Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Споживчий кредит

Останній як особлива форма кредиту полягає в наданні розстрочки платежу населенню при купівлі товарів тривалого користування. Вона надається торговельними фірмами і спеціалізованими фінансовими компаніями. У деяких країнах до споживчих відносять позички у формі розстрочки за оплату житлових будинків і квартир, що надаються спеціальними організаціями (наприклад, будівельними товариствами в Англії). Споживчий кредит має товарну форму. У кредитних відносинах між громадянами і торговельними фірмами банки безпосередньої участі не беруть. Цим споживчий кредит відрізняється від банківського, який видається населенню в грошовій формі. Проте споживчий кредит тісно пов'язаний з банківським, оскільки торгові фірми та фінансові компанії, що надають розстрочку платежу, використовують боргові зобов'язання споживачів для отримання банківських позичок.

Загальне цільове направлення власне споживчого і банківського кредитів населенню - служити джерелом фінансування кінцевого споживача - послужило підставою для виникнення розширювальної трактування споживчого кредиту як сукупності товарних і грошових позичок, що надаються фірмами, банками і державою населенню. Специфіка споживчого кредиту полягає в тому, що позичальниками в даному випадку є фізичні особи, що беруть позику на задоволення своїх особистих потреб.

У розвинених країнах споживчий кредит отримав досить широке поширення. Його частка в загальній сумі виданих кредитів становить значну величину (у Великобританії - 8%, у ФРН - 15%). У сучасній Росії споживчий кредит розвинений слабо. У структурі активів Ощадного банку РФ його частка не перевищує 6%. Серед комерційних банків лише деякі надають кредити населенню в помітних розмірах.

У Росії кредити населенню надаються як у товарній, так і у грошовій формі. Товарну форму має кредит з розстрочкою платежу, що оформляється на покупку товарів тривалого користування, житлове будівництво та придбання квартир. У грошовій формі кредит видається па будівництво та ремонт індивідуальних будинків, садових будиночків, невідкладні потреби, господарське обзаведення та ін При цьому споживчий кредит може здійснюватись шляхом безготівкових перерахувань або готівкових грошей.

Споживчий кредит може бути спрямований на інвестиційні цілі. Це має місце, коли позика йде на покращення житлових умов, створення підсобного домашнього господарства, кооперативне та індивідуальне житлове будівництво, будівництво житлових будинків для переселенців, придбання або будівництво садових будиночків, благоустрій садових ділянок, капітальний ремонт житлових будинків, господарське обзаведення, придбання худоби.

Споживчий кредит може бути використаний на поточні потреби. Він надається у вигляді розстрочень платежів за товари, грошових позичок на їх придбання і невідкладні потреби, позичок під заставу майна у ломбардах тощо Розміри цих кредитів визначаються вартістю товарів, що продаються в кредит, товарів, що здаються в ломбард, а також реальними доходами позичальника (фізичної особи).

Кредитування споживчих потреб населення здійснюється на тих же принципах, що і кредитування юридичних осіб, - поворотності, терміновості, цільової спрямованості, платності, забезпеченості. Важливою умовою при видачі позичок є платоспроможність позичальника.

Кредит на поточні потреби, як правило, буває короткостроковим (до двох років). Кредит на інвестиційні цілі - довгостроковий, на відміну від кредиту на поточні споживання при наданні його від населення потрібні оформлення звіту про використання грошей і документів про цільове спрямування одержаних у банку сум.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Споживчий кредит
Традиційні споживчі кредити
Споживчі кредити, що надаються з використанням банківських карт
Принципи кредитування та їх характеристика
Кредит та фінансове посередництво
Кредит
Сутність споживчого вибору на ринку.
Кредит та кредитна система
Закони кредиту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси