Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Концепція "Евросферы"

Європейські експерти наголошують, що сьогодні ЄС розглядає відносини з суміжними державами і країнами в рамках концепції "Евросферы", тобто зони, на яку поширюється політичний та економічний вплив ЄС. Сьогодні в зоні "Евросферы" проживає близько півтора мільярда осіб, залежних від ЄС як від джерела кредитів, гуманітарної допомоги та інвестицій. Використовуючи регіональне співробітництво та механізми формування регіональної політики, ЄС прагне безпосередньо впливати на регіональні влади суміжних країн для просування своїх інтересів і прийняття вигідних рішень. Одним із головних завдань при цьому проголошується прагнення забезпечити політичну стабільність, безпека, сталий розвиток і соціальне благополуччя серед сусідніх країн.

Таким чином, стратегічна мета регіональної політики ЄС сьогодні окреслилася доволі чітко - сприяти формуванню в суміжних державах лояльної політичної лінії, що відповідає інтересам Євросоюзу. Тому тісні партнерські відносини Росії та ЄС не виключають того очевидного факту, що вони є конкуруючими інтеграційними центрами на європейському континенті. Росія прагне забезпечувати свої національні інтереси в цьому регіоні і одночасно зміцнювати стабільність і безпеку з суміжними країнами. Отже, здорова конкуренція цілком сумісна з співпрацею і взаємодією в самих різних областях. Як зазначив в одному зі своїх виступів міністр закордонних справ РФ СВ. Лавров, "Росія і Європейський Союз визнають, що інтеграційні процеси обох сторін повинні бути сумісними і доповнювати один одного".

Досягнення, проблеми і суперечності міжнародного регіонального співробітництва між Росією і ЄС

В даний час є всі умови, для того щоб Росія і Європа вийшли на високий рівень регіонального співробітництва, однак у цій сфері присутні не тільки явні успіхи, але і проблемні моменти. Деяких успіхів, наприклад, досягло рух партнерства російських і європейських міст, охоплює сьогодні понад 70 міст-партнерів, де розвивається співробітництво в галузі комунального управління і фінансів, малого та середнього бізнесу. В рамках цього руху відбувається досить тісна співпраця громадських, політичних і культурних організацій. Разом з тим, російські експерти констатують, що особливі переваги у співпраці з Європейським Союзом отримали ті російські міста і регіони, які експортують затребувані у ЄС товари, - енергоносії, метали, деревина та целюлозно-паперові вироби. Саме тому найбільшого розвитку набуло співробітництво регіонів на Північно-Заході Росії: Карелія, Мурманська, Калінінградська, Архангельська, Псковська, Ленінградська області, Санкт-Петербург. Частка ЄС у структурі зовнішньоторговельного обороту цих регіонів майже в 1,5 рази вище, ніж в цілому по країні.

Відзначаючи успіхи регіонального співробітництва Північно-Західних регіонів, російські експерти тим не менш справедливо підкреслюють, що за цими регіонами поступово закріплюється вузька роль експортерів сировини та ресурсів, а науково-виробничий потенціал російського Північно-Заходу не розвивається. Саме тому в цих російських регіонах повільно зростає рівень життя і залишаються складними демографічні проблеми.

В останні роки дещо просунулася співпраця в рамках проекту "Північний вимір", який був затверджений на саміті ЄС в 2000 р. Головна мета цього проекту - поступове формування консолідованої стратегії межстрановому і міжрегіонального взаємодії на Півночі Європи, включаючи російські північні регіони - Карелію, Республіку Комі, Мурманську, Калінінградську, Архангельську, Вологодську, Псковської і Ленінградської області, Санкт-Петербург і Ненецький автономний округ.

На самому початку реалізації цього проекту між російськими і європейськими експертами відбувалися певні суперечки з приводу врахування російських інтересів, у тому числі у сфері розвитку науково-виробничого потенціалу російських регіонів, транспортної інфраструктури, подолання безробіття, захисту навколишнього середовища. І тільки починаючи з 2005 р. російська дипломатія домоглася певних успіхів у цьому напрямку, що дозволило російським політикам назвати "Північний вимір" "ефективним і цінним інструментом рівноправного регіонального взаємодії". Російські експерти зазначають, що в останні роки співробітництво в рамках "Північного виміру" сприяє вирішенню цілого ряду транскордонних проблем Північно-Заходу: розвитку транспорту, прикордонної інфраструктури, захист навколишнього середовища, а також подолання бідності і безробіття. Все це дозволяє сприймати "Північний вимір" як перспективний міжрегіональний проект Росії та НС.

Ще одним досить цікавим проектом останніх років є створення єврорегіону "Карелія" (проект почав здійснюватися у 2000 р.), який географічно охоплює три фінських регіональних союзу і російську Республіку Карелія, при цьому на кожній території зберігається дія національних законодательств3. Пріоритетними областями співробітництва в рамках єврорегіону "Карелія" економіка, туризм, культура та охорона навколишнього середовища.

Зокрема, розроблена програма "Сучасні коробейники", завданням якої є розвиток транскордонного співробітництва у сфері підприємництва, особливо у сфері лісозаготівель і деревообробки, енергетики і технологій навколишнього середовища, причому об'єктом особливої уваги є жіноче підприємництво.

Програма "Культурні мости" спрямована на використання можливостей, що надаються загальним культурним спадщиною і природою транскордонне співробітництво, підтримку інформаційного співтовариства для просування демократії та розвиток активного громадянського суспільства по обидві сторони кордону, особливий акцент при цьому робиться на розвитку співпраці між ЗМІ.

Програма "Транспорт і комунікації" спрямована на вдосконалення механізмів перетину кордону. Особлива увага приділяється розвитку організації транспортних потоків та ефективності роботи міжнародних пунктів пропуску. Пріоритетним також є розвиток автомобільних, залізниць та повітряного сполучення.

Всі ці проекти підтримують програми ІНТЕРРЕГ і ТАСІС. Наприклад, бюджет програми ІНТЕРРЕГ ПТА-Карелія на період 2000-2006 рр. склав 28 млн євро. Значні кошти були спрямовані на підвищення добробуту жителів прикордонних територій і передачу досвіду в галузі муніципального управління. При цьому адміністративні ресурси прикордонних територій Росії і Фінляндії використовувалися для лобіювання взаємовигідних проектів у структурах ЄС. Однією з важливих цілей проекту є також формування позитивного іміджу Республіки Карелія за кордоном'.

Таким чином, еврорстион "Карелія" розглядається Росією як пілотний проект для відпрацювання нових форм і методів взаємодії Росії і Європейського Союзу. Його здійснення дає новий імпульс спільних соціальних проектів в галузі культури і охорони здоров'я, соціального захисту і освіти фінно-угорських народів. Наприклад, у селищі Калевала - адміністративному центрі Калевальского національного району Республіки Карелія - створюється етнокультурний центр по мотивами всесвітньо відомого епосу "Калевала": унікальна краса карельської культури зближує прикордонні народи Росії і Фінляндії.

Разом з тим ряд російських експертів дає досить критичну оцінку роботі єврорегіону "Карелія". Деякі дослідники вважають, що хоча згідно з офіційно заявлених сторонами планами єврорегіон був покликаний оптимізувати використання коштів за програмами ЄС ТАСІС та ІНТЕРРЕГ, на ділі він є бюрократичною структурою і більшість жителів Карелії вважають, що ніякої потреби в єврорегіоні немає. Складною залишається ситуація з контролю за грошовими коштами, які виділяються Євросоюзом: це пов'язано з тим, що частина євро-регіону лежить на території Росії з принципово відрізняється бюджетною політикою, побудованої на засадах поєднання цільових федеральних програм і дотацій територіям. Експерти підкреслюють, що на практиці в рамках реалізації зазначеного проекту в дійсності зроблено дуже мало, якщо враховувати обсяги виділених коштів: інтенсивно здійснювалися тільки взаємні візити чиновників з метою "навчання механізмів прикордонного співробітництва". При цьому до цих пір відсутні процедури визначення ясних і зрозумілих жителям Республіки Карелія завдань єврорегіону, а позиція органів місцевого самоврядування прикордонних районів республіки в процесі прийняття рішень практично не враховується (наприклад, до складу карельської частини виконавчого комітету єврорегіону не включений жоден представник прикордонних муніципалітетів). Обгрунтоване занепокоєння у російських експертів викликає і прихована мета створення єврорегіону з боку Фінляндії. Відомо, що в деяких колах Фінляндії єврорегіону "Карелія" розглядається як спосіб переосмислення національних кордонів, свого роду повернення Карелії допомогою її реінтеграції в фінське культурний простір. Досить справедливі побоювання з приводу зростаючої залежності єврорегіону "Карелія" від Фінляндії, є навіть прогнози але приводу колапсу економіки Карелії.

Всі ці протиріччя і негативні тенденції свідчать про те, що пора концептуально переосмислити модель транскордонного співробітництва Росії і ЄС. Щоб єврорегіони за участю Росії сприяли встановленню взаємовигідної співпраці обох сторін, необхідно визначити більш чіткі єдині принципи ідеології транскордонної регіональної інтеграції. Сучасна модель співпраці повинна бути побудована на принципах забезпечення м'якої безпеки всіх сторін, що стане прагматичним і продуктивним способом подолання ідеологічних розбіжностей. Сьогодні Європа і Росія (зокрема, в рамках будівництва євро-регіонів) мають багато не позбавлені підстав політичних та економічних претензій один до одного. Росія незадоволена в першу чергу порушенням прав російськомовних меншин у Латвії та Естонії, прагненням ряду європейських країн обмежувати її інтереси (в питаннях встановлення митних зборів тощо). Європу не влаштовує порушення прав людини і громадянських свобод, заниження внутрішньоросійських цін на енергоносії, порівняно зі світовими цінами і збереження російських військових баз в Придністров'ї, втручання Росії у внутригрузинские конфлікти. В цих умовах особливо важливо створити атмосферу гарантованої безпеки співпраці для обох сторін.

Не менш складно і проблематично розвивається міжрегіональне співробітництво Росії та ЄС у Калінінградській області, яка з 2004 р. є російським анклавом всередині Євросоюзу. Досить довго улаживался питання про транзит пасажирського і вантажного транспорту, в даний час, нарешті, транзитний механізм працює досить ефективно, передбачається його збереження аж до можливої угоди між Росією і ЄС про безвізовий режим взаємних поїздок громадян. Однак комплекс питань з Калінінграду залишається однією з серйозних проблем на шляху до ефективного розвитку міжрегіонального співробітництва Росії і ЄС. Насамперед геостратегічне положення Калінінградській області, яка має вихід до Балтійського моря і межує з країнами-членами ЄС, визначає її особливе становище як для Росії, так і для об'єднаної Європи. Ресурси регіону дуже значні: 90% світових запасів бурштину, розвинена інфраструктурна система, машинобудівний комплекс, сільськогосподарський потенціал. Існує певна конкуренція Росії і Євросоюзу за Калінінград, і стратегії обох сторін багато в чому перетинаються.

Стратегія ЄС спрямована на те, щоб прив'язати Калінінградську область до економічним структурам ЄС експортно-орієнтованою економічною зоною. На це виділяються значні кошти по лінії ТАСІС. Метою даної стратегії є поступова інтеграція Калінінградській області в "Європу регіонів", тому тут створюється сприятливий клімат для інвестицій і підвищення кваліфікації кадрів, виявляється сприяння реструктуризації підприємств.

Для Росії більш важливо зробити Калінінградський анклав самодостатнім регіоном, прив'язавши його економічно і соціально до основної території країни і тим самим забезпечивши територіальну цілісність держави. Російський уряд бачить особливу роль анклаву у співпраці з іншими регіонами Росії, ставлячи на друге місце формування тісних зв'язків з ЄС. Калінінград не повинен перетворитися в депресивний регіон всередині успішно розвивається Євросоюзу. Сьогодні Калінінградський регіон досить динамічно розвивається, долаючи багато складні проблеми, і має передумови для подальшого соціально-економічного зростання.

Російські експерти висловлюють цілком зрозумілі побоювання, що по мірі залучення Калінінградського регіону в європейський міжрегіональне співробітництво в ньому можуть виникнути сепаратистські настрої, певний "дрейф на Захід". Російська сторона наполягає на твердому дотриманні національних інтересів Росії, розвитку конкурентоспроможності російських підприємств, їх науково-виробничого потенціалу. Разом з тим у Калінінграда при правильному виборі політичного курсу є шанс стати пілотним регіоном в апробації взаємодій Росії і ЄС в самих різних сферах: будівництво Общею європейського економічного простору, енергодіалозі, співробітництво у сфері транспорта2. Безсумнівно й те, що розширення ЄС надало цього регіону Росії нові можливості економічного розвитку в сфері торгівлі та транзиту товарів як по суші, так і але Балтійського моря.

Таким чином, багато в чому Калінінградський питання залишається пробним каменем у міжрегіональному співробітництві Росії і ЄС. Від того, як будуть вирішуватися складні проблеми взаємодії в цьому регіоні, багато в чому залежить загальна динаміка міжрегіонального співробітництва між Російською Федерацією та Європейським Союзом.

Прагнення до рівноправного міжрегіональному співробітництву - головна вимога, яка послідовно відстоює Росія у своїх відносинах з ЄС. Європейські політики сьогодні все частіше відзначають, що головна відмінність сучасної ситуації від початку 1990-х рр. полягає в тому, що "Росія знову почала сприймати себе як велику націю".

Москва прагне приймати вагому участь в міжнародних справах і проявляти солідарність зі своїми союзниками, тому для російських політиків сьогодні особливо важливо, щоб активне інтегрування російських прикордонних регіонів у загальноєвропейський економічний простір не сприяло закріпленню за ними ролі переважно експортно-сировинних придатків Європи. Міжрегіональне співробітництво повинно було засноване на чіткому розмежуванні сфер впливу і гарантії дотримання стратегічних інтересів обох сторін.

В останні роки в Європі зміцнюється нове уявлення про російських регіонах, формується позитивний погляд на можливості та перспективи міжрегіонального співробітництва з Росією. У свою чергу, Росія також надає великого значення активізації міжнародних регіональних зв'язків, вбачаючи в цьому нове "вікно в Європу", здатне зміцнити дружбу і співробітництво між росіянами і європейцями.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Концепція ризику
Логістична концепція Lean production. Система логістичних концепцій DDT
Еволюціонізм як концепція в культурології. Неоэволюционизм
Розвиток вітчизняної полицеистики в роботах В. Н. Лешкова. Концепція суспільної автаркії російського народу
Базові концепції оцінки. Теорія фінансових ринків і тимчасова цінність грошей
Регіональні аспекти російсько-європейської геополітики: проблеми і перспективи транскордонного співробітництва
Проблеми міжнародного співробітництва
Здійснення міжнародного економічного співробітництва в цілях запобігання криз та спадів
Асоціація регіонального співробітництва Південної Азії (СААРК)
Земська реформа 1864 р.: досягнення і протиріччя земського самоврядування. Зміст і особливості судової та міської реформ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси