Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 78. Наука і культура Білорусі в 1990-ті рр. і на початку XXI ст.

Проголошення державної незалежності Білорусі в 1990 р. поклало початок новому етапу в розвитку культури Білорусі. Істотний вплив на культурні процеси в країні надали також лібералізація суспільно-політичного життя та економічну кризу. Це визначило поєднання суперечливих тенденцій у культурному розвитку. З одного боку, розширились можливості для вільної творчості, для альтернативних форм в художній культурі, головним напрямком культурного життя зграю звернення до історичної спадщини. З датою боку, скорочення державного фінансування призвела до згортання наукових досліджень, занепаду установ культури, творчих організацій.

У зв'язку з проголошенням суверенітету важливою політичною подією стало створення сприятливих умов для розвитку та функціонування білоруської мови. У 1990 р. Верховна Рада УРСР прийняла закон "Про мови в української РСР", згідно з яким білоруська мова проголошувався державним. Російська мова зізнавався засобом міжнаціонального спілкування, гарантувалася можливість для вільного розвитку і вживання інших мов. Конституція 1994 р. законодавчо закріпила державний статус білоруської мови. Почався активний переклад сфери освіти і культури, засобів масової інформації на білоруську мову. Форсированность і непродуманість цих заходів призвели до невдоволення значної частини населення. За ініціативою Президента на референдум, який відбувся 14 травня 1995 р., було винесено питання про статус російської мови. Більшість громадян Білорусі висловилося за надання російській мові рівних прав з білоруським. Нова редакція Конституції, прийнята 24 листопада 1996 р., закріпила положення про двох рівноправних державних мов.

З початку 1990-х рр. у Білорусі почалося реформування системи освіти. У 1991 р. Верховна Рада прийняла закон "Про утворення в Республіці Білорусь", який поклав початок переходу загальноосвітньої школи на 12-річний термін навчання. У Республіці Білорусь обов'язковою є загальна базова освіта. У 1999 р. уряд прийняв Програму розвитку національної системи освіти до 2010 р. Базовою школою стала 10-річка. Загальна середня освіта передбачалося зробити 12-річним. Але влітку 2008 р. було прийнято рішення повернутися до 11-річної загальної середньої освіти. Рівень грамотності дорослого населення в республіці становить 99,6%.

В даний час триває реформування системи вищої освіти. Готується Кодекс про освіту. У 2010-2011 навчальному році в республіці діяли 45 державних вищих навчальних заклади, з них 33 університету, 10 закладів освіти недержавної форми власності.

На початку 1990-х рр. білоруські наукові установи опинилися в скрутному становищі: скорочення державного фінансування призвела до закриття багатьох наукових тем і відпливу наукових кадрів за кордон або в інші сфери діяльності. Наукове життя активізувалася з другої половини 1990-х рр.., коли економічне становище стабілізувалося і відновилася державна підтримка наукових досліджень. Пріоритетними визнаються наукові дослідження, що сприяють розвитку науково-технічного прогресу. Провідним науковим закладом є Національна академія наук Республіки Білорусь, яка виконує близько 40 державних наукових програм, співпрацює з 52 країнами світу. У 2005 р. Президент підписав Декрет про створення Парку високих технологій.

На рубежі XX-XXI ст. активно розвивається художня культура Білорусі. Розширилася тематика літературних творів: поряд з традиційними темами (Велика Вітчизняна війна, життя білоруського села та ін), письменники звертаються до історичного минулого Білорусі, чорнобильської трагедії. Різноманітністю тематики відрізняється поезія, драматургія. Театри Білорусі зберегли високий професійний рівень. Широку популярність отримали вистави "Князь Вітовт" по п'єсі А. Дударева, "Дзвін - не молитва" за п'єсою В. Чигринова, "Тутэйшие" за п'єсою Я. Купали. Поряд з державними театрами з'явилися недержавні, які розвивають альтернативні форми і жанри театрального мистецтва. До історичної тематики звернувся Національний театр опери та балету, на сцені якого поставлені опера Ст. Солтана "Дике полювання короля Стаха" і балет "Пристрасті" ("Рогнеда") А. Мдивани. Білоруське образотворче мистецтво збагатилося творами, що відображають події історичного минулого, життя сучасників, красу білоруської природи. Значне місце в творчості художників займає чорнобильська тема.

Складний період переживає білоруський кінематограф. Порівняно з радянським періодом значно зменшилася кількість створених фільмів. До числа найбільш значних творів останніх років відносяться "У серпні 44-го..." М. Пташука. "Анастасія Слуцька" Ю. Елхова.

Подальший розвиток отримало музичне мистецтво. В республіці та за кордоном відомі Національний оперний і Національний музичний театри. Популяризацією білоруської музики займається Державний концертний оркестр під управлінням М. Фінберга. З 1992 р. у Вітебську проводиться щорічний міжнародний музичний фестиваль "Слов'янський базар".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суспільно-політичне життя Білорусі у другій половині 1980-х - початку 1990-х рр.
Культура Білорусі на початку XX ст.
Соціально-економічний розвиток Білорусі на початку XX. ст. Столипінська аграрна реформа в Білорусі
Зовнішньополітична діяльність Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Історія Білорусі як наука
Соціально-економічне становище Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Суспільно-політичне життя Республіки Білорусь у другій половині 1990-х роках - початку XXI ст.
Наука як елемент культури. Основні типи наукової раціональності
Економічний розвиток провідних країн світу в 1970-1990-і рр. Системна криза 1970 - початку 1980-х рр.
Проблема методу в науках про культуру: дискусії та пошуки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси