Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 69. Народне господарство УРСР в 1953-1964 рр.

Значні зміни у всіх сферах життя СРСР і БРСР сталися після смерті 5 березня 1953 р. В. Сталіна. У вересні 1953 р. першим секретарем ЦК КПРС став П. Хрущов. В цей період більшою мірою, ніж у попередній період, зверталася увага на підвищення добробуту народу. В економіці СРСР і БРСР отримали розвиток основні тенденції науково-технічної революції (НТР), яка проходила в розвинених країнах світу. З другої половини 1950-х рр. в УРСР випереджаючими темпами розвивалися галузі, які забезпечували науково-технічний прогрес: машинобудування і металообробка, хімічна і нафтохімічна, електронна, радіоелектронна, приладобудівна. З кінця 1950-х рр. Білорусь почала спеціалізуватися на виробництві наукомісткої продукції, яка забезпечувала, насамперед, потреби військово-промислового комплексу (ВПК). У всіх галузях промислового виробництва створювалися механізовані й автоматизовані лінії, але як і раніше частка ручної праці залишалася високою. В кінці 1950-х - першій половині 60-х рр. в УРСР почали роботу близько 600 великих підприємств, серед них перший в СРСР завод електронних обчислювальних машин, завод автоматичних ліній в Мінську. Полоцький нафтопереробний і Солігорський калійний комбінати,

Гомельський суперфосфатний і Гродненський азотно-туковий завод, Мінський завод холодильників та ін.

Сільське господарство в другій половині 1950-х - першій половині 1960-х рр. поступово долала стан кризи. БРСР спеціалізувалася на виробництві зернових культур, картоплі, розвиток м'ясо-молочного тваринництва. БРСР прийняла активну участь матеріальними і людськими ресурсами в здійсненні великомасштабного загальносоюзного сільськогосподарського проекту - освоєння цілинних і перелогових земель у Казахстані та Західній Сибіру. Уряд СРСР проводило заходи щодо стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції шляхом підвищення закупівельних цін, забезпечення колгоспів і радгоспів технікою, кадрами фахівців. Але як і раніше переважав екстенсивний шлях розвитку промисловості і сільського господарства СРСР і УРСР.

Відбулися зміни в адміністративно-територіальному поділі УРСР. В 1954 р. були ліквідовані Бобруйська. Барановичская, Пинська, Полоцька і Поліська, а в 1960 р. - Молодечненская області. З 1960 р. Білорусь ділиться на 6 областей - Брестську. Вітебську, Гомельську, Гродненську, Могилевську. Мінську.

Спробою поліпшити управління економікою була адміністративна реформа 1957 р.: замість галузевих міністерств створювалися територіальні органи управління - ради народного господарства (раднаргоспи). Рада народного господарства УРСР керував промисловістю і сільським господарством республіки. Ця реформа не мала успіху. До початку 1970-х рр. був повністю відновлений галузевий принцип керівництва народним господарством.

Політика нового керівництва СРСР, економічний підйом другої половини 1950-х рр. сприяли позитивним зрушенням у соціальній сфері: збільшилися розміри заробітної плати робітників і службовців. Селянам вперше з часу колективізації видавалися паспорти. З 1966 р. колгоспники стали отримувати пенсії. Переклад будівництва на індустріальні методи, освоєння панельного домобудівництва дозволили розгорнути в містах масове житлове будівництво. Люди отримували житло безкоштовно.

З другої половини 1950-х рр. були забезпечені потреби населення УРСР в основних продуктах харчування. У 1956-1957 рр. всесоюзне керівництво розширило законодавчі права союзних республік, у республіканське підпорядкування було передано ряд підприємств.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Відбудова народного господарства УРСР (1945-1953 рр.)
На шляху до системної кризи. Народне господарство СРСР в 1964-1985 рр.
Радянська економіка в період "відлиги" (1953-1964 рр..)
Суспільно-політичне та культурне життя Білорусі в 1953-1964 рр.
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР в 1945-1953 рр.
Макроекономічна рівновага в народному господарстві
Органи управління народним господарством
Інвестиційні моделі антикризової реструктуризації народного господарства Росії
Колективізація в УРСР
Галузева і регіональна (територіальна) структура народного господарства.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси