Меню
Головна
 
Головна arrow Документознавство arrow Як правильно написати реферат, курсову та дипломну роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Як грамотно відповісти на запитання членів комісії

Захист дипломної роботи, як правило, вибудовується за загальною схемою в будь-якому вузі. Після подання захищається студента, його запрошують для виголошення доповіді по темі роботи. Потім члени комісії можуть задавати питання по викладеному матеріалу. Після відповідей дипломника на запитання слово надається керівнику дипломної роботи (якщо він присутній). Якщо керівник не присутній на захисті, зачитується його відгук одним з членів державної атестаційної комісії. Після цього рецензент оцінює результати роботи. Якщо рецензент відсутня, зачитується рецензія одним з членів державної атестаційної комісії. Потім слово надається студенту для відповіді на зауваження рецензента. Закінчуючи захист, голова з'ясовує у членів державної атестаційної комісії та рецензента, чи задоволені вони відповідями студента, і просить присутніх поставити інші запитання по темі роботи. По закінченні захисту студента запрошують зайняти своє місце.

Відповіді на питання - це та частина захисту дипломної роботи, яка лякає студента найбільше. Це так, тому що невідомо, що запитають викладачі.

Знання тексту і розуміння проблеми дослідження-ключовий фактор гарної оцінки роботи. Як правило, в процесі захисту викладачі не прагнуть "зловити" студента на незнанні матеріалу, їх завдання - з'ясувати, наскільки добре студент розуміє тему роботи і вільний у міркуваннях про неї. Часто питання задається для того, щоб "витягнути" студента на більш високу оцінку.

Найважливіше правило: на питання необхідно відповісти будь-якими способами. Мовчати категорично заборонено. Коли вам задають питання на захисті дипломної роботи, необхідно подякувати члена комісії за питання: крім дотримання наукової етики виголошення подяки дасть кілька секунд для того, щоб внутрішньо зібратися з думками і найбільш точно вибудувати відповідь.

Не можна відповідати на питання односкладово "так" або "ні". Відповідь на питання комісії повинна бути повною і розгорнутою. Також помилкою буде відповідь питанням на питання. Не слід говорити : "Ми цього не проходили ", "Я цього не знаю" та ін. Важливо показати комісії світогляд, рівень знань.

Можна запропонувати наступний універсальний відповідь студента на запитання членів комісії, якщо більш гідного і аргументованої відповіді не перебуває: "Я повністю згоден з Вами, це питання відіграє дуже важливу роль, але, на жаль, обсяг дипломної роботи не дав мені можливості розглянути його більш глибоко, я приділив головну увагу основної теми дипломної роботи".

У ряді крайніх випадків можливий і інший прийом. Іноді в результаті стресу студенту взагалі не зрозуміло, про що його запитують. В цьому випадку краще звести відповідь на питання до тієї проблематики, з якою він більше знайомий. Як не дивно, такий прийом допомагає. Головне, щоб відповідь на питання був досить впевненим. Це пов'язано з тим, що більшість членів комісії уважно стежать за формою дискусії, рідше звертаючи увагу на її зміст.

Якщо в питанні на захист або в результаті озвучування рецензії прозвучало зауваження, то краще з ним погодитися, оскільки аргументовано посперечатися, наприклад, з кандидатом або доктором наук можна, тільки досконало знаючи тему своєї роботи, що на рівні дипломної роботи трапляється вкрай рідко. Свою згоду краще виразити наступним чином. Наприклад: " Дякую за зауваження, я врахую, коли продовжу вивчати тему роботи в подальшому".

Але в тому випадку, якщо студент ЧІТКО І ВІРНО обґрунтував свою незгоду, воно в очах членів комісії буде більш цінним, ніж згода. Важливо відзначити, що відповіді повинні бути короткими, так як студенту вже надавалася МОЖЛИВІСТЬ для розгорнутого доповіді.

Важливо розуміти, що між здачею дипломної роботи в готовому виді на кафедру та її захистом проходить деякий період часу, за який можуть змінитися деякі правові акти або навіть з'явитися нова авторитетна література. У зв'язку з цим до захисту дипломної роботи студенту важливо тримати "руку на пульсі" своєї теми, переглядати новинні повідомлення, зміни нормативно-правових актів, періодичні статті, новинки книговидання, теле - і радіопередачі. Викладачі на захист часто просять відповісти студента на питання, яким чином останні події вплинуть на розвиток теми його дослідження, або попросити висловити свою думку з тієї чи іншої проблеми сучасної, суміжній з аналізованим питанням

Таким чином, при відповідях на питання важливо показати себе компетентним фахівцем у своїй темі, потрібно говорити впевнено і чітко, демонструючи себе фахівцем у своїй професійній області.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Що включити в роздатковий матеріал для членів комісії і як створити презентацію
СЕРІЯ "ВІДПОВІДІ НА ЕКЗАМЕНАЦІЙНІ ПИТАННЯ"
Відповіді на питання
Питання митного контролю в межах держав - членів Співдружності Незалежних Держав
Відповідь на питання: "Ассертивное поведінка - ресурс?"
Соціальне забезпечення осіб, які постраждали від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, та членів їх сімей
Органи дворянського станового самоврядування в правління Катерини II. Жалувана грамота містам: розвиток міського станового самоврядування
Характеристики різноманітності відповідей
Договір комісії
Характеристики основної тенденції у відповідях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси