Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ліберальна модель регульованого капіталізму в США

Після короткочасного спаду 1920-1921 рр., викликаного конверсією промисловості, в США почався бурхливий економічний підйом, що тривав до 1929 р.

Найважливішим його чинником стала широка модернізація промисловості, що включала впровадження останніх досягнень науково-технічного прогресу, наукових методів організації виробництва. Фінансовою основою динамічного розвитку були величезні прибутки, які отримували американські компанії, що експортували капітали і товари в європейські та інші країни. З 1923 по 1929 р. чистий прибуток корпорацій, экспортировавших капітал, становила понад 50 млрд дол.

Найбільш активно підйом відбувався в галузях, пов'язаних з науково-технічним прогресом. Основою формувався господарського комплексу була автомобільна промисловість і приблизно 10 галузей, тісно пов'язаних з нею - алюмінієва, сталеливарна, нафтохімічна, електротехнічна, хімічна, скляна, гумова тощо, а також нові види промислового виробництва - радіотехнічне, авіаційне та ін Всі вони працювали як на внутрішній, так і на зовнішній ринки. Головними кількісними показниками підйому було зростання промислового виробництва на 23%, продуктивності праці і заробітної плати - на 43%. Якісні показники зростання виражалися в підвищенні добробуту населення, особливо кваліфікованих робітників, осіб, що займалися дрібним і середнім бізнесом. Середній клас становив 60% населення країни. До кінця 1920-х рр. питома вага заробітної плати в національному доході і частка фонду споживання у валовому національному продукті досягли 80%. В структурі особистого споживання 40% припадали на оплату різних послуг, з яких 1/8 витрачалася на придбання товарів тривалого користування.

Символом процвітання США став автомобіль. Компаніями "Форд", "Дженерал Моторі", "Крайслер" випускалося 3/4 світового виробництва автомобілів. Випуск автомобілів з 1921 по 1929 рр. зріс більш ніж у 3 рази - з 1,5 до 4,8 млн штук. У цей період споживчий ринок був насичений товарами масового попиту. Майже кожна сім'я мала радіоприймач, холодильник, пральну машину, іншу побутову техніку. Для сімей середнього класу стали доступні і легкові машини.

За роки економічного підйому в США був досягнутий рівень масового виробництва товарів і послуг. Американська економіка зробила величезний ривок, залишивши позаду весь інший світ. Дотепер американські політики і вчені оцінюють ці роки як період найвищого розквіту країни за всю її історію.

Саме в ці роки сформувалася концепція американського типу цивілізації, основні положення якої полягали в утвердженні національної переваги, необмежених можливостей бізнесу, заснованого на індивідуалізму, вільної конкуренції, заперечення державного втручання в економіку. Засновник класичної економічної теорії А. Сміт, відстоював позиції економічного лібералізму, став майже національним героєм країни.

Однак на тлі загального економічного підйому ряд галузей зазнавав серйозні труднощі, багато ринки були перенасичені. Складна ситуація складалася в суднобудівній, вугільній, текстильній і швейній галузях промисловості. У важкому становищі перебувало сільське господарство. Ці обставини стали причиною нараставшей незбалансованості між виробництвом і споживанням. Необхідно було почати перебудову не випробували підйому секторів економіки. Застій виробництва розглядалося як тимчасове явище, а процвітання здавалося вічним. Президент Р. Гувер в березні 1929 р. обіцяв всім верствам суспільства процвітання - "курча в кожній каструлі і дві машини в кожному гаражі".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Тоталітарна модель регульованого капіталізму в Німеччині
Національні моделі сучасного капіталізму
Ст. Зомбарт: предмет політекономії - капіталізм
Американська модель капіталізму
Модель промислового капіталізму. Англія
Західноєвропейський капіталізм: моделі національного розвитку
Ліберальний песимізм Д. Рікардо: трудова теорія цінності і динамічна модель розподілу доходів
Модель торгово-посередницької капіталізму. Голландія
СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
Загальне й особливе у розвитку національних типів або систем (моделей) капіталізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси