Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Боротьба Руських земель з зовнішньою агресією в середині XIII століття та її наслідки

У першій половині ХІІІ ст. зі сходу Русі погрожували монгольські завойовники, а на півночі вона відбивала натиск католицьких військ - німецьких рицарів-хрестоносців, шведів і данців. Найбільш руйнівним для давньоруської державності виявилося навала монгольських орд.

На Русі монголів називали татарами - так називалося одне з великих монголоязычных племен, що кочували на кордоні з Китаєм. Це найменування китайці перенесли на всі монгольські племена, хоча власне татари були повністю винищені Чингісханом. Поширений в історичній літературі термін "монголо-татари" являє собою з'єднання самоназви народу з найменуванням цього народу, прийнятим сусідами.

Освіта Монгольської імперії

У XII ст. монгольські племена, здавна кочували в степах Забайкалля і на півночі сучасної Монголії, переживали період розпаду родоплемінних відносин. Поступово виділилася знати - нойон і богатурьц яких оточували вотшынукеры. Боротьба за нові пасовища між окремими монгольськими племенами призводила до наростаючим збройних конфліктів. В ході усобиці кінця XII ст. перемогу здобув один з племінних вождів Темучин (Тэмуджин), який у 1206 р. на з'їзді монгольської знаті - курултай був проголошений великим каганом всіх монгольських племен і прийняв ім'я Чингісхан. У наступні п'ять років монгольські загони, об'єднані Чингісханом, підкорили сусідні народи - єнісейських киргизів, бурятів, якутів і уйгурів, розгромили цивілізацію Примор'я, а до 1215 р. завоювали Північний Китай (імперію Цзінь). Тут монгольські полководці отримали знання та досвід управління, а також скористалися розробками китайських інженерів з облогової техніки для штурму фортець. У 1218 р. воєначальники Чингізхана підкорили Корею, а на наступний рік 200-тисячна армія монголів стала завойовувати міста Хорезму. В результаті бойових дій, що тривали протягом двох років, землеробські райони Семиріччя були перетворені в пасовища, більшість жителів знищена, а ремісники забрано в рабство. У 1221 р. Чингісхан остаточно розгромив залишки військ Хорезмшаха і підпорядкував своїй владі всю Середню Азію. Жителі більшості міст не надали серйозного опору монголам: населення Самарканда пручалося п'ять днів, Бухари - три. Коли-то досить розвинена цивілізація прийшла в повний занепад, внаслідок чого процвітало землеробство було витіснене кочовим скотарством.

Після цього походу Чингісхан розділив свою величезну державу на уділи - улуси (монг. - держава, народ, люди). Більша частина Середньої Азії увійшла в улус його другого сина Чагатая.

Битва на річці Калці і його наслідки

Навесні 1223 р. 30-тисячний загін монголів під командуванням полководців Джебе і Субедея, пройшовши вздовж південного берега Каспійського моря, вторгся в Закавказзі. Розбивши вірмено-грузинське військо і спустошивши Грузію та Азербайджан, загарбники прорвалися через Дербентський прохід на Північний Кавказ і зіткнулися з аланами (осетинами) і половцями. Спочатку вони розбили аланів, а потім почали тіснити половецькі орди. Останні на чолі з ханом Ко-тяном звернулися за допомогою до руських князів, з якими були в родинних стосунках (галицький князь Мстислав Удатний був одружений на дочці Котяна). З ініціативи Мстислава Мстиславича Удатного на з'їзді південноруських князів у Києві було прийнято рішення підтримати половців. У степ виступило велике військо на чолі з трьома сильними князями південної Русі: Мстиславом Романовичем Київським, Мстиславом Святославичем Чернігівським і Мстиславом Мстиславичем Галицьким. У пониззі Дніпра воно з'єдналося з половецькими ордами. 31 травня 1223 р. неподалік від Азовського моря на р .. Калці відбулася битва, в якому російсько-половецьке військо в результаті неузгодженості дій союзників і внутрикняжеских чвар зазнало нищівної поразки.

Після розгрому на р .. Калці в Руських землях раніше тривали міжкнязівські усобиці. Відносний спокій зберігалося лише у Володимирській землі, де великому князю Юрію Всеволодовичу вдавалося підтримувати мирні відносини з південно-руськими князями. Однак яблуком розбрату залишався Новгород. У 1223 р. був вигнаний звідти Ярослав - брат Юрія. Тоді в 1224 р. Юрій Володимирський з численною є раттю виступив проти новгородців і силою змусив їх прийняти на князювання свого шурина Михайла Всеволодовича Чернігівського. Незабаром за новгородське князювання зав'язалася вперта боротьба між Ярославом і Михайлом Чернігівським, що увінчалася в 1229 р. перемогою Ярослава. Втративши Новгород, Михайло звернув свій погляд на Галич, де в цей час вів наполегливу боротьбу за об'єднання південно-західної Русі Данило Галицький. У 1234 р. князь Данило і його союзник, київський князь Володимир Рюрикович були розгромлені чернігівцями. Михайло Всеволодович зайняв Галич, а в 1236 р. в Києві вокняжился Ярослав Новгородський. Але незабаром Ярославу довелося повернутися на північ. З 1238 по 1239 р. в стародавній столиці Русі правил Михайло Чернігівський. Це дозволило Данилу Романовичу Галицькому остаточно вокняжиться на Галицько-Волинській землі. У 1240 р., коли Чернігів був спалений монголами, Данило Галицький захопив Київ. Запекла боротьба південноруських князів відбувалася якраз в той момент, коли монгольське вторгнення вже почалося.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Зовнішня політика Руських земель у XII - початку XIII ст
Велике князівство Литовське і Руське в XIII - середині XV вв
Монгольська навала
Закінчення Північної війни і утворення Російської імперії
Соціологія освіти в радянській і пострадянській Росії
Стратагеми успішних переговорів (переможних битв)
Складання Монгольської держави. Битва на Калці р.
Суспільно небезпечний наслідок: поняття, види і значення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси