Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Статус президента та Ради міністрів Республіки Польща

У сучасній Польщі посаду одноосібного глави держави була заснована в 1989 р., до цього протягом декількох десятиліть існував колегіальний глава держави - Державна рада ПНР. Президент обирається на основі загальних, рівних, прямих виборів при таємному голосуванні строком на п'ять років. Він може бути обраний повторно лише один раз. Главою держави вправі стати тільки польський громадянин, який досяг віку 35 років і повною мірою користується виборчими правами. Обраним визнається кандидат, який отримав більше половини поданих дійсних голосів. Якщо жоден з претендентів не отримав необхідної більшості, то через два тижні проводиться повторне голосування (так було восени 1995 р. і 2005 р.). Передостанні президентські вибори, на яких вдруге переміг представник лівоцентристських сил - Олександр Кваснєвський, відбулися в жовтні 2000 р. На виборах 2005 р. в результаті другого туру переміг лідер консервативної партії "Право і справедливість" Лех Качинський, який набрав 54% голосів (при явці трохи більше 50%). Він обіцяв відстоювати "традиційні католицькі цінності" і проводити активну соціальну політику.

У червні-липні 2010 р. відбулися дострокові президентські вибори (10 квітня 2010 р. трагічно загинув в авіакатастрофі під Смоленськом чинний глава держави). Після проведення другого туру виборів перемогу здобув один з керівників "Громадянської платформи" маршал сейму Броніслав Комаровський. Він набрав трохи більше 53,01% голосів виборців.

Президент є верховним представником держави і гарантом безперервності державної влади. Згідно з конституційним положенням, він "піклується про дотримання Конституції, стоїть на варті суверенітету і безпеки держави, а також непорушності й неподільності її території" (ч. 2 ст. 126).

Президент здійснює традиційні повноваження: представляє Польщі на міжнародній арені; призначає і відкликає польських повноважних представників в інших державах і при міжнародних організаціях; приймає вірчі і відкличні грамоти послів і посланників; надає громадянство і дає згоду на відмову від польського громадянства; нагороджує орденами і медалями, присвоює військові звання; здійснює помилування та ін Він є верховним головнокомандувачем збройними силами. Щодо ряду офіційних президентських актів діє інститут контрасигнатури. У разі смерті президента або неможливості виконання ним своїх обов'язків тимчасово повноваження глави держави переходять маршалу сейму, як, наприклад, це було у квітні-липні 2010 р.

Суттєвою особливістю статусу глави держави в Польщі є те, що відповідно до основних норм (ч. 2 ст. 10 Конституції Польщі), виконавча влада здійснюється президентом і Радою міністрів, а не лише урядом, що в ряді зарубіжних країн.

Уряд - Рада міністрів є вищим органом виконавчої влади і здійснює традиційні повноваження цієї гілки влади. У польській конституційній доктрині діє презумпція повноважень уряду, тобто його ведення підлягають всі питання, не закріплені за іншими державними органами та органами місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 146 Конституції Польщі). Уряд складається з голови, віце-голови, міністрів, голів комітетів. Голова і віце-голова можуть виконувати також функції міністра. У 1996 р. прийнятий Закон про організацію і порядок роботи Ради міністрів.

Уряд формується спільно президентом і сеймом. Глава держави призначає голову Ради міністрів і за його пропозицією - міністрів. Новопризначений голова Ради міністрів повинен протягом 14 днів представити сейму програму своєї діяльності та отримати вотум довіри депутатів. Для отримання вотуму довіри необхідно домогтися абсолютної більшості голосів. Передбачено також конструктивний вотум недовіри уряду, характерний для ряду країн Європи.

Глава уряду зобов'язаний заявити про відставку Ради міністрів на першому засіданні новообраного сейму. Члени Ради міністрів несуть перед сеймом солідарну відповідальність за діяльність уряду.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА
Європейський Рада
Зовнішня політика Республіки Рад і придушення збройних заколотів
Статус президента і уряду у Франції
Конституційний статус президента Італії
Президент США: статус, повноваження, підлеглий йому апарат управління
Правовий статус Президента Росії.
Скарги на рішення про відмову в наданні статусу біженця та (або) додаткової зашиті в Республіці Білорусь
Президент російської федерації та дорадчі органи при президенті Російської Федерації
Сейм і сенат. Органи державного контролю та охорони права Польщі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси