Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Прерафаэлитизм в літературі та мистецтві

Головним і визначальним видом мистецтва у прерафаелітів був живопис. Проте в поле їх творчих інтересів перебувала і література (вище вже говорилося про поетичну творчість Данте Россетті). В літературі прерафаэлитам був близький Едгар По, страшні історії якого споріднені готичної літературі і завжди містять чіткі уявлення про погане і хороше. В їх творах добро, справедливість завжди перемагають і торжествують ("Серце-викривач", "Маска Червоної смерті").

В англійській літературі вплив прерафаелітів помітно в романах Вільяма Уілкі Коллінза. Його сюжети повні містичних, символічних подій.

Прерафаэлиты створювали ілюстрації до літературних творів. Вони допомогли європейцям познайомитися з творчістю американців Едгара По і Волта Вітмена. Россетті багато перекладав Війона та італійських поетів.

Саме виникнення творчості прерафаелітів теоретик цієї течії Рескін пов'язував з взаємодією живопису і літератури. Він вважав, що англійський письменник Вальтер Скотт у своїх творах на основі романтичного матеріалу розвивав принципи реалістичного мистецтва. Цей же підхід Рескін бачив у творчості прерафаелітів.

Творче увагу прерафаэлиты приділяли і декоративного мистецтва.

Стиль та художні принципи живопису прерафаелітів вплинули на представників романтизму в музиці Шумана і Шопена.

Декоративність - частина архітектури. Архітектура може процвітати тільки як мимовільне вираз радості і прагнень всього народу. І декоративність сприяє цьому (Морріс У. Майбутнє архітектури // Морріс У. Мистецтво і життя. С. 387 - 401).

В архітектурі, на думку прерафаелітів, органічний стиль не виникає еклектичного, він може бути народжений тільки органічним. "Тому наша архітектура повинна в майбутньому стати по своєму стилю готичної" (Моріс У. Готична архітектура // Морріс У. Мистецтво і життя. С. 334).

Сприйняття сучасниками та художньою критикою

На перших порах багато критики і глядачі (у тому числі Чарлз Діккенс) поставилися до художників-прерафаэлитам вороже за неуважність до академічних ідеалам краси і недостатньо шанобливе ставлення до релігії.

Академічна критика середини XIX століття неприязно сприйняла живопис прерафаелітів. Так, картину Джона Еверетта Міллеса "Христос у батьківській хаті", виставлену в Королівській академії, критик журналу "Таймі" різко засудив. Критикам не сподобалася скрупульозна детальність зображення батька Ісуса як ремісника. Критично оцінюючи цей твір, Чарлз Діккенс охарактеризував Ісуса в зображенні Міллеса як "неприємного, кривошеего, опухлого рудого хлопчика в нічній сорочці".

Глядачі знаходилися під впливом академічної критики і говорили: "Усе зображене на цих картинах жахливо. Тут немає нічого природного". "Картини прерафаелітів не схожі на живопис".

Нападки критики на прерафаелітів парирував Джон Рескін в ряді статей в газеті "Таймі". Самі митці видавали журнал "Джерм" (вийшло чотири номери), в якому теоретично обґрунтовували принципи своєї творчості. Рескін в підтримку прерафаелітів написав книгу "Прерафаэлитизм". У своїх статтях він був настільки переконливий, що скоро думку суспільства про прерафаэлитах змінилося і вони набули численних шанувальників, насамперед у середовищі зростаючого англійського середнього класу.

На Всесвітній виставці 1855 р. в Парижі картини прерафаелітів вже користуються успіхом.

Однак художні твори прерафаелітів, незважаючи на заступництво Раскіна і успіхи на виставках, продовжували зазнавати критичних нападок. Так, журнал "Контемпорері рев'ю" (Сучасне огляд, 1871) опублікував гостро критичну статтю про віршах Россетті, в якій говорилося про "тілесної різновиди поезії, яка ніколи не буває духовної, ніколи ніжною, але завжди самовдоволеною і эстетской... приголомшливе перевага чуттєвості і болючою тваринності". Цей несправедливо різкий відгук критики шокував Россеті і навіть спровокував у нього психічне захворювання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Парнасцианизм. Мистецтво для мистецтва, антиромантизм і антисубъективизм
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Література. Мистецтво
Література і мистецтво
Література і мистецтво
Сприйняття глядачами і критикою
Художнє твір
Художня критика
Художня критика
Художня критика і глядачі про імпресіонізм
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси