Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Снігові бурани і лавини

Сніговий буран - сильний снігопад, що йде тривалий час, інтенсивно, що супроводжується сильним вітром. В результаті снігових буранів можуть бути нанесені значні матеріальні пошкодження, заметаются дороги, закриваються аеропорти, обриваються лінії електропередач, снігові замети можуть перевищувати декількох метрів, припиняється рух залізничного транспорту.

Тривалі снігопади тривалістю декількох годин призводять до сніжних заносів і обвалів. Снігова лавина являє собою суміш кристалів снігу і повітря. Під час снігопаду сніг збирається в "лавиносборе", у верхній частині схилу, щоб потім під власною вагою або зовнішнього впливу кинутися з великою швидкістю вниз, і утворити на місці сходження лавинний конус потужністю інший раз в кілька десятків метрів.

"Підходящі" схили для лавин мають крутизну 15-45°. На більш пологих схилах сніг стікає поступово, а на більш крутих не затримується. Лавинний лоток - жолоб на схилі, по якому сходять лавини (як правило, вони сходять по одному і тому ж шляху). Лавинна небезпека зростає, коли снігопади супроводжуються вітром. При сильному вітрі на поверхні снігу формується крижана або снігова дошка у вигляді пласта дрібнозернистого снігу великої щільності, який може досягати в товщину декількох десятків сантиметрів. Накопичені на крижаному пласту снігові маси зриваються взимку після сильного снігопаду без відлиги, коли надувши снігу на гребенях і крутих схилах досягають такого розміру, що струс повітря від пориву вітру, пострілу, навіть гучного крику викликає їх відрив і скочування вниз по схилу (рис. 2.13).

Гладкі трав'янисті схили є найбільш лавинонебезпечними. Чагарники, великі камені і інші перешкоди зазвичай стримують виникнення лавин. В лісі лавини утворюються дуже рідко. Сходження лавин полегшується, якщо свіжий сніг лягає на гладку, схоплену після відлиги морозом поверхню старого снігу. Щоб лавина зрушила з місця, їй потрібен перший імпульс. Таким спусковим механізмом виступають рясні снігопади або сильні хуртовини, потепління, теплий дощ, зрізування снігу лижами, вібрація від звукової або ударної хвилі, землетруси.

Дві найбільші у світі "лавинні" катастрофи, що відбулися в минулому столітті, трапилися в Перу в долині річки Санта. 10 січня 1962 р. на вершині Уаскарана обламався величезний сніговий карниз шириною близько 1 км і товщиною більше 30 м. Це сталося ввечері - на багато кілометрів пролунав глухий гул, потрясла ущелини. Дослідники цього явища пишуть: "Маса снігу і льоду обсягом приблизно 3 млн м3 кинулася вниз зі швидкістю 150 км/год, тягнучи за собою кам'яні брили, пісок, щебінь. Величезний вал блискавично розростався, і вже через хвилини по крутій долині рухалася маса обсягом не менше 10 млн м3, розтрощуючи все на своєму шляху. Через 7 хв лавина досягла містечка Ранаирка і змела його з лиця Землі. Лише через 16 км, спустившись на 4 км і розпластавшись по широкій долині на 1,5 км, вона зупинилася, запрудив річку". Шкоди від Уаскаранской лавини був величезний: загинули близько 4 тис. чоловік і до 10 тис. домашніх тварин.

Рис. 2.13. Розчищення автошляху в Приельбруссі після сходження сніжної лавини

Через вісім років щось подібне повторилося, але тільки в ще більших розмірах. 31 травня 1970 р. в районі, де знаходиться вершина Уаскаран, стався сильний землетрус, зірвав зі схилів не менше 5 млн м3 снігу і льоду. По дорозі лавина відколола значну частину нижчого льодовика і понеслася, здираючи шар пухкої породи і несучи величезні камені. По дорозі лавина спустила невелике озеро, що додало всій масі ще більшу силу. По долині зі швидкістю 320 км/год мчало гігантська кількість снігу, льоду і гірської породи (об'ємом близько 50 млн м3. Лавина подолала перешкоду висотою 140 м, зруйнувала заново відбудований селище Ранаирка і місто Юнгай, який у 1963 р. врятував невисокий пагорб. Маса снігу, води і каміння пройшла майже 17 км. Наслідки були жахливі: з 20 тис. жителів в живих залишилися лише кілька сотень людей.

Такі страшні лавини трапляються рідко, але і лавини звичайних розмірів - це досить грізна і часта стихія гір. Найбільш страждають від лавин селища і дороги в районах Кавказу і Альп. З початку XX століття до 1970 р. у Швейцарських Альпах від лавини загинули 1244 людини. Всього в Альпах налічується 20 тис. ділянок сходження лавин, з них понад 10 тис. місць постійного сходження і 3 тис. з них загрожують населеним пунктам, доріг, ліній електропередачі та зв'язку. Лютують лавини в обох Америках, зриваються з вершин Тянь-Шаню, в Хібінах, у Сибіру, на Камчатці і взагалі у всіх гірських районах.

Захист від лавин може бути пасивною та активною. При пасивному захисті уникають використання лавинонебезпечних схилів або ставлять на них загороджувальні шиті. При активному захисті проводять обстріл лавинонебезпечних схилів з гармат або сучасних гранатометів (рис. 2.14), що викликає сходження невеликих, безпечних лавин, перешкоджаючи, таким чином накопиченню критичних мас снігу.

Рис. 2.14. Відстріл лавинонебезпечного ділянки для провокування сходження лавини

У Давосі є церква, побудована ще в XVI ст. у 1602 р. вона була знесена лавиною, але, відновлена, вже більше не руйнувалася, хоча її не раз заносило лавинним снігом майже по дах. Виручала форма задньої стіни, вибудувана клином в бік лавинного лода.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Третя книга віршів: "Снігова ніч" (1907-1916)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси