Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лісозаготівельна промисловість

Основними факторами розміщення лісозаготівельної промисловості є сировинний (орієнтація на лісові ресурси) і транспортний (наявність лісовозних доріг і проміжних складів для транспортування деревини до транспортних магістралей). Лісозаготівля та транспортування деревини мають сезонний характер. Транспортування здійснюється переважно по залізницях, але велике значення має річковий транспорт.

Незважаючи на те що основні ресурси стиглої і перестойной деревини розміщені у східних районах Росії, провідними районами лісозаготівель є європейські території Півночі та північній частині Приволзького федерального округу, що призводить до перерубам і завдає шкоди лісовим ресурсам. В ареалі основних експлуатаційних лісів найбільш доступні і якісні деревостан вже вирубані, продуктивність стиглих і перестійних насаджень нижче середньої. З цієї причини в Європейській частині Росії в найближчі десятиліття буде зберігатися дефіцит якісної деревини хвойних порід. Частка районів Сибіру і Далекого Сходу, де сконцентровано три чверті всіх лісових запасів Росії, не перевищує 40% загального обсягу вивезення деревини в країні.

Лісопильна промисловість

Лісопилення розміщується головним чином в основних районах лісозаготівель і вузлах транспортних магістралей, в гирлах великих річок, що мають вихід в море, на перетині залізниць і лесосплавных водних шляхів.

70% загального обсягу виробництва пиломатеріалів зосереджено в Північно-Західному, Сибірському і Уральському федеральних округах. Основні центри лісопиляння - Архангельськ, Нарьян-Мар, Котлас, Мезень, Самара, Омськ, Барнаул, Новосибірськ, Красноярськ, Ігарка, Чита, Хабаровськ та ін. Найбільші лісопильні підприємства в Сибіру - Лесосібірскій і Новоенисейский лесодеревообрабатывающие комбінати (ЛДК) в Красноярському краї, Усть-Ілімський ЛДЗ і СП "Игирма-Тайрику" в Іркутській області.

На світовому ринку в останні роки зростає попит на пиломатеріали листяних порід, яких у Росії здійснюється поки що недостатньо.

Деревообробна промисловість

На розміщення деревообробної промисловості впливає як сировинний, так і споживчий чинники.

Сировинний фактор проявляється не тільки в орієнтації на многолесные регіони, де ведуться лісозаготівлі, але і в ряді випадків в орієнтації на деревину певних порід. Наприклад, виробництво фанери орієнтується на березове сировину, сірників - на осинове сировина і т. д. В якості сировини для виробництва ДСП використовується деревина хвойних і листяних порід.

Половина виробництва фанери в країні зосереджена в Північно-Західному і Уральському федеральних округах. Основні центри виробництва фанери - Братськ (ВАТ "Братсккомплексхолдинг"), Тюменський фанерний комбінат, Бійський фанерно-сірникову комбінат, Берегової лісопереробний комбінат. Центри виробництва деревно-волокнистих плит (ДВП) - Братськ, Лесосібірскій і Новоенисейский лесодеревообрабатывающие комбінати, деревно-стружкових плит (ДСП) - Томський і Усть-Ілімський лісопромислові комплекси.

Виробництво деревно-стружкових плит в Росії не цілком відповідає сучасним вимогам меблевої промисловості, так як випускаються переважно плити товщиною 16 мм Іноземні виробники конкурують з російськими за рахунок поставки плит різної товщини, більш широкої декоративної гами, більшого різноманіття малюнків і текстури. Плити різної товщини дозволяють виробникам меблів втілювати в життя більш складні дизайнерські рішення.

У світовому виробництві і споживанні лісопродукції неухильно зростає частка пиломатеріалів листяних порід, у тому числі деревно-стружкових і деревно-волокнистих плит. Особливо швидко збільшується використання екологічно чистих ДВП. У Росії ж відбувається скорочення внутрішнього споживання ДВП і загального обсягу експорту цього виду продукції (за рахунок зменшення обсягів експорту в ближнє зарубіжжя).

Стандартне житлове будівництво розміщується в районах лісозаготівель, так і в районах споживання: переважно в Уральському та Північно-Західному, почасти в Сибірському федеральних округах і Кіровської і Нижегородської областях. Найбільш великі домобудівні комбінати працюють в Новгородській (Гарфипский), Ленінградської (Дубровський), Архангельська (Котласький), Кіровська (Вятско-Полянський) областях, Карелії (Петрозаводський), на Уралі (Єкатеринбург і Пермський).

Меблева промисловість зорієнтована переважно на споживача, так як готова продукція менш транспортабельна порівняно з сировиною (пиломатеріалів).

Меблева промисловість характеризується високим ступенем концентрації виробництва і в основному зосереджена в Європейській частині країни. Найбільша кількість меблевих підприємств знаходиться в Москві і Московській області (вони дають більше 27% випуску меблів в країні), в Санкт-Петербурзі і Ленінградській області. На внутрішньому російському ринку домінують великі підприємства, такі як ПМО "Шатура", "Москомплектмебель", АТ "Электрогорскмебель" (ці три підприємства в даний час виробляють майже 25% всієї меблів). Однак досить велика і кількість малих підприємств, які спеціалізуються на збиранні меблів з готових деталей за індивідуальним замовленням.

Нові центри виробництва меблів створюються в Сибіру і на Далекому Сході.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі промисловості і торгівлі
Целюлозно-паперова промисловість
Текстильна промисловість
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі промисловості і торгівлі
Целюлозно-паперова промисловість
Текстильна промисловість
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі промисловості і торгівлі
Целюлозно-паперова промисловість
Текстильна промисловість
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси