Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Романська мистецтво X-XII вв

Формується в умовах розвинутого феодального суспільства. Релігія проникає у всі сфери його життя і визначає характер та специфіку мистецтва. Термін "романський" виникла в XIX ст. як позначення стилю європейського мистецтва X-XII століть.

Найбільш повно романський стиль проявився у Франції та Німеччині. Художня концепція нового стилю втілилася в архітектурі храму. У християнському храмі знайшло вираження уявлення людей про всесвіт, про одухотвореному Космосі, про єдність земного й небесного, про небесному Граді.

Будівля християнського храму зазвичай складається з трьох частин: нартексу (переддень храму), середньої частини і вівтаря. Тричастинну поділ храму виражало уявлення про світ як єдність божественного, ангельського і земного буття.

Весь храм в цілому - священне місце, але при цьому виділяється найбільш священна частина - вівтар, до якого спрямовується погляд кожного, хто потрапляє у простір храму. Тут здійснюється основне християнське таїнство - літургія.

Романський храм являв собою прямокутну в плані будівлю, розділене в поздовжньому напрямку на три або п'ять частин, званих нефами, або кораблями. Середній неф вище і ширше бічних. Верхній ярус його стін прорізаний над дахами бічними вікнами, що висвітлюють центральну частину приміщення. Для збільшення простору зводили поперечний неф (трансепт), рівний по висоті центральному. Трохи виступаючи за межі основної ширини будівлі, він надавав планом храму форму хреста. Хрест - найбільш древній символ, що позначав розп'яття Христа і перемогу над смертю.

Храм являв собою шлях сходження до Бога. Христос є "шлях, істина і життя". Поняття шляху, мандри стає одним з основних понять в Євангелії. Людина - мандрівник, шукач царство небесне. Паломництво, яке було неодмінним атрибутом середньовічної людини, розумілося як шлях до Бога.

Романський храм - це храм-фортеця, суворий, масивний, величний. Вежа над средокрестием, увінчана шпилем, утворює центр композиції. Основний будівельний матеріал храмів - камінь. Масштабність лежить в основі середньовічної архітектури, і в цьому одна з істотних відмінностей її від античного зодчества, де були важливі пропорції, а не величина будівлі. Значні і монументальні обсяги романського храму уподібнюють його світової горі, досягає небес. Закритість, відгородженість храму від профанного світу глухими мурами, перспективні портали - входи, підземні крипти, де зберігаються святі мощі, змусили дослідників зіставити його з кам'яною печерою. Відроджувалася парадигма "кам'яного мислення". Могутня сила маси каменю, містична міць прихованих у ньому тектонічних сил присутні в романському храмі у всій своїй реальній відчутності - як зовні, так і в інтер'єрі. Відбувається якесь з'єднання палеолітичної та неолітичної образності.

Середньовічний храм являв собою потужний синтез мистецтв: архітектури, скульптури, живопису. Символіка як основа образного мислення людей Середньовіччя проявила себе на всіх рівнях формування художнього образу. Нерівномірність освітлення внутрішнього простору, контрасти світлих і темних місць сприймалися як боротьба добра і зла. Мальовниче багатство внутрішнього декору контрастувало з його зовнішнім виглядом, суворим і аскетичним. Тим самим підкреслювалася ідея вищості духовної краси над зовнішнім, чуттєвим.

У XI-XII ст. Франції належала провідна роль у середньовічній культурі. Саме тут раніше інших країн взяли гору феодальні порядки. У Франції була здійснена реформа чернечого життя: статуту монастиря Клюні слідували монастирі всієї Європи. І одночасно формувалися наукові та філософські погляди, доводили релігійні догми з допомогою розуму. Центрами мистецтва були Бургундія, Прованс, Пуату, Лангедок. Тут схрещувалися шляхи, що ведуть в Італію, Іспанію, Англію. Проходили дороги паломників, що прямують в Сант-Яго де Компостела, Рим, Палестину. У цих місцях зводилися собори, величезні за розмірами, розраховані на велику кількість паломників.

У архітектурі простежується своєрідність в залежності від місця розташування храму: так, особливою суворістю і відсутністю декору відрізняються храми в провінціях Овернь, а церква Нотр-Дам так Гранд у Пуатьє - однаковою висотою центральних і бічних нефів і скульптурної різьбленням порталу. Церкви в Провансі - Сен-Жиль і Сен-Трофім в Арлі на півдні Франції - зберегли зв'язок з античністю. Самі величні храми розташовані у Нормандії і Бургундії - церква абатства Клюні, Сен-Лазар в Отоно.

У романський період величезну роль у декорі храму відіграє скульптура. Людська фігура в зображенні середньовічного художника позбавляється своєї матеріальності. Створюючи образи, романські художники не прагнули наблизитися до життєвої правди. Їх головне завдання - втілити ідею. Звідси умовність, стилізація форм. Різьблений декор фасаду зазвичай концентрувався на капітелях і на тимпані. Середньовічні майстри працювали одразу в матеріалі. Скульптура не накладалася на площину стіни, а як би витягати з неї. Вона була нероздільною частиною архітектури, і цим визначалася цілісність будівлі.

Крім Франції романський стиль простежується в Італії, Німеччині, Англії. Розглянемо коротко місцеві особливості мистецтва цих країн.

В Італії, де зародилося християнство, ще в IV ст. склався ансамбль, який складався з базилікального храму, поруч стоїть дзвіниці і баптистерія, в якому відбувалися хрещення новонавернених. Такий ансамбль зберігся в Італії й у романський період. Однією з найбільш ранніх базилік, зведеної ще при Костянтині Великому, була церква Святого Петра в Римі. Згідно з переказами, церква була зведена на місці загибелі апостола Петра. Він вважався першим римським єпископом, який згодом став називатися папським. Протягом усього Середньовіччя церква Святого Петра була головною католицькою церквою і була знесена в XVI ст., коли її замінив величезний купольний собор, побудований великими майстрами Відродження.

У числі видатних романських соборів - церква Сант-Амброджо в Мілані з її простим і привабливим фасадом, перед яким зберігся двір-атріум. В XII ст. була побудована церква Сан-Дзено у Вероні зі стоїть поруч ефектною дзвіницею. Винятковими формами володіє ансамбль у Пізі - собор, "падаюча вежа", баптистерій.

У XII ст. в смугу розквіту набуває романська архітектура Німеччини. Самі великі собори були збудовані у Майнці, Вормсі і Шпейері. Для німецьких храмів характерна спрямованість вгору. Таке враження створюють високі башти, розташовані на західній і східній сторонах храму.

В англійській архітектурі романського періоду багато рис французької архітектури: великі розміри, високі центральні нефи, велика кількість веж. З XII ст. з'являються нервюрные склепіння, що мають, щоправда, ще чисто декоративне значення. Один з перших прикладів - собор у Дерхемі. Численність духовенства, зайнятого в англійській богослужінні, викликає до життя і специфічно англійські риси: збільшення інтер'єру храму в довжину і зсув трансепту до середини, що в свою чергу призвело до акцентировке вежі средокрестья, завжди більшою, ніж вежі західного фасаду. Більшість англійських романських храмів було перебудовано в період готики, і тому про їх ранньому вигляді судити вкрай важко.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Романську мистецтво
Прикладне мистецтво
Мистецтво Римської імперії
Мистецтво Стародавньої Греції
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Історія російського образотворчого мистецтва
Морфологія і семіотика мистецтва
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси