Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 65. Звільнення Білорусі від німецько-фашистських загарбників

Перемога Червоної Армії в Курській битві в липні 1943 р. дозволила розгорнути стратегічне наступ по всьому фронту, що призвело восени 1943 р. до звільнення від німецько-фашистських загарбників східних районів УРСР. Першим районним центром БРСР, звільненим від окупації, було р. Комарин (23 вересня 1943 р.), першими обласними центрами - Гомель і Мозир. Вже восени 1943 р. у визволених районах Білорусі почалося відбудова народного господарства. В Гомель переїхали ЦК КП(б)б і РНК БРСР.

У складі частин Червоної Армії у визволенні Білорусі брала участь 1-а польська дивізія імені Т. Костюшко, сформована на території СРСР. Перший бій її солдати і офіцери взяли біля села Леніно (Горецький район Могильовської області) 12-13 жовтня 1943 р.

Влітку 1944 р. розпочався завершальний етап визволення Білорусі. Наступ Червоної Армії восени 1943 р. - взимку 1944 р. призвело до утворення в лінії радянсько-німецького фронту виступу, який отримав назву "білоруський балкон". Німецьке командування створило тут добре укріплену лінію оборони, умовно названу "Фатерланд" ("Вітчизна"), Тут були зосереджені значні сили, але німецький генеральний штаб передбачав, що головний удар буде спрямований на Україну.

Білоруську наступальну операцію, відому під кодовою назвою "Багратіон", здійснювали війська чотирьох фронтів: 1-го Білоруського (командувач генерал армії К. Рокоссовський). 2-го Білоруського (командувач генерал-полковник р. Захаров), 3-го Білоруського (командувач генерал-лейтенант В. Черняхівський), 1-го Прибалтійського (командувач генерал армії В. Баграмян). Координували дії фронтів маршали Радянського Союзу р. Жуків і А. Василевський. Для звільнення Білорусі були сконцентровані величезні сили: радянські війська переважали противника вдвічі по живій силі, більш ніж в 2 рази за гармат і мінометів, 4 - по танках та самохідних установок, майже в 3 рази - з бойовим літакам. Операція "Багратіон" проводилася в два етапи: 1) 23 нюня - 4 липня 1944 р. були звільнені східна і центральна частини Білорусі, перший етап завершився звільненням 3 липня Мінська; 2) 4 липня - 29 серпня 1944 р. звільнена вся територія Білорусі і останній обласний центр - Брест (28 липня). В ході операції "Багратіон" була знищена група армій "Центр", повністю звільнена територія Білорусі, радянські війська вийшли до державного кордону СРСР і почали визволення Польщі і Прибалтики.

Наприкінці липня 1944 р. вся територія Білорусі була звільнена від німецько-фашистських загарбників. Територіально-адміністративний поділ, що існував до війни (області, райони, селищні та сільські ради), було відновлено. Белостокская область 20 вересня 1944 р. була ліквідована у зв'язку з передачею більшої її частини до складу Польщі. Частина її районів увійшла в Гродненську область. Всього на території УРСР залишилося 12 областей.

За роки війни БРСР понесла величезні втрати: загинув кожен третій її житель, було зруйновано 209 міст і міських селищ, 9200 сіл.

Питання 66. Відбудова народного господарства УРСР (1945-1953 рр.)

Наслідки Великої Вітчизняної війни для Білорусі були дуже важкими. У 1940 р. населення республіки становило близько 10 мн. у 1945 р. залишилося 6,3 млн осіб. БРСР втратила більше половини свого національного багатства. Відновлення економіки почалося вже восени 1943 р. 21 серпня 1943 року ЦК ВКП(б) і РНК СРСР прийняли постанову "Про невідкладні заходи по відбудові господарства в районах, звільнених від німецької окупації". в якому ставилося завдання в першу чергу відновлювати підприємства, які працювали на потреби фронту, насамперед металообробні та машинобудівні. У 1944 р. в УРСР було відновлено 196 машинобудівних підприємств, які займалися ремонтом військової техніки.

Після закінчення війни економіка переорієнтувалася на виробництво мирної продукції, відновлювальні роботи набули плановий характер. У 1946 р. Верховна Рада УРСР прийняла четвертий п'ятирічний план, виконання якого було розраховане на 1946-1950 рр.

Відбудова народного господарства УРСР проходило за допомогою інших республік Союзу РСР. Фінансові кошти надходили з союзного бюджету, республіка отримала частину репарацій. Специфікою відновних процесів було те, що одночасно проводилися заходи з радянізації Західної Білорусі, які не були завершені в довоєнний період. У республіці відновлювалися старі і будувалися нові підприємства, створювалися нові галузі промисловості. У 1949 р. промислове виробництво УРСР досягло довоєнного рівня, а в 1950 р. перевищила його на 15%. При цьому випереджаючими темпами розвивалася важка промисловість, а традиційні для Білорусі галузі легкої промисловості відставали. Особливістю 4-ї п'ятирічки були випереджаючі темпи індустріального розвитку республіки у порівнянні з відповідними показниками по СРСР. У республіці був освоєний випуск велосипедів, автомобілів, тракторів. Високими темпами йшла відбудова і розвиток промисловості в західних областях УРСР.

Курс на післявоєнну модернізацію був закріплений в роки 5-ї п'ятирічки (1951-1955 рр..). Швидкими темпами розвивалися машинобудування, хімічна і нафтохімічна галузі, електроенергетика.

У міру визволення території УРСР від німецько-фашистських загарбників відновлювалися колгоспи і радгоспи, налагоджувалося виробництво сільськогосподарської продукції. До війни в Західній Білорусії в колгоспи були об'єднані тільки 7% селянських господарств. У 1949 р. на XIX з'їзді КП(б)б керівництво республіки ухвалив постанову "Про стан і подальші завдання колгоспного будівництва в західних областях УРСР", в якому йшлося про проведення суцільної колективізації в західних областях в короткі терміни. Використовувались пропагандистські, насильницькі, економічні методи її здійснення. Селянські господарства одноосібників, які не бажали вступати у колгосп, повинні були виконувати обов'язкові державні поставки в підвищеному розмірі. У вересні 1951 р. Рада міністрів СРСР прийняла постанову "Про виселення куркулів з Білоруської РСР". Колективізація в Західній Білорусі завершилася до кінця 1952 р.

Сільське господарство Білорусі до 1950 р. досягло певних успіхів, але планові завдання 4-ї п'ятирічки виконані не були. Причини цього в недостатньому фінансуванні з боку держави, незацікавленість колгоспників у результатах праці, низькою агротехнікою, слабкою оснащеності технікою. Відновлення сільського господарства УРСР в цілому завершилося до середини 1950-х рр.

В повоєнні роки поступово поліпшувалося матеріальне становище народу. У грудні 1947 р. була скасована карткова система розподілу продуктів, яка супроводжувалася грошовою реформою. Вводилися елементи вільної торгівлі, встановлювались єдині державні ціни. Протягом 1949-1950 рр. неодноразово знижувалися ціни на більшість споживчих товарів. Тяжким залишалося матеріальне становище сільського населення. Основною формою оплати праці колгоспників залишалися трудодні (одиниця обліку праці і розподілу доходів колгоспника). Обмежувалася можливість отримання колгоспниками додаткового доходу від торгівлі продукцією, виробленою у власному господарстві.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Відображення німецько-шведської агресії на північно-заході Русі.
Повстання 1863 р. у Білорусі
РАДЯНСЬКА МОДЕЛЬ МОДЕРНІЗАЦІЇ В ІСТОРІЇ БІЛОРУСІ
Народне господарство УРСР в 1953-1964 рр.
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР в 1945-1953 рр.
Макроекономічна рівновага в народному господарстві
Велика Вітчизняна війна радянського народу 1941-1945 років
Органи управління народним господарством
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси