Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 34. Суспільно-політичний рух у Білорусі в першій половині XIX ст.

Основний напрямок і зміст суспільно-політичного руху на території Білорусі в першій половині XIX ст. було обумовлено тим. що польська і полонізована шляхта білоруських земель була єдиною економічно і політично впливовою силою. Шляхта прагнула до відновлення Речі Посполитої в кордонах 1772 р. Ця ідея була головною в діяльності таємних товариств, які представляли основну організаційну форму революційного і національного руху в перкой половині XIX ст. На території Білорусі в XVIII - початку XIX ст. діяли таємні товариства масонів. Організаційно масони об'єднувалися в осередку (ложі). У першій чверті XIX ст. масонські ложі діяли у всіх губернських і багатьох повітових містах Білорусі і Литви, в них перебувало близько 500 осіб. Культурно-просвітницька і благодійна діяльність масонських лож поєднувалася з соціально-політичними цілями. Найбільш активні члени масонських лож Польщі. Литви. Білорусі виступали за відновлення незалежної польської держави, скасування кріпосного права, встановлення демократичних свобод. Масони чинили значний вплив на інші нелегальні організації: декабристів, филоматов, филаретов, "променистих" та ін. В 1818 р. масонська ложа під назвою "Турботливий литвин" була створена у Віленському університеті.

У 1817 р. студенти Віленського університету (Т. Зан, А. Петрашкевич, Я. Чечот, А. Міцкевич, В. Єжовський та ін) створили "Товариство филоматов" (любителів наук). Спочатку филоматы займалися тільки самоосвітою. У 1819-1820 рр. в їх поглядах та діяльності проявилися політичні устремління. Головною метою для них стало відродження Речі Посполитої. Під впливом филоматов перебували організації учнівської молоді "Заряне", "Товариство друзів" ("Союз филадельфистов"), "Осяйні". У 1821 р. виникло суспільство филаретов (прихильників благодійності). У 1823 р. таємні товариства були розкриті, понад 20 осіб вислані в різні губернії Росії. На території Білорусі діяли відділення польського "Патріотичного товариства".

На початку 1820-х рр. суспільно-політичний рух у Білорусі впливали російські дворянські революціонери - декабристи. Після 1815 р. в Росії почали виникати таємні організації, метою яких було знищення кріпацтва, заміни самодержавства конституційною монархією. Учасники "Південного товариства" (Київ) і "Північного товариства" (Петербург) проходили військову службу на території Білорусі. У 1821 р. в Мінську Н. Муравйов написав перший ("мінський") варіант "Конституції". У 1823 р. за участю С. Муравйова та Н. Бестужева-Рюміна, що служили в Бобруйської фортеці, був розроблений план арешту Олександра I і проголошення Росії республікою. Декабристи підтримували зв'язок з польським "Патріотичним товариством".

У 1825 р. під впливом декабристів колишні филоматы М. Рукевич і С. Новицький створили в окремому Литовському корпусі "Товариство військових друзів", керівництво якого входили капітан К. Игельстрем. поручик А. Вигелин. 14 грудня 1825 р. у Петербурзі члени "Північного товариства" спробували підняти повстання, але воно було придушене. Наприклад декабристів було "Товариство військових друзів". У 1826 р. член "Товариства з'єднаних слов'ян" С. Трусів організував виступ солдатів Полтавського піхотного полку в Бобруйську.

У листопаді 1830 р. у Варшаві почалося повстання, метою якого було відновлення незалежної Речі Посполитої. Переважна більшість учасників повстання становила польська і полонізована шляхта. Повстання охопило всю територію Царства Польського. Лідером консервативно-аристократичного напрямки повстання був князь Л. Чарторийський, який в січні 1831 р. очолив польське національне уряд. Шляхетсько-революційне протягом очолив В. Лелевель. З території Польщі на Литву і Білорусь направлялися військові загони. У січні-лютому 1831 р. у Вільно для керівництва повстанням було створено центральний повстанський комітет. Виступи в Білорусі (окремі повіти Віленської, Гродненської, Мінської губерній) були розрізненими і ізольованими. 19 червня 1831 р. повстанці зробили невдалу спробу захопити Вільно. Повстання не підтримали широкі верстви селянства і міщанства. На початку серпня 1831 р. на всій території Білорусі повстання було придушене. У Царстві Польському була ліквідована конституція 1815 р. польська армія, сейм, введено російське адміністративно-територіальний поділ.

У 1830-1840-х рр. на території Білорусі продовжували діяти таємні товариства, метою яких було відродження Речі Посполитої революційним шляхом, в їх діяльності поєднувалися ідеї національного й соціального визволення. Протягом 1830-х рр. польською еміграцією робилися спроби підготувати повстання в Царстві Польському, Білорусі, Україні, Литві (так звані експедиції М. Воловича, М. Шиманського, С. Канарського). Створена в 1835 р. С. Канарських організація "Співдружність польського народу" була тісно пов'язана з "Демократичним суспільством", - організацією, створеною у 1836 р. Ф. Савичем, студентом Віленської медико-хірургічної академії. Ця організація ставила своєю метою боротьбу за соціальну рівність і справедливість, рівність усіх народів, звільнення селян і наділення їх землею. У 1838 р. "Демократичне суспільство" було розгромлено. У 1846-1849 рр .. у містах і містечках Білорусі та Литви діяли осередки "Союзу вільних братів" - нелегальної організації, створеної братами Далівським. "Союз" виступав за повалення самодержавства, проведення демократичних перетворень, створення Польської республіки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суспільно-політичний рух у Білорусі в 1907-1914 рр.
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР у другій половині 1960-х - першій половині 1980-х рр.
Суспільно-політичне життя Білорусі у другій половині 1980-х - початку 1990-х рр.
Народницький і соціал-демократичний рух в Білорусії в другій половині ХІХ, ст.
Культура Білорусі в першій половині XIX ст.
Суспільно-політичне та культурне життя Білорусі в 1953-1964 рр.
Соціально-економічна і суспільно-політичне життя Радянської Білорусі в 1920-ті рр.
Громадські рухи першої третини XIX ст.
Суспільно-політичні рухи в СРСР в епоху "застою"
Суспільно-політична думка
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси