Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Агресивна зовнішня політика

Хоча самураї після 1868 р. перестали бути провідним станом Японії, дух самурайства не зник. Позбавлені колишніх прав і привілеїв нащадки вчорашніх самураїв культивували свої військові доблесті і виховували у відповідному дусі солдатів регулярної армії. Різниця була лише в тому, що якщо раніше дух і діяльність самураїв реалізовувалися всередині країни, в міжусобних війнах і феодальних сутичках, то тепер войовничість самураїв виявилася спрямована на зовнішній світ, на сусідні з Японією країни і народи. Будівництво сильної армії і особливо флоту стало завданням номер один з перших кроків нової японської адміністрації. І далеко не випадково держава на перших порах взяло в свої руки створення арсеналів і верфей. Без них воно не зуміло б створити потужних збройних сил.

Першим з агресивних кроків зовнішньої політики пореформеної Японії стала боротьба за японське вплив у Кореї. Вже у 1876 р. висадився в Кореї японський експедиційний корпус нав'язав цій країні нерівноправний договір, що надавав японцям ряд прав і привілеїв. У 1885 р. за японо-китайської угоди Китай визнав японські інтереси і права в Кореї практично рівними своїм (до того Корея офіційно вважалася васалом Китаю). В результаті японо-китайської війни (1894-1895) за Сімоносекским договором Японія отримала право володіння островами Тайвань і Пенхуледао і ще більше зміцнила свої економічні та політичні позиції в Кореї. Справа дійшла до того, що в 1895 р. японські агенти вбили антияпонски налаштовану корейську королеву, а король був змушений шукати притулку в російському посольстві. Всі ці військові та зовнішньополітичні успіхи Японії призвели до того, що на рубежі XX ст. вона не тільки по своєму економічному потенціалу і характером розвитку, але і по агресивності своєї політики стала однією з основних колоніальних держав у світі. Зокрема, Японія була в числі тих восьми держав, чиї місії організували інтервенцію в Китаї в 1900 р. у зв'язку з повстанням ихэ-туаней. У 1902 р. Японія уклала вигідний для неї військовий союз з Англією, що допомогло їй посилити свої позиції на континенті і виступити в лютому 1904 р. проти Росії. Російсько-японська війна (1904-1905), що завершилася поразкою російських військ, призвела до того, що південна Маньчжурія і Корея перетворилися в протекторат Японії. Потужним потоком японський капітал кинувся в ці райони, сприяючи їх економічному розвитку і перетворюючи їх в плацдарм для подальшої агресії на континенті, в основному проти Китаю.

Десятиліття перед Першою світовою війною було періодом швидкого промислового розвитку Японії. На перших порах воно супроводжувалося зростанням активності робітничого руху і навіть поширенням соціалістичних ідей у Японії, але перед війною це рух пішов на спад, а вся країна була охоплена націоналістичним чадом, під знаком якого Японія почала активно діяти в роки війни. Тонко розрахувавши свої ходи, японці виступили проти позицій Німеччини в Китаї, зажадавши поступки її володінь на півострові Шаньдун. Зайнята військовими діями в Європі, Німеччина не могла протистояти натиску японців, чий експедиційний корпус у вересні 1914 р. зайняв належали Німеччині території на цьому півострові. Незабаром японці висунули Юань Ши-каю "21 вимогу", значну частину з яких Китай був змушений прийняти. І хоча після війни, в чималій мірі з-за енергійних протестів у Китаї в ході Руху четвертого травня, на Вашингтонській конференції 1921-1922 рр. Японія була змушена повернути Китаю захоплені нею в 1914 р. території, позиції японського капіталу в Китаї дедалі зміцнювалися.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні напрямки зовнішньої політики Росії в 1992-2009 роках
Зовнішня торгівля та торгова політика
Зовнішня політика Василя III
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ПРИ ОЛЕКСАНДРІ I
Зовнішня політика
Зовнішня політика
Зовнішня політика в ХVІ ст
Зовнішня політика
Внутрішня та зовнішня політика Павла I
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси