Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні геополітичні гравці: боротьба без правил

Хоча в Концепції зовнішньої політики Російської Федерації пріоритетним напрямком в області зовнішньої політики названо розвиток двостороннього і багатостороннього співробітництва Росії з державами - учасниками СНД, російські геополітичні інтереси на пострадянському просторі, як і раніше чітко і однозначно не сформульовані. Геополітика Росії в цьому напрямку залишається пасивною: Москва не має можливості виступати ініціатором подій, що відбуваються. Якщо геополітиці СРСР в Євразії був притаманний дух настання та експансіонізму, то сучасна російська геополітика носить відверто оборонний характер. Іншими словами, Москва намагається врятувати те, що у ніс залишилося від колишніх геополітичних плацдармів в Євразії.

В цілому геополітика Росії в пострадянському просторі стоїть перед дилемою: Москва недостатньо сильна політично, щоб повністю закрити це простір для зовнішніх сил, і занадто бідна, щоб розробляти багатства Євразії виключно власними силами. Геополітичні домагання інших політичних акторів в регіоні виглядають більш виразно.

З. Бжезинський підкреслює: першорядний інтерес Америки полягає в тому, щоб допомогти забезпечити таку ситуацію, за якої жодна держава не контролювала б дане геополітичний простір, а світова спільнота мала б до нього безперешкодний фінансово-економічний доступ.

Америка в першу чергу зацікавлена в розробці багатств Євразії, прокладання нової мережі нафтопроводів і транспортних шляхів, які з'єднають регіони Євразії безпосереднє великими центрами світової економічної діяльності через Середземне та Аравійське моря також, як і сухіше. Тому американська стратегія у відношенні нашої країни полягає в тому, щоб дати відсіч прагненням Росії монополізувати доступ в пострадянський простір.

Бжезінський називає кілька геополітичних центрів СНД, які, на його думку, заслуговують найбільшої геополітичної підтримки з боку Америки. Це Україна, Азербайджан, Узбекистан і Казахстан. Хоча роль Києва за задумом американського стратега є ключовою, в той же час Казахстан (з урахуванням його масштабів, економічного потенціалу і географічно важливого місця розташування) також заслуговує підтримки і тривалої економічної допомоги. Бжезинський підкреслює, що з часом економічне зростання в Казахстані міг би допомогти перекинути мости через тріщини етнічного розколу, які роблять цей середньоазіатський "щит" настільки вразливим перед обличчям російського тиску.

Сьогодні для реалізації своїх планів в пострадянському просторі США діє на декількох напрямках. По-перше, Вашингтон перешкоджає інтеграційних процесів в СНД, підтримуючи сепаратистські націоналістичні устремління нових незалежних держав. По-друге, активно використовуються економічні важелі впливу під приводом сприяння в становленні ринкової економіки, розвитку ринкових реформ, що в цілому покликане створити сприятливі умови для проникнення американського капіталу в пострадянський простір. По-третє, всіляко заохочується інтеграція пострадянських держав у світове співтовариство, міжнародні політичні і фінансові організації, участь у діалозі з безпеки і співробітництва з метою активного протистояння російським геополітичним інтересам в пострадянському просторі.

У довгостроковому плані мова йде про з'єднання ліній електропередачі і газопровідних систем республік Закавказзя, Прикаспійських країн Центральної Азії, Ірану та Туреччини і створення транспортно-економічної системи з Центральної Азії в Європу - так званого "Великого шовкового шляху" в сучасному варіанті. Відомо, що конгрес США прийняв доктрину під назвою "Стратегія шовкового шляху", яка спрямована на організацію транзиту енергоносіїв через Туреччину в обхід Росії. У засобах масової інформації цей проект представили як відкриття нового нафтового Клондайку, багатства якого можна порівняти з багатствами Перської затоки.

У пострадянському просторі Америка поділяє спільні інтереси зі стабільною прозахідної Туреччиною. Турецькі націоналісти бачать нове призначення тюркських народів на чолі з Туреччиною в тому, щоб домінувати в басейні Каспійського моря та Середньої Азії. Геополітичні устремління Туреччини до регіонального впливу в певному сенсі несуть в собі залишки імперського почуття віддаленого минулого. Як відомо, Оттоманська імперія в XVI ст. включала в свій склад країни Закавказзя, хоча їй і не вдалося підпорядкувати Середню Азію. Сьогодні Туреччина заявляє про себе як потенційний лідер розпливчатого спільноти туркомовних країн, використовуючи свій економічний і політичний капітал для геополітичного домінування в регіоні. Один із шляхів досягнення цієї мети пов'язане з будівництвом нафтопроводу Баку - Джейхан.

Турецьким амбіціям в Середній Азії і Закавказзі протистоїть вплив Ірану, який також пропонує свою концепцію ісламського суспільства. Турки й перси історично протистояли один одному в цьому регіоні. Нагадаємо, що колись держава Ахеменидов1 охоплювало території Туркменістану, Узбекистану, Таджикистану, Афганістану, Туреччини, Іраку, Сирії, Лівану і Ізраїлю. Незважаючи на те, що сьогоднішні геополітичні прагнення Ірану більш скромні і спрямовані головним чином на Азербайджан, Афганістан, тим не менш ідея мусульманської імперії живе в політичній свідомості релігійних лідерів цієї країни.

Іран активно використовує економічні важелі для поширення свого впливу в регіоні. Витягуючи вигоди свого географічного положення, Іран намагається розширити мережу транспортних коридорів через свою територію, бере участь у будівництві нафто - і газопроводів до портів Перської затоки. Значні обсяги казахстанської і азербайджанської нафти вже перекачуються через трубопровідну систему на півночі Ірану. Угоди на основі взаємозаліків укладаються на іранському нафтовому терміналі на острові Harg в Перській затоці.

США прагнуть протидіяти амбітним іранським устремлінням в Прикаспійському регіоні, намагаючись ізолювати Іран від світового співтовариства, використовуючи як привід іранську ядерну програму. Це змушує Тегеран шукати політичної підтримки з боку Росії. У Ірану і Росії є частковий збіг інтересів і щодо іншого важливого геополітичного питання: обидві країни зацікавлені в обмеженні впливу пантюркізму в регіоні.

Все більш сильним актором в пострадянському просторі виступає Китай. Нові держави Закавказзя і Середньої Азії служать буфером між російськими та китайськими інтересами, але в той же час енергоресурси пострадянського простору виглядають надзвичайно привабливими для Пекіна, і отримання прямого доступу до них, без якого б то не було контролю з боку Москви - є перспективною геополітичною метою Китаю. Сьогодні Пекін є серйозним конкурентом США і Росії у боротьбі за казахську нафту, китайська дипломатія домоглася значних успіхів у цьому питанні в останні роки: досить назвати договори про співпрацю в області нафти і газу і про приєднання двох нафтопроводів. Пекін планує вкласти значні кошти в освоєння нафтових багатств Казахстану та Центральної Азії, оскільки на території самого Китаю мало енергоресурсів.

Сьогодні вже досить помітні результати активної діяльності нових політичних акторів в пострадянському просторі. Введений в дію в 1999 р. нафтопровід Баку - Супса зменшив залежність Азербайджану від Росії в перекачуванні нафти на західні ринки; будівництво залізниці Теджен - Сераха - Мешхед відкрило нові можливості для Туркменії і Узбекистану в плані розвитку економічних зв'язків з Іраном; відкриття Каракорумського шосе стало важливим транспортним мостом між КНР, Киргизією і Казахстаном. Планується будівництво залізничної магістралі через Іран до Перської затоки.

Сильною стороною російського геополітичного впливу в пострадянському просторі залишається численна російська діаспора - близько 65 млн осіб, що багато в чому зумовлюючи активність Росії у ближньому зарубіжжі. На одній тільки Україні проживає 10 млн етнічно російських, і понад однієї третини населення вважають російську мову рідною. Російськомовні становлять половину населення Казахстану (близько 10 млн осіб). Деякі аналітики вважають, що проблема російськомовного населення в країнах СНД багато в чому стимулює напруженість у відносинах Росії з новими незалежними государствами1.

Разом з тим можна з жалем констатувати згасання російської культурної традиції, освіти російською мовою, а також масову міграцію населення російськомовні з пострадянського простору. У недалекому минулому завдяки русифицированности значної частини еліти, як владної, так і культурного, були істотно полегшені політичні контакти між Росією та новими незалежними державами. Сьогодні відбувається поспішне витіснення російської мови з офіційного вжитку, падіння випуску російськомовної літератури, що скорочує простір російського впливу. Це серйозний геополітичний прорахунок Москви: для підтримки культурного впливу необхідно не так вже й багато коштів, а соціокультурний потенціал геополітики в інформаційному суспільстві являє собою один з вагомих факторів, який необачно скидати з рахунків.

Парадокс сьогоднішньої ситуації полягає в тому, що поки послаблення російського культурного впливу і витіснення російської мови на перший погляд нічим не компенсується. Надії нових пострадянських еліт в Закавказзі і Середньої Азії на те, що на зміну російській мові з часом прийде англійський або турецький, поки не виправдалися. Для масового поширення цих мов на великих пострадянських просторах немає ані відповідних умов, ні фінансових коштів.

Однак, якщо подивитися глибше, то виявиться, що виник соціокультурний вакуум сьогодні в більшості пострадянських держав заповнює ісламський фактор: активне поширення ісламського культурного впливу. Посилення впливу ісламістів веде до активізації радикальних партій та організацій, що особливо помітно в політичній культурі Центрально-Азіатських держав. З великою часткою ймовірності можна припустити, що в перспективі нас чекає не тільки легалізація ісламістів, але і їх участь у владі. Націоналістичні настрої вміло підігріваються Заходом, що в умовах ослаблення російського культурного впливу неминуче буде призводити до посилення ісламського чинника.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітичний виклик ісламського світу
Трансатлантичний геополітичний союз: нові правила гри
Боротьба з тероризмом як геополітична стратегія контролю над простором
Основні правила і традиції арабського стилю ведення переговорів
Основні правила атракції
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Основні правила вчинення нотаріальних дій
Основне правило стандарту IAS 36
Конкурентоспроможність країни на світовому ринку та основні правила роботи СОТ
Основні правила страхування підприємницьких та фінансових ризиків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси