Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Додатковий капітал

Грошовим фондом власних коштів підприємства є також додатковий капітал. Він акумулює кошти, що надходять підприємству протягом року за вказаними далі каналах.

Додатковий капітал утвориться в результаті:

(1) приросту вартості необоротних активів після їх переоцінки;

(2) одержання додаткових коштів (майна) при продажу акцій у випадку їх первинного розміщення за ціною, що перевищує їх номінальну вартість (емісійний дохід);

(3) приросту активів в результаті безоплатного отримання майна та грошових коштів;

(4) приросту вартості необоротних активів, створених за рахунок чистого прибутку чи фондів підприємства;

(5) відображення позитивної курсової різниці по внесках іноземних інвесторів у статутні капітали російських підприємств.

Що включати до складу додаткового капіталу і як його використовувати, вирішують власники підприємства, розробляючи відповідні положення. Основним каналом є результати переоцінки основних фондів. Цілком природним є щорічне збільшення статутного капіталу за рахунок додаткового. Але, як зазначалося, багато підприємств цього не роблять і в результаті несуть певні втрати, які випливають з умов формування резервного капіталу Додатковий капітал є основним елементом власного капіталу у підприємств Росії: в 1995 р. він становив дві третини власного капіталу, до кінця 1998 р. - близько 60%, в кінці 2005 р. - менше 50%, до кінця 2010 р. скоротився незначно.

Резервний капітал

Резервний капітал підприємств - це два типи резервних фондів. Обов'язковий резервний фонд, який створюється відповідно до законодавством РФ. об'єм якого повинен бути не менш 15% статутного капіталу підприємства (на підприємствах з іноземним капіталом - 25%), формується тільки за рахунок щорічну відрахування чистого прибутку підприємства у розмірі не менше 5%. Відрахування припиняються при досягненні встановленого статутом обсягу цього фонду. Кошти фонду в першу чергу використовуються на покриття збитків від господарської діяльності, а в акціонерні товариства у разі відсутності інших засобів для погашення облігацій суспільства і викупу власних акцій. Ні на які інші цілі гроші резервного фонду не використовуються.

Таким чином, резервний капітал підприємства у відповідності із світовою практикою призначений для покриття збитків підприємства, а в акціонерних товариствах також для погашення облігацій суспільства і викупу акцій у разі відсутності інших засобів. Якщо резервний фонд використовується на зазначені цілі, то відрахування до нього здійснюються з прибутку до сс оподаткування. Це означає, що підприємство має пільгу і відрахування в резервний фонд не обкладаються податком на прибуток.

Додаткові резервні фонди підприємства можуть використовуватися:

(1) при нестачі обігових коштів на формування виробничих запасів, незавершеного виробництва і готової продукції;

(2) при достатності оборотних коштів - короткострокові фінансові вкладення.

При використанні резервного капіталу на ці цілі відрахування в нього повинні виготовлятися з чистого прибутку, тобто без пільги по оподаткуванню. Зокрема, акціонерні товариства можуть формувати з чистого прибутку спеціального фонду акціонування працівників товариства. Він призначений для придбання акцій товариства, що продаються акціонерами, для подальшого розміщення їх працівникам. В умовах розвитку виробництва, коли будуть запрошуватися висококваліфіковані фахівці, це може бути одним із стимулів. Акції акціонерного товариства можуть бути одним з варіантів преміювання працівників. Крім того, концентрація більшої частини випущені акціонерним товариством акцій серед працівників товариства - потужний стимул і умова підвищення ефективності виробництва.

Значення резервного капіталу для російських підприємств традиційно було невелике. Його частка у власних джерелах фінансування з 1995 р. не перевищувала 1%.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РИНОК КАПІТАЛУ. ПРИБУТОК. СТАВКА ВІДСОТКА
Додаткові угоди при купівлі-продажу
Ринок капіталу
Фінансовий капітал і протекціонізм
Зростання органічної будови капіталу та нова роль банків
Формування та облік резервного капіталу
РИНОК КАПІТАЛУ. ПРИБУТОК. СТАВКА ВІДСОТКА
Резервні вимоги
Правовий режим цільових бюджетних фондів. Резервні фонди
Нормативи обов'язкових резервів, депонуючих в Банку Росії (резервні вимоги)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси