Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Управління людськими ресурсами
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ринок логістики в сфері працевлаштування

Ринок логістики продовжує бурхливо розвиватися. Зростання інвестиційної активності цього напряму призводить до збільшення кількості проектів. Міжнародні торгово-виробничі компанії відкривають в Росії свої підприємства. Поряд з ними зростає і кількість вітчизняних організацій, що вкладають кошти у створення нових філій і розширення існуючих. Наслідок цього - високий попит на кваліфікованих фахівців.

У зв'язку з дефіцитом кадрів компаніям необхідно вести грамотну мотиваційну політику, щоб утримувати своїх співробітників.

"Людина шукає, де краще...", тому роботодавцям важливо розуміти, що вже не тільки вони відбирають претендентів, влаштовуючи багаторівневі інтерв'ю, конкурси, ассессменты, але і кандидати детально вивчають ринок, порівнюють пропозиції і визначають найбільш привабливі для себе варіанти.

Сучасний здобувач орієнтується на кілька критеріїв при виборі майбутнього місця роботи. Зупинимося на основних: професійний розвиток, освоєння нових і більш складних завдань. У більшості випадків, пропрацювавши в компанії 1,5_2 року і не маючи можливості розширити своє коло обов'язків, фахівці приступають до пошуку нової роботи. При цьому багато хто прагнуть до так званого горизонтального розвитку. Наприклад, менеджеру з планування поставок у регіони може бути цікаво займатися плануванням імпортних поставок. А фахівця з координації автоперевезень - вивчати авіа-, морські або ж/д перевезення.

Можливість навчання, у тому числі іноземним мовам, має велике значення. Часто важливим показником при виборі нового місця роботи для претендента стає наявність систем навчання - внутрішніх і зовнішніх курсів, тренінгів та ін.

Грає роль і можливість використовувати іноземні мови. Їх знання (переважно англійської) серед іншого потрібно на 95% логістичних позицій. Але не завжди в щоденній роботі вони застосовуються. Це призводить кандидатів, для яких зазначений фактор важливий, до думки про зміну роботи.

Кар'єрне зростання - це, мабуть, одна з основних причин пошуку нових можливостей на ринку, особливо у логістів-чоловіків. Зіткнення інтересів шукача роботи та роботодавця часто полягає в тому, що амбіції не збігаються з можливостями претендента. Бажання керувати є, а управлінського досвіду і професійних знань і навичок недостатньо.

Важливий статус компанії. Якщо у кризовий період в країні існував величезний потік безробітних, то зараз ситуація зворотна. При можливості вибору для здобувача дуже важлива історія компанії, стабільність, її позиція, репутація на ринку. Наприклад, більшість фахівців з продажу логістичних послуг вважають, що їм легше працювати, коли уже розкручений бренд. "Організація, яка виходить на ринок, - це завжди ризик", - кажуть вони, відмовляючись від пропозицій. Але для кандидатів, які прагнуть до швидкого кар'єрного зростання, навпаки, робота в молодій компанії може виявитися більш привабливим варіантом.

Чіткість структури, постановка цілей і завдань - головне в роботі. Часто кандидати нарікають на те, що в компаніях, звідки вони йдуть, немає чіткого поділу обов'язків. Внаслідок цього немає і прозорості в зонах відповідальності, що негативно впливає на бізнес-процеси, претенденти не отримують зворотного зв'язку від менеджерів.

Місцезнаходження компанії - одна з причин зміни роботи. Цю причину зміни роботи останнім часом називають все частіше з-за транспортних проблем, переїздів офісів ближче до складів і виробництв.

Заробітна плата - один з мотивуючих факторів при зміні роботи.

Тільки за минулий рік рівень зарплатних очікувань кандидатів виріс приблизно на 50%. При цьому зростання заробітних плат, пропонованих компаніями на логістичних позиціях, значно скромніші - приблизно на 20% за той же період. Це пов'язано в основному з тим, що попит на кваліфікованих фахівців значно перевищує пропозицію - більшість успішних логістів при пошуку роботи беруть участь у співбесідах часом в 10 компаніях, які залучають кандидатів, які пройшли інтерв'ю, більш високими зарплатними обіцянками. Це призводить до того, що претенденти вважають можливим на неї орієнтуватися, навіть не отримавши остаточного пропозиції про роботу. Проте організації не можуть постійно збільшувати свій бюджет, а значить, для рекрутерів і ринку праці в цілому це загрожує втратою цінних кадрів.

Останнім часом на спеціалізованих сайтах з'являються резюме логістів, які не цілеспрямовано шукають роботу, а, як вони самі зазначають, "придивляються до ринку, щоб зрозуміти свою вартість". Ці люди приходять на інтерв'ю, витримують часом кілька етапів відбору і, дійшовши до фіналу, відмовляються від посади з тієї причини, що їх місце роботи, не гірше того, що пропонується. Цікаво, що протягом декількох років з'являються резюме одних і тих же кандидатів, що змінюють місця роботи і відразу ж направляють свої нові резюме. Їх принцип (якщо це так можна назвати): "я завжди розглядаю".

Однак ситуація повинна вирівнятися з приходом нової хвилі молодих фахівців з відповідною освітою.

З'являється все більше вузів, які готують фахівців у галузі логістики. Навчальні заклади готують фахівців за загальним напрямом логістики, а також дають освіту вузьким профілем. Більшу частину молодих працівників у сфері логістики складають також випускники економічних, лінгвістичних і технічних вузів.

Як правило, всі студенти зараз планують одразу після закінчення вищого навчального закладу влаштуватися на "серйозні" позиції, що передбачає високий дохід, швидкий кар'єрний і професійний ріст. Проте завищені очікування по заробітній платі можуть призвести тільки до розчарувань. Ще навчаючись у вузі, людина має розуміти, що йому в першу чергу необхідно отримати досвід. Вища освіта - це хороша база, і при влаштуванні на роботу буде безсумнівним плюсом, але потрібно бути готовим до того, що доведеться почати свою кар'єру "з нуля" і поступово професійно розвиватися, накопичуючи досвід в тій чи іншій області.

Молодому спеціалісту за напрямом "внутрішня логістика", звичайно, краще влаштуватися у велику компанію, де є можливість навчання на різних тренінгах - як внутрішніх, так і зовнішніх. У більшості міжнародних організацій зараз є програми для студентів і випускників, де одним з основних критеріїв відбору є впевнене володіння іноземною мовою.

Ситуація з логістичними операторами йде більш гостро. Така вимога, як профільну вищу освіту, практично не зустрічається. Але, звичайно, пріоритет віддається кандидату, яка закінчила курси по специфіці майбутньої ділянки роботи. Наприклад, для декларанта - курси по митному оформленню. Якщо це менеджер з продажу транспортних, складських та інших послуг - тренінги з ведення переговорів. В цілому фахівці, що працюють в міжнародних перевезеннях, повинні знати основи зовнішньоекономічної діяльності і володіти іноземною мовою.

Якщо говорити про підбір досвідчених співробітників, то вимоги до них стандартні. Основним критерієм відбору на позиції фахівців з продажу послуг виступає відповідний професійний досвід, досвід активних продажів. Також часте вимога - гарне володіння англійською мовою, особливо для фахівців з ЗЕД. Великим плюсом вважається технічна, економічна освіта або за напрямом "логістика".

Незважаючи на дефіцит фахівців у сфері логістики, роботодавці часто завищують вимоги до кандидатів. Наприклад, на вакансії логістичних операторів, як правило, потрібні працівники з базою даних клієнтів і перевізників. Однак слід пам'ятати, що, якщо людина здатна передавати конфіденційну інформацію з однієї організації в іншу, то він може колись вчинити так само і з компанією самого роботодавця. "Складне" з точки зору пошуку вимога - спеціалізація на конкретному продукті, коли, наприклад, автомобільної компанії цікаві кандидати тільки з відповідним досвідом роботи. Це значно звужує зону пошуку. В даному випадку можна розглядати кандидатів із суміжних, подібних областей, скажімо, пов'язаних не тільки з легковими машинами, але і вантажними або ж з промисловим обладнанням.

Таким чином, на сьогоднішній день, щоб подолати брак фахівців, компаніям необхідно більш гнучко підходити до підбору персоналу, орієнтуючись на компетенції кандидата, а не на відповідний на 100% професійний досвід, оскільки рівень організації логістики в кожній компанії різний.

Відчувається дефіцит не тільки фахівців середньої і вищої ланки, але і некваліфікованого або низькокваліфікованого персоналу. Сфера логістики - не виняток. Найчастіше фахівці змушені вживати надзвичайні заходи для забезпечення підприємства (логістичних центрів та терміналів, складів тощо) вантажниками, операторами автонавантажувачів, робітниками складу, різноробочими та ін.

Причин браку персоналу безліч. Найбільш значущі:

- традиційно висока плинність даної категорії працівників;

- низька концентрація населення в деяких територіально-географічних зонах, викликана спадом народжуваності та активними міграційними потоками в напрямку великих мегаполісів у зв'язку з кризою;

- територіальне розташування логістичних центрів у відносному віддаленні від меж міст, продиктоване порівняно низькою вартістю оренди землі та можливістю використовувати під об'єкти великі площі;

- істотна різниця у рівні заробітної плати в умовах кризи у великих і невеликих містах, що також викликає відтік робочої сили в мегаполіси.

Найбільш затребуваними стають послуги лізингу і аутстаффінгу виробничого та допоміжного персоналу.

Примітно, що з часом не тільки збільшується кількість необхідного персоналу (що продиктоване розвитком логістичної галузі), але і змінюється співвідношення надаваних послуг. Так, до червня 2009 р. попит на послуги з виведення персоналу за штат компанії (аутстаффінг) зріс на 10-15% порівняно з показниками аналогічного періоду 2008 р. А потреба в наданні тимчасового персоналу (лізинг) підвищилася більш ніж на 20%.

Основна причина, по якій організації воліють на період сезонних піків залучати тимчасовий персонал, ніж розширювати власний штат, - це відсутність необхідності слідом за зростанням числа співробітників долати збільшення обсягів кадрового та бухгалтерського адміністрування.

Серед логістичних компаній, що звертаються із запитами на надання послуг лізингу і аутстаффінгу лінійного персоналу, все частіше зустрічаються великі російські логістичні оператори. У той час як ще в 2004-2005 рр. серед замовників цих послуг були виключно іноземні підприємства, традиційно користуються ними по всьому світу.

У наступні два-три роки в зв'язку з кризою посилиться міграція робочої сили. І це, ймовірно, буде сприяти зростанню числа проектів, пов'язаних з міжрегіональної релаксацією персоналу, в тому числі з країн ближнього зарубіжжя.

Роботодавці в регіонах все частіше стикаються з завищеними зарплатними і кар'єрних очікувань шукачів.

Можна відзначити не тільки високі очікування кандидатів у регіонах, але й, на жаль, їх низький професіоналізм, а також і неістотність для них таких факторів, як популярність бренду компанії, офіційне оформлення в штат і "біла" схема оплати праці.

Все більшу популярність набувають послуги з надання тимчасових працівників і виведення персоналу за штат. Якщо раніше вони були затребувані тільки в Москві у іноземних компаній, то тепер стали цікаві і російським організаціям, що пов'язано з кризовим процесом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості логістики в галузевих сферах
ЛОГІСТИЧНИЙ ПІДХІД ДО УПРАВЛІННЯ МАТЕРІАЛЬНИМИ ПОТОКАМИ У СФЕРАХ ВИРОБНИЦТВА ТА ОБІГУ
Організаційна структура логістики на підприємстві
Закупівельна логістика
ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ АПАРАТ, КОНЦЕПТУАЛЬНІ ТА МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ЛОГІСТИКИ
Правове регулювання працевлаштування та забезпечення зайнятості в Російській Федерації
ФУНКЦІОНАЛЬНІ ОБЛАСТІ ЛОГІСТИКИ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЇХ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК
Перетворення в соціальній сфері
ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ В ЛОГІСТИЦІ
ЗБУТОВА ЛОГІСТИКА
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси