Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Інтернет-реклама
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Введення

Основним інструментом реалізації механізму управління будь-якої економічної системи є інформація. В даний час Інтернет - найбільш складний і динамічний її провідник. У представленому навчальному посібнику розглядається інтернет-реклама як одне з найбільш перспективних напрямків рекламної діяльності. Оскільки відставання розвитку інформаційної підсистеми економіки неминуче позначається на ефективності функціонування системи в цілому, задоволення потреб в інформації, зокрема, розвиток Інтернету та інтернет-реклами, стає однією з визначальних характеристик національної економіки. Досягнення суб'єктами ринку (зокрема, ринку інтернет-реклами) максимальної ефективності роботи немислимо без використання системи маркетингу як особливої філософії бізнесу. Тому у представленому навчальному посібнику показано стан ринку інтернет-реклами, його структурні зміни і тенденції розвитку.

Слід підкреслити, що ринковий механізм генерує колосальні потреби в інформації - її створення, перетворення, зберігання, захисту. Динамічність розвитку інформаційного ринку в Росії визначає необхідність проведення класифікації та постійної систематизації збирається і накопичується маркетингової інформації, а також структуризації суб'єктів ринку, які мають інформаційними ресурсами. Інтернет як найбільш потужна на сьогоднішній день глобальна інформаційна система з кожним роком залучає все більшу кількість користувачів. Її принципи відкритості та глобальності дозволяють вже майже мільярда користувачів по всьому світу оцінити можливості Інтернету в їх діяльності.

Саме тому інтернет-реклама як найбільш динамічно розвивається галузь сучасної реклами послужила темою даного навчального посібника.

Інтернет у Росії - активно розвивається середовище. До початку 2009 р. в нашій країні налічувалося понад 34 млн дорослих користувачів мережі Інтернет, які складають 30% дорослого населення країни.

Поява Інтернету пов'язано з багатьма причинами, одна з яких та, що в 60-ті роки XX століття перед міністерством оборони США було поставлено завдання - розробити надійну комп'ютерну мережу, яка служила б стратегічним інтересам країни. В основу концепції надійної мережі була покладена ідея децентралізації. У розподіленої децентралізованій системі часткова відмова в роботі мережі не приводив до повної втрати працездатності. Була в розпалі холодна війна, і всі чекали ядерної катастрофи. Саме в цих умовах створювалася мережа, здатна вціліти хоч якимось фрагментом при ядерному вибуху, на відміну від ієрархічних мереж з самою потужною машиною, зосередженої в одному місці. Іншою вагомою причиною з'явився запуск першого штучного супутника Землі СРСР у 1957 р. - тут зіграли свою роль і нові космічні технології, і уражене самолюбство американців.

У 1969 р. більшість установ, пов'язаних з міністерством оборони, об'єднали власні мережі у так звану ARPANet (Advanced Research Projects Agency Network). Університети та інші навчальні заклади проявили великий інтерес до цієї мережі. Мережа ARPANet можна вважати прабатьком сучасної мережі Інтернет.

У 1969 р. з'явилося нове засіб отримання та поширення інформації - ARPANet - Advanced Research Projects Agency Network, мережа, яку фінансував Пентагон з метою збереження інформації у гіпотетичному разі поразки США в ядерній війні. Ця мережа лягла в основу мережі Інтернет.

У 1973 р. були створені перші інтернаціональні зв'язки США через Інтернет з Англією, а потім - з Норвегією. В19 77 р. почалися процеси злиття ARPANet з іншими мережами. В 1970-е рр. в США Інтернет базувався на мережі National Science Foundation Network (NSFNet), яка була призначена в першу чергу для дослідників і забороняла комерційний графік. Глобальний характер, великі інформаційні ресурси, широка доступність, масовість та дешевизна послуг, а також багатоаспектність можливостей використання Мережі та її постійний розвиток зробили її привабливою для вчених багатьох країн світу, а потім і бізнесменів.

Після того як право підключення до мережі ARPANet отримали комерційні підприємства і приватні особи, ARPANet перетворилася в Інтернет. Тим не менш довелося чекати 1993 р., коли число підключених серверів перевищило 1 млн, перш ніж мережа Інтернет придбала обриси, близькі до сьогоднішніх, і проголосила в якості мети свого розвитку загальну інформатизацію людства. Багато приватні підприємства та державні установи істотно поліпшили свої можливості завдяки глобальній системі зв'язку. Одночасно академічні інститути та навчальні заклади форсували подальший розвиток Інтернету.

У 1987 р. в Інтернеті було вже 28 тис. хостів. В кінці 1980-х рр. середній і великий бізнес, до того часу вже позбавився від великих комп'ютерів (mainframe) і купив ПК (персональні комп'ютери), усвідомив, що йому потрібно можливість розподіленої обробки даних і сумісного використання обладнання користувачами. З'явилися локальні мережі (LAN - Local Area Networks), і головне, що вони принесли, - вміння і готовність користувача працювати в мережевому режимі. За LAN пішли територіальні мережі (WAN - Wide Area Networks), які пов'язували комп'ютери, встановлені в різних, іноді зарубіжних офісах фірми.

Сьогодні Інтернет являє собою не тільки мережа мереж, але й глобальну мережу, об'єднуючу в загальнодоступний ресурс близько 100 тис. комп'ютерних мереж різних типів і розмірів, починаючи з найбільших мереж науково-дослідних установ, провідних світових корпорацій і компаній і кінчаючи скромними персональними комп'ютерами.

У 1983 р., для того щоб стандартизувати обмін даними між серверами і клієнтами, вчені Каліфорнійського університету розробили протокол передачі даних, який завдяки своїй простоті, надійності і апаратної незалежності був прийнятий і в Інтернеті. Так народився протокол ТСР/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol - протокол контролю передачі, інтернет-протокол).

TCP/IP - це безліч комунікаційних протоколів, які визначають, як комп'ютери різних типів можуть спілкуватися між собою. Можна уявити собі картину, коли люди по всьому світі заговорили на одному і тому ж мовою. Це стирає межі між країнами, материками, національностями.

Процес розвитку Інтернету супроводжувався бурхливим зростанням кількості серверів (комп'ютерів, що забезпечують обслуговування запитуваних процесів). Протягом першого десятиліття це число збільшувалося за рік на кілька тисяч. На початку наступного десятиліття їх було вже близько 100 тис.

Мережа Інтернет створювалася і розвивалася як безкоштовно, і це одне з найбільш істотних її переваг. Фактично при підключенні оплачується допомога локального постачальника послуг, а сама пересилання інформації, її пошук та інші послуги безкоштовні. Це привертає до мережі Інтернет користувачів персональних комп'ютерів.

Ніяких обмежень для типів підключаються до Інтернету комп'ютерів не існує, незважаючи на те, що технологічно більшість серверів Інтернету базується на UNIX-системах. В 1994 р. налічувалося вже 4 млн комп'ютерів в Мережі. Станом на початок 2009 р. у світі послугами Інтернету користувалися понад 1 млрд осіб.

Найважливішою подією в своїй біографії мережу Інтернет зобов'язана швейцарським вченим з Європейської лабораторії ядерної фізики CERN. З створенням мови опису документів html (Hyper Text Makeup Language) народилася можливість побудови служби World Wide Web (WWW), що дозволяє об'єднувати в одному структурованому документі текстові та графічні дані (а пізніше і інші мультимедійні елементи), а також включати в будь-який документ посилання на інші документи, розташовані в довільних місцях Мережі.

Слід особливо підкреслити, що інтернет-сторінки для роботи з гіпертекстом потенційно є універсальним засобом пошуку. Гіпертекст з'єднує різні документи на основі заздалегідь заданого набору слів. Наприклад, коли в тексті зустрічається нове слово або поняття, система, що працює з гіпертекстом, дає можливість перейти до іншого документу, у якому це слово або поняття розглядається більш детально, це одна - без зазначення точної адреси (його треба знати та правильно набрати в командному рядку). Користувач за системою гіперпосилань подорожує по величезних масивів інформації, тільки підводячи курсор до виділених слів і клацаючи мишкою. І інша чудова можливість - якщо користувач "заблукав " і гіперпосилання привели його зовсім не туди - за допомогою спеціального значка на панелі управління можна повернутися назад, у вихідну точку.

Інтернет, який служив колись винятково дослідницьким і навчальним групам, чиї інтереси простиралися аж до доступу до суперкомпьютерам, стає все більш популярною в діловому світі. Компанії залучають швидкість, дешева глобальна зв'язок, зручність для проведення спільних робіт, доступні програми, унікальна база даних Мережі. Вони розглядають глобальну мережу як доповнення до своїх власних локальних мереж. При відносно низькій вартості послуг (часто це тільки фіксована щомісячна плата за використовувані лінії або телефон) користувачі можуть одержати доступ до комерційних і некомерційних інформаційних служб країн з розвиненою ринковою економікою. Більше того, ця ж тенденція простежується і в країнах з ринковою економікою. В архівах вільного доступу мережі Інтернет можна знайти інформацію практично по всім сферах людської діяльності, починаючи з останніх наукових відкриттів до прогнозу погоди на завтра.

Крім того, Інтернет надає унікальні можливості дешевого, надійного глобального зв'язку по всьому світу, а при дотриманні деяких правил роботи в мережі (використання криптографічного захисту інформації тощо) - ще й достатню ступінь конфіденційності. Це виявляється дуже зручним для фірм, що мають свої філії в різних країнах, транснаціональних корпорацій і структур управління.

Ринок інтернет-реклами в Росії почав формуватися в 1997 р. Особливої гостроти проблема вдосконалення інтернет-реклами отримала в Росії, коли у підприємців з'явилася необхідність у точних розрахунках грошових витрат на рекламну кампанію. Починаючи з моменту появи інтернет-реклами на ринку Росії її частка постійно зростає. У 2008 р. вона склала вже майже 5% порівняно з 2% у 2006 р.

Використання інтернет-реклами обумовлено наступними причинами: відносно низькою вартістю; можливістю швидкої заміни змісту рекламного звернення; орієнтацією на чітко певну цільову групу; можливістю суміщення оптичної та акустичної форм подання інформації; можливістю двостороннього зв'язку між рекламодавцем і споживачем; високою економічною ефективністю.

В даний час існують роботи, які розглядають засоби інтернет-реклами, проте в них не приділяється уваги її управлінському аспекту в системі маркетингових комунікацій підприємства.

У навчальному посібнику наведено окремі математичні моделі, що дозволяють проводити дослідження різних аспектів маркетингової діяльності підприємств, що працюють в сфері інформаційного бізнесу.

Аналіз літературних джерел показує, що відсутні методичні підходи до вибору механізмів управління інтернет-рекламою, недостатньо обґрунтовані можливості інтернет-реклами, немає повної класифікації засобів інтернет-реклами, відсутні економічні підходи до удосконалення інтернет-реклами, не визначено місце інтернет-реклами у системі маркетингових комунікацій.

У процесі роботи над навчальним посібником автори зверталися до праць психологів і соціологів: К. Левіна, X. Хекхаузена, С. Гингера, П. Гудмана, що дозволило застосувати теорію сполучених потреб при сегментації користувачів Інтернету.

Мета даного навчального посібника полягає в розширенні знань студентів економічних вузів в області інтернет-реклами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси