Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. Електробезпека

Загальні відомості

Причини електротравм та профілактика ураження електричним струмом

Электронасыщенность сучасного виробництва формує електричну небезпека, джерелом якої можуть бути електричні мережі, електрифіковане устаткування та інструменти, обчислювальна та організаційна техніка, яка працює на електриці.

Электротравматизм порівняно з іншими видами виробничого травматизму складає невеликий відсоток, однак за кількістю травм з важким і особливо летальним результатом займає одне з перших місць. Найбільша кількість електротравм (60-70%) відбувається при роботі на електроустановках напругою до 1000 В. Це пояснюється широким поширенням таких установок і порівняно низьким рівнем підготовки осіб, що експлуатують їх. Електроустановок напругою понад 1000 В в експлуатації значно менше, і їх обслуговує спеціально навчений персонал, що і обумовлює меншу кількість електротравм.

Технічні причини електротравм - невідповідність електроустановок, засобів захисту і засобів вимогам безпеки та умовам застосування, пов'язане з дефектами конструкторської документації, виготовлення, монтажу та ремонту; несправності установок, засобів захисту та пристосувань, що виникають в процесі експлуатації.

Організаційно-технічні причини - недотримання технічних заходів безпеки, які повинні здійснювати на стадії експлуатації (обслуговування) електроустановок; несвоєчасна заміна справного або застарілого обладнання та використання установок, не прийнятих в експлуатацію у передбаченому порядку (в тому числі саморобних).

Організаційні причини - невиконання або неправильне виконання організаційних заходів безпеки, невідповідність виконуваної роботи завданню.

Організаційно-соціальні причини: робота в надурочний час (в тому числі робота по ліквідації наслідків аварій); невідповідність роботи спеціальності; порушення трудової дисципліни; допуск до роботи в електроустановках осіб молодше 18 років; залучення до роботи осіб, не оформлених наказом про прийом на роботу в організацію; допуск до роботи осіб, які мають медичні протипоказання.

При розгляді причин необхідно враховувати так званий людський фактор. Це як психофізіологічні, особистісні фактори (відсутність у людини необхідних для даної роботи індивідуальних якостей, порушення його психологічного стану і ін.), таки соціально-психологічні (незадовільний психологічний клімат у колективі, умови життя та ін.).

Вплив електричного струму на організм людини.

Характеристика уражень організму людини електричним струмом

Електричний струм, проходячи через організм людини, має біологічне, електрохімічне, теплове і механічне дію.

Біологічна дія струму проявляється у подразненні і збудженні тканин і органів. Внаслідок цього спостерігаються судоми скелетних м'язів, які можуть призвести до зупинки дихання, відривним переломів та вивихів кінцівок, спазм голосових зв'язок.

Електролітичне дія струму проявляється в електролізі (розкладанні) рідин, в тому числі і крові, а також суттєво змінює функціональний стан клітин.

Теплова дія електричного струму призводить до опіків шкірного покриву, а також загибелі підлягають тканин, аж до обвуглювання.

Механічна дія струму проявляється в розшаруванні тканин і навіть відривах частин тіла.

Електротравми. Характерні види місцевих електротравм - електричні опіки, електричні знаки, металізація шкіри, электроофтальмия і механічні пошкодження.

Найбільш розповсюджені електротравми - електричні опіки. Вони становлять 60-65%, причому 1/3 їх супроводжується іншими электротравмами.

Розрізняють опіки: струмовий (контактний) і дуговий.

Контактні електроопіки, тобто ураження тканин у місцях входу, виходу і на шляху руху електроструму, виникають в результаті контакту людини з токоведущей частиною. Ці опіки виникають при експлуатації електроустановок відносно невеликого напруги (не вище 1-2 кВ), вони порівняно легкі.

Дуговий опік обумовлений впливом електричної дуги, що створює високу температуру. Дуговий опік виникає при роботі в електроустановках різних напруг, часто є наслідком випадкових коротких замикань в установках вище 1000 В до 10 кВ або помилкових операцій персоналу. Поразка виникає від дії електричної дуги або загорілася від неї одягу.

Можуть бути також комбіновані ураження (контактний электроожог і термічний опік від полум'я електричної дуги або загорілася одягу, электроожог в поєднанні з різними механічними пошкодженнями, электроожог одночасно з термічним опіком і механічною травмою).

Електричні знаки являють собою чітко окреслені плями сірого або блідо-жовтого кольору на поверхні шкіри людини, що піддався дії струму. Знаки мають круглу чи овальну форму з поглибленням в центрі. Вони бувають у вигляді подряпин, невеликих ран або саден, бородавок, крововиливів в шкірі і мозолів. Іноді їх форма відповідає формі струмоведучої частини, до якої торкається потерпілий, а також нагадує форму зморшок.

В більшості випадків електричні знаки безболісні, та їх лікування закінчується благополучно: з часом верхній шар шкіри і уражене місце набуває первісний колір, еластичність і чутливість. Знаки виникають приблизно у 20% потерпілих від струму.

Металізація шкіри - проникнення в її верхні шари часток металу, який розплавився під дією електричної дуги. Це можливо при коротких замиканнях, відключення роз'єднувачів та рубильників під навантаженням і т. п.

Уражена ділянка має шорстку поверхню, забарвлення якої визначається кольором з'єднань металу, що потрапив під шкіру: зелена - при контакті з міддю, сіра - з алюмінієм, синьо-зелена - з латунню, жовто-сіра - зі свинцем. Металізація шкіри спостерігається приблизно у 10% постраждалих.

Электроофтальмия - запалення зовнішніх оболонок очей внаслідок дії потужного потоку ультрафіолетових променів, що викликають у клітинах організму хімічні зміни. Таке опромінення можливе при наявності електричної дуги (наприклад, при короткому замиканні), яка є джерелом інтенсивного випромінювання не тільки видимого світла, але і ультрафіолетових і інфрачервоних променів. Электроофтальмия виникає порівняно рідко (1-2% постраждалих), найчастіше при проведенні електрозварювальних робіт.

Механічні пошкодження виникають внаслідок різких мимовільних судомних скорочень м'язів під дією струму, що проходить через тіло людини. При цьому можливі розриви шкіри, кровоносних судин і нервової тканини, а також вивихи суглобів і переломи кісток. Механічні ушкодження - серйозні травми; лікування тривале. Вони відбуваються порівняно рідко.

Електричний удар - це збудження тканин організму через нього електричним струмом, що супроводжується скороченням м'язів. При цьому результат впливу струму на організм може бути різним - від легкого, ледь відчутного судомного скорочення м'язів пальців руки до припинення роботи серця або легенів, тобто до смертельного ураження.

Розрізняють чотири ступені електричного удару:

I - судорожне скорочення м'язів без втрати свідомості;

II - судорожне скорочення м'язів з непритомністю, але із збереженим диханням і роботою серця;

III - втрата свідомості і порушення серцевої діяльності або подиху (або того та іншого разом);

IV - клінічна смерть, тобто відсутність дихання і кровообігу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Засоби електробезпеки
Порядок навчання, присвоєння кваліфікаційних груп і перевірки знань з електробезпеки
Класифікація електроустановок і приміщень з електробезпеки
Відомості про авторів
Роль відомостей, отриманих від ОПР
Неправомірне неповідомлення відомостей податковому органу.
Умови та основні причини ураження електричним струмом
Заходи захисту від ураження електричним струмом
Захист від ураження електричним струмом
Дія електричного струму на організм людини
Впливу вібрації на організм людини
Електричний струм, параметри, джерела небезпеки, вплив на людину
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси