Меню
Головна
 
Головна arrow Фінанси arrow Ефективний фінансовий директор
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Специфіка діагностики ефекту фінансового важеля в російській практиці

Ваші компанії завжди вважають, що ми занижуємо їх рейтинг.

Лео О Ня - президент провідного рейтингового агентства S&P

Обмеження щодо податкового щита на російському ринку

Особливість діагностики фінансового важеля на російському ринку - наявність обмежень на податковий щит (податкові вигоди виникають лише за ставками запозичення, що не перевищує ставку рефінансування Банку Росії, збільшену на коефіцієнт 1,1). Формула для розрахунку ефекту фінансового важеля приймає вигляд

де к(И - нормативна ставка відсотка за запозиченнями (наприклад, при ставці рефінансування Банку Росії 10,5% норматив складе 11,55%).

На осінь 2007 р. ставка рефінансування Байка Росії становила 10%, що дає значення нормативу в 11%. Чим більше розрив між нормативною ставкою і фактичною ставкою запозичення, тим менше податкова економія в ефекті фінансового важеля. У розрахунках слід виходити з песимістичного варіанту оцінки ефектів, так як бачення податкових органів коректності завдання ставки за позиками та формування податкового щита може розійтися з фактичними подіями і думкою фінансового директора.

Умовно безкоштовні джерела фінансування

Особливість аналітики фінансових рішень, яку слід відзначити для російських компаній, що полягає в ігноруванні в традиційному вираженні фінансового важеля безкоштовних джерел фінансування. Загальноприйнятий теза - інвестований (або задіяний) капітал формують тільки платні джерела фінансування, тобто власний капітал (платність якого явно не фіксується, але може бути визначена по альтернативних можливостей інвестування) і позиковий (короткостроковий і довгостроковий) капітал. Для розрахунку інвестованого капіталу традиційно робляться дві коригування звітних даних балансу компанії: видалення з розгляду непрацюючих активів, які не породжують грошових потоків і прибутку для компанії (наприклад, надлишкові грошові кошти); відрахування безвідсоткових зобов'язань компанії (OL).

Наявні грошові кошти поділяються на операційні і надлишкові. Операційні грошові кошти визначаються бізнес-моделлю компанії. Надлишкові грошові засоби (XCASH) - ті, які в силу тих чи інших причин (не знайдені ефективні інвестиційні проекти, неефективне управління та помилки менеджерів) не потрібні для безперебійного функціонування компанії і висять "баластом". Типовий приклад компанії з надмірними грошовими коштами протягом ряду років - НК "Сургутнафтогаз". Накопичений залишок грошових коштів протягом ряду років перевищував 10 млрд дол.

Безпроцентні операційні зобов'язання (OL) включають в себе за стандартами як міжнародного, так і російського обліку кредиторську заборгованість, нарахування по заробітній платі і податках. Відрахування OL з валюти балансу, на загальноприйняту думку, підкреслює, що наявність безвідсоткових зобов'язань компанії є спонтанним, випадковим і не відображає стійку потребу у фінансових ресурсах. Так як в аналізі ефективності діяльності компанії і прогнозу прибутку важливі стійкі величини активів і капіталу, який їх підтримує, то показники чистих операційних активів (NOA) або задіяного капіталу (РЄ) займають гідне місце у фінансовій аналітиці.

Чисті операційні активи (net operating asset)

де А - активи; ХСАБН - надлишкові грошові кошти; ОЬ - безпроцентні зобов'язання компанії; £> - позиковий капітан; 5 - власний капітал.

Віддача капіталу (прибутковість вкладеного капіталу)

Проте такий підхід до оцінки використовуваного капіталу (активів) припускає, що довгострокові фінансові рішення не включають в себе елементів управління кредиторською заборгованістю. У той же час практика російських компаній показує, що кредиторська заборгованість може стати дієвим інструментом фінансового управління, особливо для малих і середніх компаній, традиційно розраховується фінансовий важіль за яким (як співвідношення довгострокових джерел D/E) близький до нуля. Більш того, у ряді випадків буває складно без аналізу кредиторської політики пояснити істотні відмінності у віддачі на власний капітал (ROE) в рамках однієї галузі для компаній з близькими значеннями фінансового важеля. Також складно діагностувати ефекти по інвестиційним проектам, що допускають різну політику взаємовідносин з постачальниками. Що дорожче гроші на ринку, тим сильніше виявляється вплив "ричагові ефекту" за рахунок безвідсоткових короткотермінових зобов'язань.

При додаванні в розгляд постійно підтримуваних безвідсоткових короткотермінових зобов'язань (для простоти припустимо, що всі спонтанні джерела підтримуються на постійній основі) виникає необхідність в аналізі показника "операційні активи":

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фінансовий ризик. Ефект фінансового важеля
Ефект фінансового важеля: концепція прибутковості і концепція ризику
Діагностування "ефекту фінансового важеля" і боргового навантаження
Податкові правопорушення, передбачені главою 16 Податкового кодексу Російської Федерації
ОСНОВИ ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Податкові органи Російської Федерації
Альтернативні довгострокові джерела фінансування підприємства
Залучені кошти та їх роль у джерелах фінансування підприємницької діяльності
Кредиторська заборгованість як джерело короткострокового фінансування підприємства
 
Предмети
-->
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси
Пошук