Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Про альтернативну службу

Після прийняття в 1993 р. Конституції у суспільстві почали формуватися нові підходи до військової служби: люди вимагали поваги до своїх релігійних і пацифістським переконаннями, які забороняють їм брати в руки зброю. В результаті виникла проблема відсутності альтернативної військової служби, яка би вирішувала ці питання. Поняття "альтернативний" походить від французького alternation - "чергувати, не збігається із загальноприйнятим". Дискусії тривали майже 10 років, було висловлено безліч думок, як саме організувати цю альтернативну військову службу. В результаті Федеральне Збори РФ прийняв Федеральний закон від 25 липня 2002 року № 113-ФЗ "Про альтернативної громадянської службі".

У преамбулі цього закону зазначається, що він регулює відносини, пов'язані із реалізацією громадянами Російської Федерації конституційного права на заміну військової служби за призовом альтернативної громадянської службою". В 1 ст. зазначалося, що альтернативна громадянська служба - це особливий вид трудової діяльності в інтересах суспільства та держави, що здійснюється громадянами замість військової служби".

Громадянин має право на заміну військової служби за призовом альтернативної громадянської службою у випадках, якщо: несення військової служби суперечить його переконанням чи віросповіданням; він ставиться до корінного нечисленному народу, веде традиційний спосіб життя, здійснює традиційне господарювання і займається традиційними промислами.

На альтернативну цивільну службу направляються громадяни чоловічої статі у віці від 18 до 27 років, які не перебувають в запасі, мають право на заміну військової служби за призовом альтернативної громадянської службою II та щодо яких відповідно до справжнім федеральним законом призовною комісією району, міста без районного поділу, іншого муніципального освіти прийнято відповідне рішення. На момент прийняття закону назву "альтернативна громадянська служба" ні у кого не викликало заперечень, оскільки "альтернативники" повинні будуть служити не в армії, а "на громадянці".

Однак іншим політичним керівникам, а також деяким законодавцям не давало спокою положення про те, що в Росії державна служба включала в себе різні контингенту службовців, що відрізняються специфікою виробничої діяльності, чинами, званнями. Після тривалих обговорень у 2003 р. був прийнятий рамковий Федеральний закон "Про систему державної служби Російської Федерації", за яким колишня державна служба, як уже говорилося, була поділена на три види: державну цивільну службу, військову службу і службу в правоохоронних органах.

При цьому федеральних законодавців як-то не спантеличив питання про те, що поняття "громадянська служба" вже зайнято "альтернативниками" військової служби. З точки зору елементарної логіки в цьому випадку слід було б уточнити раніше прийнятий Федеральний закон "Про альтернативної громадянської службі", прибравши з нього нічого не вирішальне слово "громадський" та замінивши словом "військовий". У цьому випадку закон прийняв би нормальне правове стан і називався так: "Про альтернативну військову службу".

Однак, цього не сталося і в державній службі виник правовий паралогизм.

Разом з тим у Федеральному законі "Про систему державної служби Російської Федерації" передбачалося, що по кожному з цих трьох видів служб будуть прийняті спеціальні закони. Для цього створені відповідні редакційні комісії. І дійсно, був прийнятий перший Федеральний закон "Про державну громадянської службі Російської Федерації", положення якого здебільшого безпосередньо діють у правових відносинах. Що стосується інших видів служб, то поки розпочато перетворення військової служби, а також правових засад правоохоронної служби.

Однак, і у Федеральному законі "Про державну громадянської службі Російської Федерації" також нічого не було сказано про Федеральному законі № 113-ФЗ. Тому Уряд продовжив роботу по формуванню альтернативної громадянської (військової) служби. З цією метою

11 грудня 2003 р. воно прийняло Постанову № 750 "Про організації альтернативної цивільної служби", в якому, в основному, повторило колишні формулювання Федерального закону № 113-ФЗ. У ньому було визначено, що федеральні органи виконавчої влади, зацікавлені в напрямку громадян для проходження альтернативної цивільної служби, в установленому порядку вносять в Міністерство праці і соціального розвитку РФ (як спеціально уповноважений у той час федеральний орган виконавчої влади по організації альтернативної цивільної служби) пропозиції щодо переліків видів робіт, професій, посад, на яких можуть бути зайняті громадяни, які проходять альтернативну громадянську службу. Це міністерство також має вказати організації, де пропонується передбачити проходження альтернативної цивільної служби та сформулювати пропозиції щодо кількості громадян, які можуть бути прийняті в зазначених організаціях.

Міністерство праці і соціального розвитку РФ з участю Міністерства оборони РФ згідно із затвердженими переліками та даними про чисельність і склад громадян, щодо яких призовними комісіями винесені висновки про заміну їм військової служби за призовом альтернативної громадянської службою, повинні прийняти рішення про участь органів виконавчої влади в організації альтернативної громадянської служби у підвідомчих їм організаціях і розробити для кожного з них планові завдання по прийому громадян для проходження альтернативної цивільної служби.

Починаючи з 2004 р. було подано 4370 заяв про заміну військової служби альтернативної громадянської. Після проходження різних комісій на альтернативну цивільну службу було направлено: у 2004 р. - 401 чоловік, у 2005 р. -'257, в 2006 р. - також 257 осіб, у 2007 р. -297, в 2008 р. - 933, а в 2012 р. - 400 призовників. Однак не всі спрямовані успішно пройшли дану службу: близько 200 цивільних новобранців з різних причин були звільнені з альтернативної громадянської служби.

У 2004 р. Міністерство праці і соціального розвитку РФ було об'єднано з Міністерством охорони здоров'я РФ і отримало назву "Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку РФ". Виконуючи постанову Уряду РФ № 750, новий міністр 28 лютого 2007 р. видав наказ "Про затвердження переліків видів робіт, професій, посад, на яких можуть бути зайняті громадяни, які проходять альтернативну громадянську службу, і організацій, де передбачається проходження альтернативної громадянської служби", реєстраційний № 9263.

Обсяг вакансій за цим нормативним актом досить великий - понад 9 тис. робочих місць. Перелік включає понад 202 професій 716 організаціях - від акумуляторника і замовника до юрисконсульта і вчителі. Географія проходження служби відповідна - починаючи з Калінінграда і кінчаючи Владивостоком. Більше інших в робочій силі потребує Пошта Росії. Вона готова прийняти майже 3 тис. осіб. Крім того, підприємствам потрібні підсобні робітники, каменярі, ковалі, токарі, слюсарі, електрозварники, електромонтери. Частина молодих людей підуть працювати в соціальну сферу, в тому числі в реабілітаційні центри і психоневрологічні інтернати.

З 1 січня 2008 р. тривалість альтернативної цивільної служби становить 21 місяць, а на підприємствах, підвідомчих Міністерству оборони, - 18 місяців. Однак підготовлених новобранців серед призовників досить мало. Як показує практика, переважна більшість серед них (55%) не мають взагалі ніяких спеціальностей.

Аналіз законів і відповідних нормативних актів показує, що альтернативна служба, пов'язана з відмовою від одержання і користування зброєю, може бути тільки під час проходження ними військової служби за призовом. Перекидати її на громадянську службу суперечить логіці, не робить честі ні федеральним законодавцям, ні керівникам федеральних виконавчих органів. Альтернативна служба може бути тільки на військовій службі. Тому і закон повинен бути відповідним чином уточнений.

Висновки

o Військова служба є вид федеральної державної служби, що представляє собою професійну службову діяльність громадян на військових посадах у Збройних силах Російської Федерації, інших військах, які здійснюють функції щодо забезпечення оборони і безпеки держави. Таким громадянам присвоюються військові звання.

o В даний час комплектування армії відбувається по змішаній формі обов'язкового військового призову і контрактно-професійного найму. Солдати-призовники становлять поки що основну частину Збройних сил, а контрактники служать на тих спеціальностях, де потрібна серйозна фізична і технічна підготовка.

o В російській армії, як і в радянській, зберігаються три види військ: сухопутні війська, військово-морський флот, військово-повітряні сили, а також три роди військ: повітряно-десантні, ракетні космічні. Однак па зміну четырехзвенным системам управління: військовий округ - армія - дивізія - полк, до 2012 р. армію перевели на трирівневу: військовий округ - оперативне командування - бригада, які вже зараз мають категорію постійної готовності". До 2012 р. у Збройних силах було сформовано 100 загальновійськових і спеціальних бригад.

o В даний час визначено, що співвідношення офіцерів і солдатів, у принципі, повинно відповідати приблизно 15 до 85, тобто офіцерський склад повинен становити близько 15%, а військовослужбовці за призовом і солдати, сержанти за контрактом - 85%. Таке співвідношення на даний момент вважається оптимальним. Але воно залишається предметом подальшого досить серйозного обговорення.

o "Демілітаризація" різних посад в армії, тобто переведення їх у статус цивільних, супроводжується введенням посад "із зірочками". Вони поки що використовуються лише в міністерських структурах для управлінського апарату. У військовому ланці посад "із зірочками" не передбачається.

o У Збройних силах скоро з'явиться нова структура - військова поліція, яка займеться зміцненням законності і правопорядку у військах. Її чисельність становитиме близько 5 тис. осіб. Головним завданням нового відомства стане боротьба з дідівщиною і розкраданням військового майна, включаючи зброю та боєприпаси. На неї буде покладено підтримання порядку в частинах, а також патрулювання в гарнізонах і містах, охорона військових об'єктів та вантажів. У її ведення перейдуть військові комендатури і гауптвахти.

o Передбачається, що Збройні сили з 1 млн 130 тис. осіб до 2017 р. скоротяться до 1 млн осіб. Під секвестр у 2008-2012 рр. потраплять, в основному, офіцери: генералів з 1107 осіб скоротять до 866 осіб, полковників - з 25 665 до 9114 людина, майоров - з 99 550 до 25 000 осіб, капітанів - з 90 до 40 тис. осіб, а лейтенантів збільшать з 50 до 60 тис. чоловік.

o При демобілізації комісії будуть керуватися наступними чотирма основними положеннями: звільняти будуть тільки тих, хто досяг граничного віку служби, хто за станом здоров'я не може виконувати обов'язки, бажає звільнитися з власної ініціативи, а також тих офіцерів, які за професійними якостями не відповідають займаній посаді.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Трудовий договір про альтернативної громадянської службі
Аналіз альтернатив дій
АЛЬТЕРНАТИВНІ МОДЕЛІ (ТИПИ, СИСТЕМИ) ЕКОНОМІКИ
Еволюція теорії граничної корисності: кардиналізма і ординалізму; поняття альтернативних витрат та поставлення
Державна громадянська служба як адміністративна влада
Організація і компетенція федеральних служб, керованих Президентом РФ, Урядом РФ і здійснюють адміністративне управління в області фінансів
Звільнення з державної служби
Вибір альтернатив
Федеральна служба з гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища (Росгідромет)
Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії (Росреестр)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси