Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Світова економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Міжнародна економічна кон'юнктура в 2010 р

Міжнародна економічна кон'юнктура як для розвинених, так і країнах, що розвиваються і перехідних країн у цілому почала поліпшуватися. Поновлюється приплив капіталу, знижується вартість зовнішнього фінансування, відновлюються ціни на сировину і відбувається пожвавлення торговельних потоків. Разом з тим ці фактори не приносять однакових вигод, особливо групі країн, що розвиваються. У той час як для деяких країн, що розвиваються, підвищення цін на сировину вигідно, інші країни, що розвиваються, стикаються з погіршенням умов торгівлі і зростанням дефіциту торгового балансу. Точно так само очікується, що досить багато країн буде як і раніше стикатися з обмеженістю припливу капіталу, поки обсяг офіційної допомоги з метою розвитку не досягне рівня, передбаченого зобов'язаннями в контексті глобального партнерства в цілях розвитку.

Ціни на сировинні товари

В 2009 р. було зафіксовано різке зниження цін на сировинні товари. Внаслідок низького глобального попиту індекси цін на сільськогосподарську сировину, мінеральна сировина, руди, метали й основні продукти харчування знизилися більш ніж на 20%, а ціни на нафту впали більш ніж на 35%. Проте з другої половини 2009 р. низхідна динаміка змінилася на протилежну - швидке зростання цін, особливо на продовольчі товари. Очікується, що ціни на мінеральна сировина, руди і метали зростуть більш ніж на 40%, оскільки глобальний попит на ці товари підвищується, зокрема, завдяки високим темпам економічного зростання в Китаї. Середня ціна сирої нафти марки "Брент" в 2010 р. склала 95 доларів, а в I кварталі 2011 р. - 112 дол. за барель, що на 16% вище середньої ціни за 2009 р. Попит на нафту зріс у 2010 р. в цілому на 1,5%, головним чином внаслідок збільшення попиту з боку найбільших країн, що розвиваються, включаючи Китай та Індію. Ціни на продукти харчування у 2010 р. зросли в середньому на 2,1%. Очікується, що в 2011 р. відбудеться їх зростання на 3,6%.

Торговельні потоки

Завдяки частковому відновленню експортного виробництва у Східній Азії та інших регіонах, що розвиваються в 2010 р. відбувається поступове пожвавлення всієї світової торгівлі. Разом з тим це пожвавлення і раніше стримується низьким сукупним попитом і частково завищеною вартістю фінансування зовнішньої торгівлі. За перше півріччя 2010 р. фізичний обсяг світової торгівлі на 13% перевищував аналогічні показники за відповідний період 2009 р., але все ще був на 9% нижче рівня 2008 р. Очікується, що після скорочення на 13,1% в 2009 р. обсяг міжнародної торгівлі збільшиться в 2010 р. на 7,6%. Згідно з прогнозами, ця тенденція поступового зростання збережеться в 2011 р., коли фізичний обсяг торгівлі зросте на 5,9%. У розвинених країнах, особливо в Європі, темпи зростання торгівлі залишаються низькими через повільного відновлення кінцевого попиту. Виключенням є Німеччина, яка показує з початку 2010 р. досить інтенсивне зростання економіки (3%) та експорт (3,2%). Експорт Японії в значній мірі відновився в 2010 р. після того, як країна зіткнулася з найбільшим падінням обсягу свого експорту в період, що послідував за банкрутством компанії Lehman Brothers (2008-2010 рр.), але перспективи країни досить песимістичні з урахуванням катастрофи, яка спіткала Японію в результаті цунамі 2011 р. та аварії на атомній станції. З урахуванням того, що в Японії сконцентровані підприємства, які постачають складні комплектуючі у виробництві машин і устаткування в інших країнах, це, швидше за все, позначиться на подорожчанні багатьох видів готових виробів. Під впливом високого попиту з боку країн Східної Азії в 2010 р. обсяг експорту Японії перевищив показник за аналогічний період попереднього року майже на 36%, в той час як у Сполучених Штатах перевищення склало 15%, а в країнах Європи 7%. Разом з тим ці зрушення частково відображають низьку вихідну базу початку 2009 р. та фізичний обсяг торгівлі у всіх розвинених регіонах як і раніше далеко не досяг докризового рівня.

На противагу цьому В Східній Азії фізичний обсяг торгівлі в даний час майже повернувся до докризових рівнів. Внутрірегіональна торгівля в Азії розширилася завдяки швидкому відновленню темпів зростання промислового виробництва в рамках регіональних виробничо-збутових цілей і зумовленого цим попиту на проміжні товари, чому сприяли масштабні комплексні заходи стимулювання. Здійснювані Китаєм великі проекти в області розвитку інфраструктури та будівництва призведуть до значного зростання експортних надходжень в експортують мінеральна сировина і нафту країнах Африки, Південної Америки і Західної Азії. Наприклад, сукупний обсяг експортних надходжень Перу в IV кварталі 2009 р. збільшився в 2,4 рази в порівнянні з IV кварталом попереднього року, і у вказаний період сталося більш ніж чотирикратне збільшення обсягу експорту цієї країни в Китай. У той же час умови торгівлі імпортують енергоносії країн з низьким рівнем доходу в 2009 р. погіршилися, що звело нанівець забезпечений раніше приріст зовнішньоторговельних показників. Більш того, очікується, що вони зіткнуться з новим зростанням дефіциту своїх торговельних балансів, оскільки існує ймовірність того, що витрати на імпорт в 2010 і 2011 роках зростатимуть темпами, що випереджають зростання експортних надходжень.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Н. Кондратьєв: поняття економічної динаміки та кон'юнктури
Зв'язок підприємництва з кон'юнктурою
КОН'ЮНКТУРА РИНКУ ТА ЇЇ ДОСЛІДЖЕННЯ
Сертифікація електрообладнання, сировинних товарів і засобів індивідуального захисту
Проблеми розвитку мінерально-сировинної бази
Розвантаження товарів
Торгівля США - ЄС
Маркетинговий підхід до формування асортиментної політики роздрібного торговельного підприємства
Формування та класифікація грошових потоків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси