Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Тагарська культура

Більшість курганів в Хакасії, в південній частині Красноярського краю і на сусідніх територіях відноситься до тагарської культури, названої по острову на Єнісеї біля р. Мінусинська і Татарській озера, розташованого на південь від Мінусинська, де було розкопано велика кількість курганів. До недавнього часу саме кургани були основними пам'ятками цієї культури. У наші дні відомо близько 100 тагарских поселень, відкриті місця видобутку руди, каменоломні, зрошувальні канали і багато писаниц, розташованих по берегах Єнісею і його приток: Оглахты, Тепсей, Шалаболино та ін. Вони містять зображення різних епох. Великі групи малюнків відносяться до тагарської культурі. Серед них відома писаница на горі Бояри на північ від Абакана, де зображено селище тагарської культури.

Багато курганів було розкопано в XIX ст. А. Андриановым, Д. Клеменцом та іншими археологами. Розкопки тагарских курганів продовжили в XX в. М. Грязнов і С. Кисельов. Великі курганні могильники досліджені поблизу сіл Тесь, Сарагаш на півдні Красноярського краю, в лісостеповій території біля сіл Серебряково, Тисуль і в інших місцях на північному сході Кемеровської області. Добре вивчені гірничі виробки і обстежені стародавні зрошувальні канали в Хакасско-Мінусинському регіоні. Тагарское населення, на відміну від інших народів, які входили в скифосибирский світ, вело осілий спосіб життя.

Рис. 51. Писаница Бояри (Хакасія)

Пам'ятники татарської культури датовані VII - початком III ст. до н. е. В даний час відомі дві споріднені культури: татарська культура Хакасско-Мінусинського району і лісостепова татарська культура. На протязі існування культури змінювався обряд поховання, інвентар, господарство, ідеологія. Татарська культура у своєму розвитку пройшла кілька етапів. Розквіт її припав на період V-IV ст. до н. е. Основними її пам'ятками є поховання. В ранній період - одиночні або парні, в період розквіту - групові поховання в квадратних поховальних камерах, стіни яких були викладені каменем або дерев'яним зрубом (в деяких похованнях було поховано до декількох десятків померлих). Ранні поховання мали невелику насип і чотирикутну огорожу з поставлених на ребро кам'яних плит. В кутках стояли вертикально великі камені. Огорожі часто прилягали одна до одної. Великі земляні кургани також обставлялися великими кам'яними блоками. У лісостеповій татарської культури людей хоронили в прямокутних камерах з дерев'яним зрубом, перекриттям і зводили земляний курган. Особливо виділяється своїми розмірами курган Салбык - грандіозне архітектурна споруда з землі, важких кам'яних блоків по краях, кам'яних стовпів, що символізують вхід. Розкопки його показали, що це величезна похоронне спорудження було повністю розграбовано.

Рис. 52. Тагарська культура:

1,2 - раннстагарские поховання; 3 - "колективна" похоронна камера; 4-14 - бронзові предмети тагарської культури: 4 - проколка, 5 - кельт, 6 - кераміка, 9 - вток, 10 - чекан, 11-13 - ножі, 7, 8, 14 - бронзові бляшки

З похованими перебували бронзові речі: ножі з отвором на ручці, проколки, чекани, кинджали, схожі на скіфські прикраси, "дзеркала" і фігурки "летять" оленів.

На заході даної культури характерними для неї стають величезні, самотньо стоять кургани, під насипом яких зазвичай знаходиться одна велика похоронна камера зі слідами спалювання похованих (Aknazarov, Алчедатский, Тисульский кургани). У поховання клали тільки мініатюрні, спеціально призначені для цього речі. В цей же час з'являються глиняні судини нових форм (з піддоном) і глечики з ручками.

Про розвиток землеробства свідчать масивні бронзові серпи зі слабо скошеним лезом і отвором для прив'язування ременя, з допомогою якого сері одягали на руку під час роботи. Іншими землеробськими знаряддями є бронзові мотики-кельти. Крім того, в одній з могил Тисульского могильники були виявлені обгорілі зерна проса і ячменю. Землеробство в татарську культуру було мотичним. Оброблялися, очевидно, тільки м'які і вологі землі річкових долин. Цікаво, що більшість татарських серпів знайдено саме в таких найбільш придатних для землеробства районах.

У посушливих районах Хакасско-Минусинской улоговини були прориті зрошувальні канали. Біля них були виявлені занедбані стародавні ріллі, які могли ставитися і до більш пізнього часу.

Поряд із землеробством у господарстві тагарського населення велику роль відігравало скотарство. Майже в кожній тагарської могилі зустрічаються кістки домашніх тварин - корів, овець, коней. Розводили низькорослих як робочих коней, так і коней для верхової їзди, про що свідчать предмети кінського спорядження: підпружні пряжки, бляшки, вуздечки, бронзові вудила.

Однак роль коня в побуті не була такою значною, як у саків або савроматів. Тагарцы жили осіло, що підтверджують численні поселення трьох типів: довготривалі неукріплені поселення, укріплені городища і тимчасові сезонні поселення. На поселеним Объюл були виявлені залишки невеликих землянок глибиною до метра. Зверху над котлованом житла височіли наземні стіни. Залишки наземних чотирикутних жител відкриті в Шестаковском городище на березі р. Киї в Кемеровській області і в поселенні Косоголь в Красноярському краї. Осілість тагарського населення засвідчена і писаницами на хребті Бояри. Зображений на скелі селище складається з дерев'яних рубаних прямокутних будинків з чотирисхилим дахом і вогнищем всередині. Там же зображені судини, в яких без праці можна дізнатися "скіфські котли", широко поширені в Євразії.

Племена тагарської культури досягли великих успіхів у розвитку бронзової металургії та металообробки. Про це можна судити по величезній кількості дійшли до нас бронзових речей. Велика частина стародавніх мідних копалень, знайдені в горах Південного Сибіру, належала, ймовірно, племенам тагарської культури. Вони значно поліпшили складу бронзи, навчилися робити сплави різних якостей. Знаменита тагарська золотиста бронза краще карасукськой. Часто зустрічаються бронзові ножі. Найбільш поширеними були прямі ножі, у яких ручка не відокремлювалася від леза і мала одне або кілька отворів. В побуті вживалися масивні бронзові кельти і тесла, призначення яких, як відомо, залежало від способу кріплення до ручки: сокира, мотика, заступ або тесло.

У могилах виявлено велику кількість чеканов і кинджалів, типових для культур скіфо-сибірського світу з бабочковидным перехрестям і вершиною у формі валика або зображеннями фантастичних голів грифонів. Чекан - ударное пристосування з гострим бойком, обухом і втулкою. Він кріпився на дерев'яну ручку, з протилежного кінця якої надягали вток, свого роду наконечник.

З бронзи тагарцы робили більшість прикрас: бронзові опуклі бляшки прикрашали спереду головний убір, на грудях носили диск, який зображав сонце (так зване дзеркало), на головний убір нашивали діадеми у вигляді тонких вигнутих смужок бронзи.

Питання про вживання заліза в тагарської культурі спірний. В Минусинской улоговині знайдені залізні кинджали і карбівки. Судячи за формою і технікою виготовлення, вони були, швидше за все, не місцевого виробництва. Якщо залізоробне виробництво і було відомо людям тагарської культури, широкого поширення воно не мало аж до II ст. до н. е. Причина проста: розташовані поруч гори були багаті полиметаллическими рудами, сама природа створила тут чудові умови для тривалого і перспективного розвитку бронзолітейного виробництва.

Поряд з обробкою металів існували інші домашні виробництва: гончарне, костерезное, вичинка шкір, прядіння і ткацтво.

Найбільш відома форма судин - баночний посуд з плоским дном. Але зустрічаються і інші форми глиняного посуду: кубки на піддонах, низькі мисочки і глиняні сковорідки.

У тагарских могилах часто знаходять шматки шкіри і тканини, в основному є залишками одягу похованих. Тагарцы вміли виробляти тонкі шкіри, з яких шили ремінці, невеликі мішечки і одяг. Товста шкіра йшла на виготовлення ременів, упряжі, великих сумок і взуття. Всі татарські тканини були вовняними, різними за якістю (простого, саржевого і діагонального переплетення). Знайдені були і в'язані полотна. Дослідження поховальних споруд показало, що люди обробляли дерево, з якого будували будинки срубової конструкції, робили посуд, деревом викладали зсередини могили. Тагарцам були знайомі майже всі основні прийоми дерев'яного будівництва.

У тагарської культури розвивалося мистецтво "звіриного стилю". В курганах зустрічаються бронзові стилізовані зображення оленів з підігнутими ногами. Відомі бронзові чашовидні порожнисті вівтарі, увінчані фігурами баранів і оленів. Предмети похоронного культу свідчать про те, що були поширені культи вогню, сонця і рослинних сил природи. Символами сонця були круглі бляшки і "сонячні" олені з колами і солярными знаками на крупі. Перевага, що віддається зображення тварин у мистецтві і символіці, свідчить про те, що образи священних тварин лежали в основі міфів і уявлень людей тагарської культури.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Формування естетичної культури учнів
Типологія культури
Аналітичні концепції кризи культури
Етнічна і національна, елітарна і масова культури. Субкультури та контркультури
Сучасні підходи до розуміння культури
Мови і символи культури, культурні коди (семіотика культури)
Властивості культури
Глобалізація в світі культурології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси