Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ

Питання 79. Зовнішньополітична діяльність Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.

27 липня 1990 р. сесія Верховної Ради УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет Білоруської РСР. Декларація проголосила республіку рівноправним і незалежним членом світового співтовариства. Після того, як у серпні 1991 р. Декларація набула статус конституційного закону. Білорусь стала діяти як суб'єкт самостійної міжнародної політики. Протягом 1992 р. відбулося повне міжнародне визнання Республіки Білорусь. Основні принципи зовнішньої політики закріплені в Конституції Республіки Білорусь. У 1996 р. з території Республіки Білорусь було повністю виведено ядерну зброю, і вона стала нейтральним без'ядерною державою. Зовнішня політика Білорусі носить багатовекторний характер. Переважна більшість країн світу визнали Республіку Білорусь і встановили з нею дипломатичні відносини. За даними на 2012 рік Республіка Білорусь підтримує дипломатичні відносини зі 170 державами світу. У Білорусі діє 48 посольств. 27 консульських установ і 17 представництв міжнародних організацій. Білорусь продовжує працювати в ООН з 1945 р. і є повноправним членом більш як 60 міжнародних міжурядових організацій та їх органів. Вона є повноправним учасникам Наради з безпеки і співробітництва в Європі.

Пріоритетним напрямком зовнішньої політики Білорусі є відносини з країнами СНД. У 2000 р. керівники Білорусі, РФ. Киргизстану, Казахстану, Таджикистану заснували Євразійське економічне співтовариство (Євразес).

26 листопада 2009 р. в Мінську на заселенні Міждержавної ради Євразес знову повернулися до ідеї створення єдиного економічного простору (ЄЕП). План дій по формуванню ЄЕП був затверджений президентами Республіки Білорусь, Російської Федерації та Казахстану в грудні 2009 р. і алма-ати. 18 листопада 2011 р. А. Лукашенко. Д. Медведєв і Н. Назрабаев у Москві підписали Декларацію про євразійську економічної інтеграції. В ній констатувалася успішність Митного союзу і говорилося про перехід до наступного етапу інтеграції - Єдиного економічного простору. Активна робота по створенню ЄЕП почалася з січня 2012 р. Підготовлено План заходів щодо реалізації угод, що формують ЄЕП. Прийняття цих документів і виконання урядами сторін зобов'язань забезпечить до 1 січня 2016 р. повноцінне функціонування ЄЕП. У 2002 р. керівники Вірменії, Казахстану. Киргизстану, Росії. Білорусі і Таджикистану підписали Статут Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ). З 18 вересня 2003 р. ОДКБ стала функціонувати як регіональна міжнародна організація.

Найбільш тісні економічні, політичні та культурні зв'язки існують з Російською Федерацією, які активізувалися з середини 1990-х рр. У 1995 р. був підписаний

Договір про дружбу, добросусідство і співробітництво Білорусі та Росії. 2 квітня 1996 р. в Москві був підписаний Договір про утворення Співтовариства Білорусі і Росії. Наступним кроком на шляху до інтеграції стало підписання 2 квітня 1997 р. Договору про Союз Білорусі та Росії. 8 грудня 1999 р. був підписаний Договір про створення Союзної держави Білорусі і Росії. Робота з реалізації цього договору продовжується. Росія є основним торговим партнером Білорусі. Динамічно розвиваються економічні відносини з країнами СНД.

У 1995 р. Республіка Білорусь приєдналася до програми НАТО "Партнерство заради миру". У 1998 р. почала роботу місія Білорусі при НАТО. Керівництво республіки негативно ставиться до того, що відбувається останнім часом розширення НАТО на схід та наближення до кордонів Білорусі. З 1996 р. відносини з країнами Заходу ускладнилися. Країни Європейського Союзу звели політичні контакти з Республікою Білорусь до мінімуму, але економічні зв'язки в основному збереглися. Білорусь підтримує активні політичні, економічні. культурні відносини з державами Центральної та Східної Європи. Азії, Африки. Латинської Америки. В даний час Білорусь підтримує відносини більш ніж з 180 країнами світу. Білоруська продукція поставлялася в 141 держава, а імпортувалася з 132 країн.

Білорусь відкрита для конструктивного діалогу і плідної співпраці з європейськими державами і міжнародними організаціями. Перспективним є співробітництво з Європейським Союзом (ЄС). В умовах світової економічної кризи Республіка Білорусь розглядається як перспективний торговий партнер. Але подвійні стандарти у розумінні демократії урядами США і більшості ЄС після обрання 19 грудня 2010 р. А. р. Лукашенко в черговий раз Президентом Республіки Білорусь, призвели до загострення відносин між ними і Республікою Білорусь.

 
< Попередня   ЗМІСТ

Схожі тими

Соціально-економічне становище Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Суспільно-політичне життя Республіки Білорусь у другій половині 1990-х роках - початку XXI ст.
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
Перебудова в СРСР. Соціально-економічна криза в СРСР другої половини 1980-х - початку 1990-х рр. і його вплив на БРСР
Зовнішньополітична діяльність Радянської держави
Наука і культура Білорусі в 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Правове положення іноземних інвесторів на території Республіки Білорусь
Податкова система Республіки Білорусь
Податкові системи країн - членів Митного союзу (Республіки Казахстан і Республіки Білорусь)
Економічний розвиток провідних країн світу в 1970-1990-і рр. Системна криза 1970 - початку 1980-х рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси