Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Придбання громадянства Російської Федерації

У статті II Закону про громадянство Російської Федерації встановлюється чотири підстави придбання громадянства Російської Федерації: 1) за народженням; 2) в результаті прийому в громадянство; 3) в результаті відновлення у громадянство РФ; 4) з інших підстав, передбачених цим Законом або міжнародним договором. Тепер докладніше розглянемо деякі з них.

1. Придбання громадянства Росії за народженням. Головною постійно діючою підставою поповнення корпусу громадян є набуття громадянства за народженням. При цьому в якості основних принципів застосовуються "право крові" (тобто з урахуванням громадянства батьків, і "право грунту" (тобто в залежності від місця народження).

Дитина набуває громадянство Російської Федерації за народженням, якщо па день народження дитини:

o його батьки або єдиний батько мають громадянство РФ (незалежно від місця народження дитини):

o один з батьків має громадянство РФ. а інший батько - особа без громадянства, або визнаний безвісно відсутнім, або місце його перебування невідомо (незалежно від місця народження дитини):

o один з батьків має громадянство РФ ,а друтой батько - іноземний громадянин, за умови, що дитина народилася на території Росії або якщо в іншому випадку він стане особою без громадянства;

o обоє батьків, що проживають на території Росії, - іноземні громадяни або особи без громадянства, за умови, що дитина народилася на території РФ, а держави, громадянами яких є його батьки, не надають йому своє громадянство.

Дитина, яка знаходиться на території Росії і батьки якої невідомі, стає громадянином РФ у разі, якщо батьки не з'являться протягом шести місяців з дня його виявлення.

2. Придбання громадянства Росії в результаті прийому в громадянство. Закон передбачає порядок прийому до громадянства у загальному порядку (ст. 13) і спрощений (ст. 14).

Загальний порядок прийому полягає в наступному. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які досягли 18 років, дієздатні, має право звернутися із заявами про прийом в громадянство Росії за умови, якщо вони:

o проживають на території Росії з дня отримання виду па проживання і до дня звернення із заявами про прийом в громадянство РФ протягом п'яти років безперервно. Термін проживання вважається безперервним, якщо особа виїжджало за межі РФ не більше ніж на три місяці протягом одного року;

o зобов'язуються дотримуватися Конституції РФ і російське законодавство;

o мають законне джерело засобів до існування:

o звернулися до повноважний орган іноземної держави з заявами про відмову від наявного в них іншого громадянства. Відмова від іншого громадянства не потрібна, якщо це передбачено міжнародним договором РФ або законом або якщо відмова від іншого громадянства неможливий в силу не залежних від особи причин:

o володіють російською мовою.

П'ятирічний термін проживання на території Росії скорочується до одного року за наявності хоча б однієї з таких підстав:

o особа народилася на території РРФСР і мали в минулому громадянства СРСР;

o особа перебуває в шлюбі з громадянином РФ не менше трьох років;

o у непрацездатної особи є дієздатні син або дочка, що досягли 18 років і мають громадянство РФ:

o особа має високі досягнення в галузі науки, техніки і культури, має професію або кваліфікацію, що представляє інтерес для Росії;

o особі надається політичний притулок на території РФ або особа визнається біженцем.

Особа, яка має особливі заслуги перед РФ, може бути прийнято до громадянства Росії без дотримання зазначених вище умов.

Спрощений порядок прийому поширюється на тих, що досягли 18 років дієздатних іноземних громадян та осіб без громадянства, які:

o мають хоча б одного непрацездатного батька, що складається в громадянство РФ;

o мали громадянство СРСР, проживали і проживають у державах, входили до складу СРСР, не отримали громадянства цих держав і залишаються в результаті цього особами без громадянства.

В спрощеному порядку приймаються в громадянство Росії:

o дитина, один із батьків якого має громадянство РФ. - за заявою цього батька і при наявності згоди іншого з батьків. Така згода не вимагається, якщо дитина проживає на території Росії;

o дитина, єдиний батько якого має громадянство РФ, - за заявою батьків;

o дитина або недієздатна особа, над якими встановлено опіку чи піклування, - за заявою опікуна чи піклувальника, що мають громадянство РФ.

3. Придбання громадянства Росії в результаті відновлення у громадянство (ст. 15). Іноземні громадяни та особи без громадянства, що раніше мали громадянство РФ, можуть бути відновлені в громадянство в загальному порядку. При цьому термін їхнього проживання на території Росії скорочується до трьох років.

Відхиляються заяви про прийом в громадянство і про поновлення у громадянстві РФ, подані особами, які:

o виступають за насильницьку зміну основ конституційного ладу Росії або іншими діями створюють загрозу безпеці РФ;

o протягом п'яти років. передували дню звернення із заявами про прийом в громадянство або про поновлення у громадянстві РФ, видворяти за межі Росії;

o використовували підроблені документи або повідомили завідомо неправдиві відомості;

o перебувають на військовій службі, на службі в органах безпеки або в правоохоронних органах іноземної держави;

o мають незняту або непогашену судимість за вчинення умисних злочинів на території Росії або за її межами;

o переслідуються в кримінальному порядку за злочини (до винесення вироку суду або прийняття рішення по справі);

o засуджені і відбувають покарання у вигляді позбавлення волі (до закінчення строку покарання):

o не мають законного джерела коштів для існування па день звернення із заявами про прийом до громадянства РФ або покладеного терміну безперервного проживання на території Росії.

4. Інші підстави придбання громадянства Росії шляхом вибору громадянства (ст. 17). Право на вибір громадянства в такому випадку називається оптацией. Ця форма застосовується при зміні державної належності території і за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами РФ. Отже, таким людям забезпечується право самим визначати свою громадянську приналежність - зберегти колишнє громадянство або придбати російське.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Принципи громадянства Російської Федерації Конституція
Конституційно-правові основи громадянства в Російській Федерації
Адміністративно-правове регулювання статусу громадянина, пов'язане з належністю до громадянства Російської Федерації
Громадянство: порядок набуття і втрати
Набуття римського громадянства
Приміщення у спеціальні установи іноземних громадян або осіб без громадянства, які підлягають адміністративному видворенню за межі Російської Федерації (ст. 27.19 КоАП РФ)
РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ НА РУБЕЖІ XX-XXI СТОЛІТЬ
Про застосування судами норм глави 48 кримінально-процесуального кодексу Російської Федерації, що регламентують виробництво в наглядовій інстанції
Система державної служби Російської Федерації
АДВОКАТУРА І НОТАРІАТ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси