Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Загострення всіх протиріч. Перед кінцем

Демократизація національної боротьби.

Панування інтернаціонального союзу реакціонерів з опорою на дрібнобуржуазне прошарок виборців не могло тривати нескінченно. Австрійська промисловість розвивалася, посилювалася велика буржуазія, робітничий клас все виразніше виступав в якості революційної сили, яка вимагала соціальних і політичних реформ. У зв'язку з цим національний рух слов'ян, зазвичай попадавшее у дворянсько-клерикальное русло, набуває іншу - демократичну - забарвлення, що особливо яскраво позначилося в Чехії. Тут младо-чехів рішуче затьмарили своїх консервативних суперників - старо-чехів, і в рейхсрате 1891 р. їх дуже посилилася фракція перейшла в енергійний наступ, вимагаючи не тільки перетворення Чехії в рівноправного партнера Австрії та Угорщині, але і широких політичних реформ, як, наприклад, загального виборчого права. В національне слов'янське рух все ширше вливається свіжа демократична струмінь. Піднімаються робітників і селян мало цікавлять старовинні "священні", але вельми постарілі конституції і не менш старовинні "історичні", але безглузді або шкідливі, з їх точки зору, права. Цю нову - масову - силу національного руху союз двору і аристократії вже не може використовувати в своїх інтересах, і двоєдина імперія то і справа виявляється перед небезпечними кризами, з яких будь-хто може стати фатальним і привести до розпаду.

Австрійська соціал-демократія.

Важливим показником радикальної зміни в обстановці з'явився зростання організованого соціалістичного руху. У 1888 р. на об'єднавчому з'їзді (в Гайнфельде) утворилася австрійська соціал-демократична партія, намагаючись примирити на загальній програмі досить різні політичні течії: одне - найбільше дорожившее можливостями легальної роботи в масах і отказывавшееся заради цього від революційної пропаганди, і інше - анархистско-путчистское - схилялася до терору і не понимавшее значення повсякденної політичної боротьби робітничого класу. Гайнфельдская програма, подібно Ерфуртської, не ставила питання про соціалістичної революції і диктатури пролетаріату. Австрійська соціал-демократія не зуміла дати належну постановку і національного питання, настільки важливого в умовах Австро-Угорщини. На з'їзді в Брюнне (1899) у партійну програму проник принцип культурно-національної автономії, хоч і не в повному ще обсязі. Вреднейшая тенденція розшарувати робітників на національні групи, де вони будуть об'єднуватися зі своєю національною буржуазією на ґрунті культурної самоврядування, позначилася тут досить ясно, а в подальшому отримала в роботах австрійських соціал-демократів закінчене вираження. Одночасно з цим в саму організаційну структуру партії проникає національно-федеральне початок: "Ще до 1896 р. в Австрії існує єдина с.-д. партія. В цьому році вперше вимагають чехи на Лондонському міжнародному конгресі окремого представництва і отримують його. У 1897 р. на Віденському партейтаге (в Вимберге), єдина партія формально ліквідується і встановлюється замість неї федеративний союз шести національних "с.-д. груп". Далі ці "групи" перетворюються в самостійні партії. Партії мало-помалу розривають зв'язки між собою. За партіями розривається парламентська фракція - утворюються національні "клуби".

Виборча реформа 1896 р.

Коливання і помилки лідерів соціал-демократії не могли, однак, загальмувати крепнувшее робітничий рух. Початок 90-х років - початок великих страйків і демонстрацій австрійського пролетаріату, початок запеклої боротьби з підприємцями і з урядом.

Випадання чехів з урядової коаліції і грізне посилення радикально-демократичного напору вкрай збентежили і без того тривожну парламентську життя Австрії. Коли звалилося довголітнє міністерство Таафе (1893), вже неможливо було склеїти в скільки-небудь міцний блок розрізнені і б'ються фракції рейхсрата. Боротьба між чехами і німцями розгоралася по всіх напрямках і у всіх формах - від шаленої конкуренції німецьких і чеських капіталістів до бійок між німцями і чехами на вулицях Праги і в самому рейхсрате. Уряд спробував зміцнити своє становище новою виборчою реформою (1896 р.): воно вирішило залучити до виборів більш широкі кола селян і міської дрібної буржуазії, на політичну обмеженість яких воно міцно розраховувало, а попутно залучити симпатії і деяких робочих шарів. На додаток до чотирьох старим куриям створена була п'ята, для стану в якій не було потрібно майнового цензу ("курія загального голосування"). Ця курія обирала 72 депутати на 70 тисяч виборців. Голос, отже, одного виборця поміщицької курії дорівнював 100 (майже) голосів виборців п'ятій курії. Незалежно від цього, реформа 1896 р. приєднала до потворності куріальною системи каліцтва множинного вотуму. Так як вибори за куриям йшли в різні строки, то ніщо не могло заважати виборцям перших чотирьох курій подавати голос і по п'ятій курії, але так як зворотного відносини, очевидно, не могло бути, то реформа, допустивши до виборів відоме число робітників і селян, посилила в той же час питома вага буржуазно-дворянських виборців. Більше третини виборців завжди голосували по двох куриям. Вибори по п'ятій курії були прямими лише в найбільших містах, в інших же місцевостях - двухстепенными.

Криза рейхсрата.

Становище уряду, однак, все ускладнювалося. У результаті парламентських виборів 1896 р. чеська група посилилася, і уряд став шукати угоди з чехами. Але урядова постанова 1897 р., згідно з яким чеську мову уравнивался з німецьким в адміністративному побуті Чехії (а це означало вилучення з посад німецьких чиновників!), так зачепило німців, що вони перейшли в рейхсрате до лютої обструкції. Парламентська Європа з подивом і відразою дивилася на незвичайні сцени в рейхсрате, де поліція, введена в будівлю парламенту, рознімала і тягла он забіяк депутатів. Довелося майже одразу (1898) скасувати злощасне розпорядження, але тоді до обструкції перейшли чехи, і в Празі запахло справжнім повстанням. Навіть у Галичині, де польські аристократи неподільно панували, зростає демократичний рух, виникає і зміцнюється на початку XX ст. кулацкая націонал-демократична партія з явно сепаратистським напрямком. Сильно активізується боротьба українських селян проти поміщиків.

Зрада соціалістів.

У цих колотнечах соціалістична фракція рейхсрата (у 1896 р. соціал-демократи отримали 15 мандатів) досить швидко самовизначилася як урядова, загалом, фракція. І згодом австрійські соціал-демократи з честю несли заслужене звання "цісарсько-королівських соціал-демократів". Вони посилено твердили масам про "наднаціональному" характер габсбурзької монархії, про необхідність зберегти її цілісність і в національному питанні вели, по суті, спільну з урядом безпринципну лінію дрібних реформ і поступок, гнилих компромісів і угод, які заплутували положення і робили нестерпним спільне існування австрійських націй.

Нова обстановка в Угорщині.

Не дивно, що в такій розпеченій атмосфері стали змінюватися встановилися в 70-х роках відносини між Австрією та Угорщиною. Мадярським поміщикам і капіталістам уявлялося привабливим вирвати нові поступки з рук послаблення віденського уряду. Угорська буржуазія хотіла би відгородитися від конкуренції австрійської промисловості митної кордоном, отримати самостійний державний банк, окрему угорську армію, яка могла б особливо стати в нагоді в боротьбі з посилювалася хорвато-сербського "ирредентой". З часу приєднання Боснії і Герцеговини хорватські націоналісти стали вимагати об'єднання Хорватії з Далмацією і Боснією-Герцеговиною в одну державу на однакових правах з Австрією та Угорщиною. На початку 80-х років на спалахнуло в Хорватії повстання угорський уряд відповіло військовими репресіями, і протягом багатьох років після цього в Хорватії панував режим виняткових законів, що не заважало збройних сутичок виникати від часу до часу. Ліберальна партія, яка, як ми знаємо, підтримувала добрі відносини з Віднем, тепер все більш мляво пручається наскокам партії незалежності. Обидві ці партії, втім, більше всього на світі боялися обострявшегося хвилювання батраків і робочого класу Угорщини. В кінці 90-х років ряд чисто угорських по населенню комітетів був охоплений великими робочими хвилюваннями, які почали втихомирювати воєнної силою. Угорський парламент негайно "зайнявся" робочим питанням і виготовив закон, обрушивавший на робочих арешти і штрафи: за одну лише спробу змови з метою домогтися підвищення заробітної плати. Відносини між експлуататорами і трудящої масою ставали все більш напруженими, і буржуазія дуже дорожила антинародним складом парламенту (проти згаданого закону голосували лише два депутати!). Австрійський уряд чудово враховувало це, і самою дійсною в його руках мірою приборкання угорських сепаратистів була загроза ввести в Угорщині загальне виборче право. Ця загроза і розгін угорського парламенту з допомогою трансільванських солдатів (1906 р.) на час охолодили войовничий запал мадярської буржуазії.

Виборча реформа 1907 р.

Але в самій Австрії уряд змушений був запровадити виборчу реформу. Російська революція 1905 р. вплинула самим бадьорим чином на народні маси Австро-Угорщини. Загроза загального страйку, підкріплена масовими демонстраціями віденського пролетаріату, вирвала у рейхсрата закон про загальне рівне, пряме й таємне виборче право (лютий 1907 р.). Це логічно вимагало хоча б деякого законодавчого огорожі свободи зібрань, і відповідний закон, що вводив відомі гарантії в цій області, був прийнятий у тому ж році. Новий виборчий закон сильно позначився на виборах 1907 р.: кількість соціал-демократичних мандатів зросла до 87, і вони посіли у рейхсрате місце другої за величиною партії.

Національні і класові протиріччя продовжують загострюватися. Склад рейхсрата взагалі оновився через посилення демократичних представників різних націй, але це спричинило за собою подальше загострення національної боротьби й рейхсрате, і в країні. Уряд ще менше стало рахуватися з рейхсратом і перенесло всі увагу на зовнішню політику, бачачи єдиний порятунок у нових аннексионистских кроки на Балканах. Остаточне приєднання Боснії і Герцеговини (1908 р.), з одного боку, мало не призвело до війни з Росією, а з іншого - розпалило до межі хвилювання південних слов'ян Австро-Угорщини, для яких возз'єднання з Сербією уявлялося єдиним і найбажанішим результатом неможливою національної плутанини Австро-Угорщини. До цього приєдналися грізні робочі хвилювання і в Австрії, і в Угорщині, які у 1912-1913 рр., наприклад, вилилися в широкі демонстрації і у Відні, і в Будапешті: війська розстрілювали натовп, були поранені й убиті. Австрійські і угорські соціал-демократи робили все від них залежне, щоб знешкодити пролетаріат, з Гайнфельдской програми ще на початку XX ст. було усунуто все, що могло подаватися закликом до революції, в рейхсрате соціал-демократи дружно виступали на стороні міністерства проти слов'янської опозиції, у травні 1913 р. угорські соціал-демократи зірвали загальний страйк.

Кінець Австро-Угорщини.

Між тим, фінансовий капітал Австро-Угорщини швидкими кроками йшов до великої балканській війні: австрійським банкірам і угорським магнатам військовий розгром і анексія Сербії і Чорногорії здавалися життєво необхідними і для зміцнення міжнародних позицій, і для підняття престижу внутрішнього монархії. Втім, і лідери австрійської соціал-демократії вітали війну 1914 р., як "початок великої ери для німецької нації".

Війна 1914 р. стала для уряду приводом до припинення конституційного режиму. Рейхсрат скликаний був знову лише у червні 1917 р., коли під дією військових поразок, військових лих, а головне - подій в Росії, Австро-Угорщина виразно наблизилася до революції. Але ніщо вже не могло зупинити розпаду держави: якщо деякий час ще була в ходу плани федерації, то вже влітку 1918 р. чехи, поляки, південні слов'яни відкрито рвали на частини зотлілі лахміття Австро-Угорщини.

Велика Жовтнева соціалістична революція по-новому мобілізувала революційну енергію робочих мас, які у всіх частинах імперії піднімалися тепер на боротьбу за диктатуру пролетаріату. У листопаді 1918 р. відрікся від престолу імператор Карл. Тоді ж (12 листопада) виникла буржуазна республіка в Австрії. Зв'язок Угорщини з Австрією і Хорватією фактично зруйнувалася вже на початку 1917 р. У кінці жовтня 1918 р. оголошено була незалежна Чехословацька республіка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Об'єктивне протиріччя і його загострення
Брестська церковна унія. Загострення релігійних протиріч на білоруських землях Речі Посполитої (кінець XVI-XVII ст.)
Висловлювання джерел про протиріччі слів і наміри
Загострення національної боротьби. Революція і контрреволюція
Суперечності динаміки
Суперечності та кризи НЕПУ
Загострення оборонних реакцій і відмова
Накопичення протиріч і боротьба між Північчю і Півднем
Суперечності марксистської модифікації вартості
Суперечності процесу глобалізації економіки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси