Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Позднеакмеистический період (1917-1921)

Жовтнева революція застала Гумільова за кордоном. У період з 1918 по 1921 р. він стає однією з найбільш помітних фігур у літературному житті Петрограда. Влітку 1918 р. виходять його книги "Багаття" та "Порцеляновий павільйон". Поет багато друкується, працює у видавництві "Всесвітня література", перекладає, читає лекції з теорії та історії поезії. У 1921 р. він керує Петроградським відділенням Спілки поетів, є наставником молодих поетів у студії "Звучить раковина". Влітку 1921 р. виходять збірки "Намет" (монотематический цикл, присвячений Африці) і "Вогняний стовп" (збірник вийшов у світло в серпні 1921 р., коли поет перебував у в'язниці). Гумільов був арештований 3 серпня 1921 р. і 25 серпня розстріляний за участь у "контрреволюційній змові".

* * *

Культурно-часовий простір творів Гумільова останнього періоду надзвичайно розширюється. Историософски осмислюючи в збірнику "Багаття" (1918) сучасну дійсність в світлі соціокультурної катастрофи, яка спіткала Росію, Гумільов, як і Мандельштам у "Тивйа", трактує це як стихійний вибух, що несе в собі зерна хаосу і демонізму. Він бачить у цьому "вибуху" відродження якихось хтонічних сил, що дрімали до часу в національній свідомості. Для пояснення цих руйнівних процесів він звертається до давньоруської історії та міфології.

Мотив "проникнення", "захоплення" російської душі якимись злими (язичницькими, "бусурманськими") силами виникає у вірші "Змій", яке є свого роду ключем до історіософської проблематики всієї збірки.

Образ змія (що несе в собі мифоноэтический комплекс смислів, що йдуть від російських билин) пов'язаний зі східним, руйнівним, початком, полонившим колись Святу Русь:

Забувши Золоту Орду, Строкатий гуркіт китайської рівнини, Змій крилатий в пустельному саду Часто ховався опівночі травневої.

Символічним втіленням Росії у вірші стають образи руських "красунь-лебедів", які, як випливає з чорнового варіанту, несли в собі ідеал національної краси і жіночності. Однак у "Змії" жіноче начало - пасивне і страждає, про це, зокрема, говорять нарікання Змія, викрадає красунь:

Але ще жодна не була

У пишному палаці моєму, в Лагоре:

Вмирають в дорозі, і тіла

Я кидаю в Каспійське море.

Активне ж, вольове початок втілено в образі билинного богатиря Вольги, який в авторському міфі Гумільова виведений змієборцем.

Якщо у "Змії" загроза національної і державної цілісності перенесена в минуле, то у вірші "Мужик", наступному за "Змієм", вона спроецирована на сьогодення. Знаменно, що у вірші "Робочий", яке слід за "Мужиком", деструктивні, рокові мотиви дані в модальності майбутнього часу та переведені у план особистої долі, що стало пророчим передбаченням загибелі поета.

У "Мужика" Гумільов розкриває причини російської ("мужичьей") революції, осмислюючи їх у дусі гротескових фантасмагорій "Попелу" і "Срібного голуба" Андрія Білого. Революційний бунт зв'язується поетом з відродженням поганського дохристиянського початку:

Вийде такий у бездоріжжя, Де розбігся ковила, Слухає крики Стрибожьи, Відчуваючи старовинну бувальщина.

Марина Цвєтаєва вважала, що віршем "Мужик" Гумільов дасть "подвійний урок: поетам - як писати вірші, історикам - як писати історію".

В горду нашу столицю Входить він - Боже, спаси! - Обворожает царицю Неозорої Русі...

У чотирьох рядках, на думку Цвєтаєвої, "все про Распутіна, цариці, всій цій хмарі. Що в цьому чотиривірші? Кохання? немає. Ненависть? немає. Суд? немає. Виправдання? немає. Доля. Крок долі <...> Тут кожне слово на вагу-крові".

Явище распутинщины Гумільов, ні на йоту не відходячи від реально-історичної конкретики (аж до збігу біографічних і портретних деталей), ототожнює з приходом Антихриста, який, за переказами, повинен з'явитися у світ в месіансько-християнському облич. В той же час реально зображена ситуація вбивства Распутіна ("Що ж, православні, паліть, / мій Труп на темному мосту, / Попіл за вітром пустіть...") за законами акмеистической філософії історії та поетики притягує до себе типологічно подібні історичні ситуації. Наприклад, ситуацію Смутного часу з стратою Гришки Отреп'єва і наступною появою численних двійників:

...В дикому краю і убогому Багато таких мужиків. Чути але вашим дорогах Радісний гул їх кроків.

У пошуках сил, здатних приборкати російську "стихійну вольницю", Гумільов звертається до історичного минулого Росії. Тут він знаходить аналогічну ситуацію хаотичного розброду, кінець якого був покладений приходом до влади династії Рюриковичів, встановила державний порядок. Цим пояснюється поява "скандинавських" віршів ("Швеція", "Норвезькі гори", "На північному морі", "Стокгольм", пізніше - "Ольга"), де виникає "історіософська емблематика, визначає полярні початку, взаємодія яких обумовлює рух російської історії". І тому сучасне "розпадання" насправді, згідно гумилевской установки на подолання "опору матеріалу", стає життєвим "сировиною", яку потрібно подолати, демиургически перетворити (як то було зроблено в минулому скандинавами).

Подібна "жизнетворческая" установка призводить Гумільова ностальгічно ідеї відродження лицарських доблестей", втілилася в жанрі "канцон", в міфопоетичних мотиви духовної влади друїдів ("Канцона третя"), масонів, тема яких була заявлена ще в "Сагайдаку". Ср. у "Середньовіччя":

...Став храм, чорніючий у темряві, Над сумрачными вівтарями Горіли вогненні знаки.

Урочистий, гранитнокрылый, Він охороняв наш сонний місто, В ньому співали молоти і пилки ночі працювали масони.

Відзвуки цієї жизнестроительной і в якомусь сенсі поэтократической утопії відгукнулися в проекті "Теорія інтегральної поетики" і в доповіді під назвою "Державна влада повинна належати поетам", який був прочитаний Гумільовим в Петербурзькому будинку мистецтв.

Намагаючись осмислити перелом у своїй власній долі, як виявилося, тісно пов'язаної з загальною долею, Гумільов звертається до якихось архетипическим початків буття. Концепція "родовий", "колективної пам'яті сформульована у вірші "Прапам'ять":

Коли ж, нарешті, восставши Від сну, я буду знову я - Простий індієць, що задрімав У священний вечір біля струмка?

В останньому двустишии виникає алюзія на буддійський міф про просвітління Шак'ямуні (Будди), який усвідомив в стані медитації (сидячи на березі річки під деревом бодхи) сутність сансари як нескінченного кругообігу перероджень.

Мотив гумилевской "прапамяти" проектується одночасно на кілька філософсько-міфологічних теорій: на індійське вчення про метемпсихозе ("переродження"), платонівську ідею "прабатьківщини душі", ніцшеанську концепцію "вічного повернення", християнські уявлення про эоническом часу, юнгианскую теорію архетипів. Відштовхуючись від цих філософських джерел, автор художньо втілює міф про індивідуальному бутті як про реінкарнацію однієї і тієї ж духовної сутності в різних просторово-часових вимірах і різних тілесних вигляді. Причому всі ці блукання "тимчасовим закутках" мають телеологічний зміст, який укладено в пошуку своєї "духовної батьківщини" і свого істинного "Я". Ср. у вірші "Стокгольм":

І зрозумів, що я заблукав навіки

У сліпих переходах просторів і часів,

А десь струменіють рідні річки,

До яких мені шлях назавжди заборонено.

Саме ці художньо-філософські ідеї отримають своє продовження в останньому збірнику Гумільова.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Діяльність Державного банку в період 1921-1990 рр ..
ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД НЕПУ (1921-1929)
МИКОЛА ГУМІЛЬОВ (1886-1921)
Понудительное виконання в Російській імперії з 1889 по 1917 рік
Західна Білорусь у складі Польської держави (1921-1939 рр.)
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
ОСОБЛИВОСТІ РАДЯНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ТА АДМІНІСТРАТИВНО-КОМАНДНОЇ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ СУСПІЛЬСТВОМ (ЖОВТЕНЬ 1917-1991 рр..)
Збірка "Вогняний стовп" (1921)
"Відплата" (1910-1921)
Зовнішня політика СРСР в 1921-1941 рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси