство, однак, не виконало. Морські держави Голландія і Англія залишилися глухими до пропозицій Росії внаслідок зацікавленості у торгівлі з Туреччиною, а також тому, що були зайняті підготовкою до назревавшему конфлікту з Францією за іспанську спадщину.

Між тим Венеція і Австрія мали намір укласти сепаратний мир з Османською імперією. Щоб запобігти запланований розпад антиосманського союзу, Петро вирішив зробити поїздку в Австрії та Венеції. Влітку 1698 р. він прибув до Відня, де отримав звістку про тривожні події в Росії - там знову спалахнув стрілецький бунт. Поїздка до Венеції була відкладена, і Петро поспіхом відбув у Росію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Початок царювання Петра I.
Державно-політичні перетворення в епоху Петра Великого
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Формування ринкової економіки в країнах Західної цивілізації (кінець XVIII - початок XX ст.)
Біля витоків перетворень
Перетворення побуту, культури і науки
Інституційні перетворення сфери виробництва, що роблять її вразливою для інновацій, що базуються на науково-технічному прогресі
Шотландське Просвітництво і світогляд А. Сміта. Витоки образу "невидимої руки"
ВИТОКИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ НЕОАВСТРІЙСКОЙ ШКОЛИ І НІМЕЦЬКОГО ОРДОЛІБЕРАЛІЗМУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси