Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 13. Пожежна безпека на підприємствах переробної промисловості

Категорування приміщень і будівель по вибухопожежній і пожежної небезпеки

Методика визначення категорій приміщень і будівель (або частин будівель між протипожежними стінами - пожежних відсіків; далі по тексту - будівель і приміщень) виробничого і складського призначення за вибухопожежною та пожежною небезпекою в залежності від кількості і пожежовибухонебезпечних властивостей знаходяться (обертаються) в них речовин і матеріалів з урахуванням особливостей технологічних процесів розміщених в них виробництв встановлено НПБ 105-95 "Визначення категорій приміщень і будівель по вибухопожежній і пожежної безпеки". Методика має використовуватися при розробці відомчих норм технологічного проектування, що стосуються категорирования приміщень і будівель.

Класифікація будівель, споруд, будівель та приміщень з пожежної та вибухопожежної небезпеки застосовується для встановлення вимог пожежної безпеки, направлених на запобігання можливості виникнення пожежі та забезпечення протипожежного захисту людей та майна у разі виникнення пожежі в будівлях, спорудах, будівлях і приміщеннях.

З пожежної та вибухопожежної небезпеки, згідно з Федеральним законом від 22.07.2008 № 128-ФЗ “Технічний регламент

про вимоги пожежної безпеки", приміщення виробничого та складського призначення незалежно від їх функціонального призначення поділяються на такі категорії:

1) підвищена взрывопожароопасность (А);

2) взрывопожароопасность (Б);

3) пожежонебезпека (В1-В4);

4) помірна пожежонебезпека (Р);

5) знижена пожежна небезпека (Д).

Будівлі, споруди, будови та приміщення іншого призначення поділу на категорії не підлягають.

Категорії приміщень з пожежної та вибухопожежної небезпеки визначаються виходячи з виду, що знаходяться в приміщеннях горючих речовин і матеріалів, їх кількості та пожежонебезпечних властивостей, а також виходячи з об'ємно-планувальних рішень приміщень та характеристик проведених у них технологічних процесів.

Визначення категорій приміщень слід здійснювати шляхом послідовної перевірки належності приміщення до категорій від найбільш небезпечної (А) до найменш небезпечною (Д).

До категорії А належать приміщення, в яких знаходяться (обертаються) горючі гази, легкозаймисті рідини з температурою спалаху не більше 28 °С в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні парогазоповітряні суміші, при займанні яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні, що перевищує 5 кПа, і (або) речовини та матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем повітря або одне з одним у такій кількості, що розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні перевищує 5 кПа.

До категорії Б належать приміщення, в яких знаходяться (обертаються) горючі пил або волокна, легкозаймисті рідини з температурою спалаху більше 28 °С, горючі рідини в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні пилоповітряні або пароповітряні суміші, при займанні яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні, що перевищує 5 кПа.

До категорій В1-В4 належать приміщення, в яких знаходяться (обертаються) горючі і важкогорючі рідини, тверді горючі і важкогорючі речовини і матеріали (в тому числі пил і волокна), речовини і матеріали, здатні при взаємодії з водою, киснем повітря або одне з одним лише горіти, за умови, що приміщення, в яких вони знаходяться (обертаються), не відносяться до категорії А чи Б.

Віднесення приміщення до категорії В1, В2, ВЗ або В4 здійснюється залежно від кількості та способу розміщення пожежної навантаження в зазначеному приміщенні і його об'ємно-планувальних характеристик, а також від пожежонебезпечних властивостей речовин і матеріалів, складових пожежну навантаження.

До категорії Г належать приміщення, в яких знаходяться негорючі речовини та матеріали в гарячому, розжареному або розплавленому стані, процес обробки яких супроводжується виділенням променистого тепла, іскор і полум'я, і (або) горючі гази, рідини і тверді речовини, які спалюються або утилізуються як паливо.

До категорії Д належать приміщення, в яких знаходяться негорючі речовини та матеріали в холодному стані.

Категорії будівель, споруд і будівель з пожежної та вибухопожежної небезпеки визначаються виходячи з частки і суммированной площі приміщень тієї чи іншої категорії небезпеки в цьому приміщенні, споруді, будові.

Будівля відноситься до категорії А, якщо в ньому суммированная площа приміщень категорії А перевищує 5% площі всіх приміщень або 200 м2.

Будівля не відноситься до категорії А, якщо суммированная площа приміщень категорії А в будівлі не перевищує 25% суммированной площі всіх розміщених в ньому приміщень (але не більше 1000 м2) і ці приміщення обладнуються установками автоматичного пожежогасіння.

Будівля належить до категорії Б, якщо одночасно виконані такі умови: будівля не належить до категорії А і суммированная площа приміщень категорій А і Б перевищує 5% суммированной площі всіх приміщень або 200 м2.

Будівля не належить до категорії Б, якщо суммированная площа приміщень категорій А і Б у будівлі не перевищує 25% суммированной площі всіх розміщених в ньому приміщень (але не більше 1000 м2) і ці приміщення обладнуються установками автоматичного пожежогасіння.

Будівля відноситься до категорії В, якщо одночасно виконані такі умови: будівля не відноситься до категорії А або Б і суммированная площа приміщень категорій А, Б, В1, В2 і ВЗ перевищує 5% (10 відсотків, якщо в будівлі відсутні приміщення категорій А і Б) суммированной площі всіх приміщень.

Будівля не відноситься до категорії В, якщо суммированная площа приміщень категорій А, Б, В1, В2 і В3 в будівлі не перевищує 25% суммированной площі всіх розміщених в ньому приміщень (але не більше 3500 м2) і ці приміщення обладнуються установками автоматичного пожежогасіння.

Будівля належить до категорії Г, якщо одночасно виконані такі умови: будівля не відноситься до категорії А, Б або В і суммированная площа приміщень категорій А, Б, В1, В2, В3 і Г перевищує 5% суммированной площі всіх приміщень.

Будівля не відноситься до категорії Г, якщо суммированная площа приміщень категорій А, Б, Bl, В2, В3 і Г у будівлі не перевищує 25% суммированной площі всіх розміщених в ньому приміщень (але не більше 5000 м2) і приміщення категорій А, Б, Bl, В2 і В3 обладнуються установками автоматичного пожежогасіння.

Будівля належить до категорії Д, якщо воно не належить до категорії А, Б, В або Р.

Методи визначення класифікаційних ознак віднесення будівель та приміщень виробничого і складського призначення до категорій з пожежної та вибухопожежної небезпеки встановлюються нормативними документами з пожежної безпеки.

Категорії будівель, споруд, будівель та приміщень виробничого та складського призначення з пожежної та вибухопожежної небезпеки вказуються в проектній документації на об'єкти капітального будівництва та реконструкції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Пожежна безпека
Вимоги пожежної безпеки до котелень установок
Організація радіометричного і санітарного контролю на переробних підприємствах
ПРОБЛЕМИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ В ЕЛЕКТРОННІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ
Безпека праці в рибній галузі промисловості
Пожежна безпека
Динамічні характеристики будівлі і життєдіяльність людини
Оцінка будівель і приміщень
Безкаркасні будівлі з місцевого матеріалу без фундаменту на піщаному грунті
НЕБЕЗПЕКИ ВИРОБНИЧОГО СЕРЕДОВИЩА
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси