Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Література XVII століття

Твори про події початку XVII століття. Временник дяка Івана Тимофієва. Засуджував Івана Грозного за переслідування бояр і опричнину, що призвело до заворушень безглавной чади, тільки законна династія може забезпечити процвітання країни. Негативне ставлення до Годунову, Шуйскому. В 1620 р. було закінчено "Сказання келаря Троїце-Сергієва монастиря Авраамія Паліцина". Багато фактів про події кінця XVI - початку XVII ст. Уславлення ролі церкви. Показана оборона Троїце-Сергієва монастиря. Псковские повісті "Про псковському руйнуванні", "Про біди, про скорботу і напасті": настрої посадських людей, звинувачували бояр і воєвод.

Офіційну точку зору на події смутного часу дав "Новий літописець" 1630 р. Він висвітлював події від смерті Івана IV до повернення Філарета з полону, обґрунтування законності обрання Романових. Це одна з останніх російських літописів. Літописання стало справою приватних осіб. Популярний жанр бачень (Бачення протопопа Терентія, Повість про бачення якомусь чоловікові духовному, Нижегородське бачення) як чутка або слух виникали, потім записувалися. Житія. Анонімні листи (підкинуті, анонімні), повісті-відозви. Часто хронографи: обґрунтовували міжнародне становище Російської держави, Москва показана як світовий центр християнства.

Повісті "Про початок Москви" - збереглося 4. У 1652 р. були урочисто відкриті мощі Данила Олександровича. Одна з повістей про нього. Вона показує, що Рим, Константинополь і М. виникли при схожих обставинах. Одна з повістей, сто влада Рюриковичів одночасно встановилася в Києві та Москві, що Москва була заснована родичем князя Ігоря. Реакція на возз'єднання з Україною, що не дуже молодше Києва.

Автобіографія Авакума. Написана простою мовою, показаний розкол, описана сибірська природа, захищає свої погляди, викриває церковних ієрархів. Никона називав пес хорта. Всі персонажі говорять звичайною мовою, Адам говорить богові про Єві: на що-де мені таку дуру зробив.

З 1621 р. для царя складалися рукописні "Куранти" (схоже на газету) - з перекладних іноземних звісток.

Піддячий Посольського наказу Григорій Котошихин в 1664 р. втік до Швеції і за завданням шведського уряду склав опис російського державного апарату. Простий і строгий стиль, критика недоліків.

Географічні знання. В 1627 р. в Розрядному наказі зроблена "Книга великого креслення" з повним переліком російських міст, описом доріг і зазначенням відстаней між населеними пунктами, з військовими цілями. До 1634 р. Гессель Герритс закінчив детальну карту Росії, розпочату ще за наказом Годунова для спадкоємця престолу (не збереглася). 1640 р. - Розпис сибірських міст і острогів, середина століття - розпис морського шляху вздовж Охотського моря. Креслення Сибіру, а в 1683 "Опис нові землі, сиріч Сибірського царства". Шляхові записки купців Василя Гагари і Федора Котова про поїздки в Іран і Єрусалим.

Сатиричні повісті. "Про куре і лисицю": лисиця з'їла в підсумку. "Служба кабаку". "Калязинская чолобитна": як скарга тверському архієпископу від ченців на суворого архімандрита. "Повість про бражнике" - він теж має права на царство небесне. "Повість про Шемякином суді": продажність суддів, бідний брат виграв суперечку з багатим, тільки обдуривши суддю. Використаний прийом відгадування загадок, який вирішує справу на користь бідного, але спритного. "Повість про Ерше Ершовиче": дійові особи риби, але наділені рисами людей; теж критика суду, селяни виграли важку тяжбу з дрібним служилим людиною нахабно захоплюючим чужі володіння. Багато влучних народних прислів'їв, народного гумору. "Повість про Фрол Скобееве" - плуте, обманувшем старого боярина Нардина-Нащокіна, щоб одружується на його дочки Ганнусі (сама розробляє план свого викрадення). Дворянство тіснить знати.

Літературні твори. "Повість про Горе-Злосчастьє": від гріхопадіння Адама і Єви, всі причини людських лих пояснюються моральним падінням людей, історія вихідця з багатої купецької сім'ї, негаразди доброго молодця. Втратив щастя, багатство, свободу з-за поганих звичок, скінчив життя у м-ре. Співчуття до героя і його безвыходному положення. "Повість про Марфу і Марії" про покірних долю і богобоязливих дружин двох свариться братів, скромність і дружба Марфи і Марії протиставляється розбратів братів.

Козацькі повісті. 1623 р. - "Написання" про похід Єрмака Тимофійовича в Сибір, "Про Азовському взяття і облоговому сидінні".

У 1664 р. з Білорусії приїхав вчений і поет Самуїл Омелянович Петровський-Ситнианович (Симеон Полоцький). Він очолив у 1665 р. школу в Заиконоспасском монастирі, де подьяческих навчали граматиці і латині. У 1678-1679 рр .. дві збірки його поезій "Вертоград багатобарвний" і "Рифмологион", в 1680 р. переклав на вірші "Псалтир". Оспівував царів і держава. У 1667 р. відкрився "гімнасіон" при церкві Іоанна Богослова в Китай-місті. У 1680 р. була заснована школа при друкованому дворі. Чернець Тимофій викладав у цій школі грецької мови 30 учнів. Перші приватні школи підготували відкриття в 1687 р. Слов'яно-греко-латинської академії на чолі з вченими-греками Іоанникієм і Софронієм Лихудами. Для підготовки людей всякого чину, сану і віку, готувала вище духовенство і чиновників.

У XVII ст. йшло накопичення знань за рахунок перекладної літератури. Переводили лікувальники та травники, про конярстві і псового полювання. Через козацьку середу зі Сходу потрапила і переведена "Повість про Еруслане Лазаревича" та ін.

На Друкованому дворі в Москві в середині XVII ст. працювало 165 осіб. За першу половину століття видано 200 книг. Популярні дешеві по 1 копійці букварі. 1634, 1651 рр. - 2400 примірників "Абетки" патріаршого диякона Василя Бурцева розпродали за день. За другу половину століття Друкарський двір випустив 300 тис. букварів, 150 тис. "Псалтырей" і "Часословов". У 1648 р. надрукована "Граматика" Мелетія Смотрицького, в 1682 р. таблиця множення. В 1672 і відкрилася перша книжкова крамниця в Москві. З'явилися приватні бібліотеки: у Никона 400 книг, князя Василя Голіцина, Афанасія Лаврентійовича Ордина-Нащокіна (1605-1680), в царському палаці. А. Л. Ордін-Нащокін - син псковського поміщика, став думним дворянином, виконував дипломатичні доручення, був воєводою у Пскові, потім очолив Посольський наказ. В 1665 р. він склав три "пам'яті"" для земських старост Пскова і Новоторговий статут 1667 року. Прихильник розвитку міст і торгівлі, прихильник боротьби за Балтику, за розвиток купецтва і приватного підприємництва. Але його погляди багато не поділяли, і в 1671 р. він відійшов відділ.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Західноєвропейська література XVII ст.
Перебудова і літературно-культурна ситуація в Росії
ЛІТЕРАТУРА РЕВОЛЮЦІЇ 1920-Х-ПОЧАТКУ 1930-Х РОКІВ
Державна влада і управління в Росії в XVII ст. Еволюція станової моделі державного управління і початок формування інститутів абсолютизму
Література "потоку свідомості". Духовний світ особистості, не пов'язаний з реальністю
Зарубіжна література XX ст.
Люмпен-інтелігентська література
Юридична література
Література середніх віків
Французька література
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси