Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Адміністративно-процесуальні правовідносини

Адміністративно-процесуальні правовідносини як різновид правових відносин

Адміністративно-процесуальні правовідносини - частина системи правових відносин, що складаються в нашому суспільстві. Як різновид правових відносин вони являють собою передбачену правовою нормою юридичний зв'язок між конкретними суб'єктами, що володіють певними правомочностями і юридичними обов'язками.

Адміністративно-процесуальне правовідношення передбачає визначеність взаємної поведінки його суб'єктів, що передбачається правовими нормами.

Адміністративно-процесуальні правовідносини завжди виникають на основі правових норм.

Реалізація адміністративно-процесуального правовідношення, як і будь-якого правовідносини взагалі, забезпечується заходами державного впливу. Вони досить різноманітні і не можуть бути зведені лише до заходів примусу. Для реалізації багатьох адміністративно-процесуальних правовідносин, що виникають у сфері діяльності органів виконавчої влади Російської Федерації і її суб'єктів, немає необхідності в застосуванні примусових заходів.

Дані ознаки адміністративно-процесуальних правовідносин характеризують їх як різновид правових відносин у цілому. Однак вони ще не розкривають специфіки адміністративно-процесуальних правовідносин. Тому необхідно звернутися до короткою характеристикою їх особливостей. Перша особливість полягає в тому, що адміністративно-процесуальні правовідносини виникають у сфері державного управління, де реалізуються правомочності системи органів виконавчої влади Російської Федерації і се суб'єктів. Друга особливість полягає в тому, що названі відносини є процесуальними.

Особливості адміністративно-процесуальних правовідносин

Маючи загальний з матеріальними адміністративно-правовими відносинами управлінський характер, адміністративно-процесуальні правовідносини відрізняються від них рядом ознак, які в свій сукупності обумовлюють наступні специфічні риси.

1. Процесуальне адміністративно-правове відношення відрізняється від матеріального особливостями виникнення. Для того щоб виникло адміністративно-процесуальне правовідношення, повинна існувати ще одна різновид правових норм - адміністративно-процесуальні норми. Отже, тільки за наявності одночасно матеріальних та процесуальних адміністративно-правових норм можливе виникнення адміністративно-процесуального правовідношення.

2. Адміністративно-процесуальні правовідносини відрізняються від матеріальних адміністративно-правових відносин особливостями регулювання, які обумовлені специфікою юридичних норм, що регулюють відповідні групи адміністративно-правових відносин. Якщо матеріальні норми адміністративного права регулюють "статичні" відносини, то процесуальні норми регулюють відносини "динамічні", для яких особливе значення мають дії їх суб'єктів.

3. Адміністративно-процесуальні правовідносини відрізняються від матеріальних своїм призначенням. Завдання адміністративно-процесуальних правовідносин, так само як і будь-яких процесуальних правовідносин, що складаються у забезпеченні реалізації відповідної матеріальної норми. Звідси випливає, що адміністративно-процесуальне правовідношення в повній відповідності з диспозицією адміністративно-процесуальної норми виступає як засіб здійснення певного матеріального відносини.

4. Адміністративно-процесуальні правовідносини відрізняються від матеріальних адміністративно-правових відносин своєю структурою. Для процесуальних правовідносин взагалі характерна більш складна структура, ніж для матеріальних відносин. У адміністративно-процесуальних правовідносин складність структури також виражається в наявності декількох суб'єктів, роль яких у даному правовідношенні неоднакова. У зв'язку з цим можливо виділити основне адміністративно-процесуальне правовідношення і відносини, які виникають у зв'язку з основним і є допоміжними.

5. Адміністративно-процесуальні правовідносини відрізняються від матеріальних адміністративно-правових відносин і колом суб'єктів. Учасниками цього виду правовідносин є всі суб'єкти сформованого раніше матеріального правовідносини і деякі суб'єкти, які в матеріальному відношенні не беруть участь.

Таким чином, адміністративно-процесуальні відносини слід розглядати як такі регульовані правом відносини, які складаються з приводу вирішення індивідуальних справ у сфері державного управління виконавчими органами державної влади Російської Федерації і се суб'єктів, а в передбачених законом випадках - іншими державними органами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основи адміністративно-процесуальної діяльності
Кримінально-процесуальні правовідносини
ЦИВІЛЬНІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА ЇХ СУБ'ЄКТИ
Правові відносини
ВИРОБНИЦТВО ПО СПРАВАХ, що ВИНИКАЮТЬ З АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИХ ВІДНОСИН
Правові відносини
Поняття адміністративних правовідносин і їх особливості
Джерела адміністративно-процесуального права
Основи адміністративно-процесуальної діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси