Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Умови укладення шлюбу

Законодавство і практика всіх країн передбачає комплекс умов, необхідних для укладення шлюбу. Їх недотримання може призвести до визнання шлюбу недійсним та його скасування. Деякі з даних умов диктуються, зокрема, тим, що "шлюбно-сімейні відносини являють собою основу розвитку нації і джерело рушійний сили народу, тому держава не може залишатися байдужим і має дбати про правильному і здоровому розвитку сім'ї". Найбільш важливі умови укладення шлюбу полягають у наступному.

1. Добровільність вступу в шлюб.

2. Наявність шлюбного повноліття, тобто досягнення вступають у шлюб певного віку. У різних країнах цей вік коливається від 15 років (для жінок у Франції) до 19 років (у деяких провінціях Канади). Якої-небудь загальної закономірності у віці шлюбного повноліття немає. Є лише приватні. Це - різний вік для чоловіків і жінок, зниження цього віку у деяких країнах (наприклад, у Франції, Великобританії і ФРН шлюбний вік для чоловіків був знижений з 21 року до 18 років).

У конкретних випадках можливе епоха (зниження) шлюбного віку при наявності серйозних причин але рішенням компетентних органів - суду, прокуратури, міністра юстиції. У деяких країнах можлива епоха до 14 років і навіть нижче (найчастіше - при вагітності нареченої). Формально на шлюб неповнолітніх у багатьох країнах вимагається згода їх законних представників ("батьківське благословення"). Відмова батьків дати свою згоду на шлюб у ФРН може бути оскаржено неповнолітнім у суді.

3. Обов'язковою умовою є несостояние у шлюбі. Тобто сучасне сімейне право розвинених країн базується на принципі моногамії - союз одного чоловіка з однією жінкою. Тому, як свідчить ст. 147 ФГК, не можна укладати другий шлюб до розірвання першого. Полігамні шлюби зберігаються лише в деяких мусульманських країнах. В усякому разі навіть у такій країні, як Єгипет, існує моногамний шлюб і дозволу полігамії домагаються лише мусульманські фундаменталісти. Сімейний кодекс Алжиру (1984 р.) дозволяє чоловікові мати до чотирьох дружин.

4. Ступінь споріднення вступаючих в шлюб. Зазвичай особи, які вступають у шлюб, не складаються ні в якому спорідненість. Тим не менше їх певну спорідненість не виключається. Тому закон ставить межі спорідненості і властивості осіб, що вступають у шлюб. Існуючий у всіх цивілізованих країнах заборона шлюбів між близькими родичами (кровозмісних шлюбів) пояснюється як фізіологічними, так і моральними міркуваннями.

У більшості країн заборонені шлюби між висхідними і спадними родичами, повнорідними і неповнорідними братами і сестрами. Разом з тим існують і відмінності. Наприклад, в одних країнах допускаються шлюби між двоюрідними братами та сестрами (багато штатів США), а в інших - ні. У Франції допускаються шлюби між дядьками та племінницями, тітками та племінниками. Родинні шлюби часто служать мети концентрації сімейного майна.

У Швеції заборонено тільки шлюби між близькими родичами. Більш того, навіть допускається епоха шлюбів між единородными братами і сестрами. Навпаки, у Франції заборонені шлюби між свойственниками за життя особи, через яке встановлено відносини властивості (ст. 161 - 164 ФГК). Тому, наприклад, чоловік за життя свого сина не може одружитися на його колишній дружині. Забороняються шлюби між усиновителями й усиновленими (Франція та ін). У ФРН шлюб удочерителя з вдочерили припиняє відносини з удочерению.

5. Нетрадиційне умова вступу в шлюб регламентується останнім часом законодавством ряду країн, а саме: належність що вступають у шлюб до одного підлозі. Раніше це малося на увазі навіть якщо не було передбачено законом (як "союз чоловіка і жінки"). У деяких штатах США у низці прецедентів також встановлено недопустимість шлюбів осіб однієї статі. Аналогічні проблеми виникли і в судовій практиці Франції. Викладене є наслідком активізації в останні роки руху сексуальних меншин, що потребують шлюбно-сімейної легалізації їх зв'язків. У зв'язку з цим у ряді країн допускається так зване "зареєстроване партнерство осіб однієї статі" (Данія, Швеція та ін). З цієї причини у Великобританії виношується ідея виведення та вживання слів "чоловік" і "дружина" з заміною на нейтральні терміни "подружжя" або "партнери".

6. В практиці іноді виникає також проблема визначення статі деяких осіб, що вступають у шлюб. У таких випадках питання про характер фізіологічної аномалії та можливості укладення шлюбу вирішується компетентним органом, наприклад у Великобританії - судом, а в Італії - прокуратурою. Непередбачуваність соціальних мотивацій поведінки деяких представників чоловічої статі, які здійснюють операції по перетворенню їх органів в жіночі з подальшими спробами "виходу заміж", ставить перед сімейним правом нові проблеми.

7. Крім перелічених умов та заборон на вступ у шлюб, пов'язаних, зокрема, зі станом здоров'я (душевна хвороба, венеричні захворювання - за законодавством Великобританії і деяких штатів США), в окремих країнах існують й інші обмеження і заборони на шлюб. Такий, наприклад, заборона жінці вступати у новий шлюб після смерті чоловіка, розлучення або визнання шлюбу недійсним протягом встановленого в законі ("траурного") терміну: у Франції та Швейцарії - 300 днів (ст. 296 ФГК, ст. 103 ЦК Швейцарії), у ФРН - 10 місяців (ст. 1313 ГГУ). Мета подібних заборон - прагнення запобігти можливі спори про встановлення батьківства та про спадщину.

8. У ряді американських штатів зберігаються тимчасові обмеження на вступ у повторний шлюб чоловіка, винного в розлученні (з причини, як правило, подружньої зради). Заборона на шлюб (без спеціального дозволу церковної влади) існує у деяких країнах, наприклад в Іспанії для священнослужителів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Умови укладення шлюбу
Порядок і умови укладення і розірвання шлюбу
Поняття, ознаки, умови укладення шлюбу
Перешкоди до укладення шлюбу
Укладення шлюбів
Порядок укладення шлюбу
Процедури укладання та розірвання шлюбу
Укладення шлюбу
Поняття дійсного, недійсного і фіктивного шлюбу
Умови вступу в шлюб
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси