Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні проблеми архітектури XX століття

Поглиблення соціальних суперечностей західноєвропейського суспільства на початку століття, можливо, найбільш виразно позначилося в архітектурі. Стихійний зростання міст, чисельності населення, зайнятого в промисловому виробництві, і невідповідність цим процесам темпів житлового будівництва спричинили за собою переущільнення забудови, підвищення поверховості, неминуче знищення рослинності в міській межі. Все це викликало до життя масу проблем, яких не знали попередні епохи.

Одне з перших напрямків рубежу XIX-XX ст. - модерн (Ар Нуво, Сецессіон, Югендстиль, Ліберті і т. д.) не випадково торкнувся насамперед архітектури і прикладного мистецтва, тобто тих видів мистецтва, які несуть функціональне навантаження. Для модерну характерно виявлення функціонально-конструктивної основи будівлі, часом взагалі негативне ставлення до класичних традицій ордерної архітектури, використання пластичних можливостей "ковкості" (і звідси широке запровадження кривих ліній) металу і особливостей залізобетону, застосування скла і майоліки. Все це, безсумнівно, призвело до нового образу будівель, таких, як прибуткові будинки, багаті особняки, банки, театри, вокзали. Але в модерні було також багато стилизаторского декоративізму з великою кількістю кривих ліній і нагромадженням декоративних елементів, схильності до иррационализму, як, наприклад, у творчості Антоніо Гауді (1852-1926), іноді доходить до містики (собор "Ла Саграда Прізвища", 1883-1926, Барселона).

Антоніо Гауді. Собор "Ла Саграда Фаміліа" в Барселоні

Після Першої світової війни руйнування структури старих феодальних міст стало ще більш інтенсивним. Самим значним напрямком архітектури західних країн у 1920-ті рр. з'явився функціоналізм, що виріс з раціонального напряму модерну і втілений у "Баухаузі" (ньому. Bauhaus, "дім будівництва) - ідеологічному, виробничому та навчальному центрі мистецького життя не тільки Німеччині, але і всієї Західної Європи. Глава і ідеолог напряму - Вальтер Гропіус (1883-1969). Перший етап історії "Баухауза" - Вищої школи будівництва і художнього конструювання - географічно пов'язаний з Веймаром (1919-1925), другий - з Дессау (1925-1932). Перший етап називають романтичним, виражає мрію про з'єднання архітектури, скульптури і живопису, як-то "розійшлися" в XIX сторіччі. В цей час до викладання були залучені такі художники, як П. Клеї, Л. Фейнінґер, Ст. Кандинський. На другому етапі, коли "Баухауз" був переведений в Дессау, він став називатися "Вищою школою будівництва та формоутворення" і знаменував перемогу функціоналізму. На початку 1930-х рр. його директором був Л. Міс Ван дер Рое. Класичний приклад цього напряму - сама будівля "Баухауза" в Дессау (архітектор Ст. Гропіус, 1925-1926). Функціоналізм був суперечливим архітектурним напрямком, що знайшло вираз у багатьох його крайнощах: утилитаризме Бруно Таута (1880-1938), техницизме і раціоналізмі Людвіга Міс ван дер Рое (1886-1969). Велике значення мав "Баухауз" для дизайну. Як справедливо помічено дослідниками, стілець з металевих трубок (прийом, використовуваний але і донині) став поворотним моментом в історії європейського дизайну. З приходом нацистів "Баухауз" був закритий, його центр перемістився до США, а в Європі - у Франції і Швейцарії.

В якійсь мірі якимось явищем проміжним між модерном і функціоналізмом з'явився стиль, який висловився більш всього в оформленні інтер'єру, в костюмі, моді, начиння, - "Ар Деко" (франц. art deco, скор. від "декоративне мистецтво"), що виник після виставки "Декоративне мистецтво" в Парижі в 1925 р. "Ар Деко" - це суміш неокласицизму, модерну, відгомонів дягилевських "Російських сезонів", екзотики Сходу при превалюванні прямих ліній і жорсткої конструкції функціоналізму "Баухауза".

Багато сприяв поширенню принципів функціоналізму Шарль Едуард Жаннере, більш відомий в історії як Ле Корбюзьє (1887-1965). Він почав свій творчий шлях ще з кубистами і разом з Амеде Озанфаном (1886-1966) уособлював його останній етап - орфизм (див. їх спільний твір 1918 р. "Після кубізму"). Ле Корбюз'є - один з найвідоміших архітекторів XX ст., вніс принципово важливі як функціональні, так і формально-естетичні рішення, під знаком яких архітектура розвивалася протягом десятиріч, а багато від чого не відмовилася і до цього дня. Досить згадати "п'ять принципів", "п'ять відправних точок нової архітектури", сформульованих Ле Корбюзьє: будинок на стовпах, сад на плоскому даху, вільне планування інтер'єру, горизонтально-протяжні вікна, вільна композиція фасаду. Корбюзьє, однак, ніколи не абсолютизував функціоналізму.

Ле Корбюзьє. Капела Нотр-Дам-дю-О. Роншан

Сучасна архітектура багатьом зобов'язана функціоналізму 1920-х рр.: новими типами будинків (галерейні, коридорного типу, будинки з двоповерховими квартирами), плоскими покриттями, вдалим вирішенням економічних квартир з вбудованим обладнанням, раціональним плануванням інтер'єру (запровадження пересувних перегородок, звукоізоляція тощо). Принципи функціоналізму, що чинить вирішальний вплив на весь подальший розвиток сучасної архітектури, були такі, що їх можна було використовувати стосовно до національних особливостей різних країн (багатоповерхова забудова тільки у міських районах з високою густотою населення і збереження котеджів на околицях - в Англії; навпаки, найвищі житлові будівлі - в передмістях Парижа чи Берліна).

Поряд з функціоналізмом 1920-ті рр. відзначені такими напрямками, як архітектурний експресіонізм (Е. Мендельсон), національний романтизм (П. Крамер, Ф. Хегер) та ін., але їх вплив на подальший розвиток архітектури незначно.

У 1920-1930-ті рр. склалися дві протилежні теорії будівництва - урбаністична (від лат. urbanus - міський, urbs - місто) і дезурбанистическая. Творець і прихильник першої стратегії, Ле Корбюзьє, в осінньому Салоні 1922 р. в Парижі представив діораму "Сучасний міста на 3 мільйони жителів", а в 1925 р. - проект реконструкції центру Парижа (так званий "План Вуазеи"), перетворив столицю Франції в комбінацію хмарочосів в поєднанні з вільними просторами зелені і складною мережею транспортних артерій. В цих планах була виражена ідея "міста майбутнього", нічого спільного не має зі сформованими переважно в Середні століття європейськими містами.

Дезурбанисты йшли від концепції англійського теоретика містобудування Эбинизера Хоуарда (1850-1928), висунутої ним ще в 1898 р. стала всесвітньо відомій книзі "Завтра"; від його ідеї будівництва невеликих міст-садів з вільним плануванням, громадським парком в центрі міста і розміщеними в зелені адміністративними та культурного призначення будівлями, житловими будинками індивідуального плану і не підлягають забудові кільцем сільськогосподарських територій навколо міста-саду. Подібні міста з населенням не більше 32 тис. чоловік мали утворювати групи навколо великого міста (але не більше 60 тис. осіб). Ці "сіте-жарден" мислилися як самостійні промислові робітничі селища або великі житлові комплекси у передмістях великих міст. Прикладом може служити комплекс Ла Мюетт в Дрансі під Парижем (архітектори Ежен Бодуен і Марсель Лодса, 1930-1934). Ідея міст-садів була особливо близька англійською архітекторам (враховуючи англійський смак, прихильність англійців до окремих котеджів і неодмінної саду при житло). Але на практиці місто-сад перетворювався або в місто-спальню, або розкішні вілли багатих людей.

Народилися і крайнощі цієї теорії. Так, німецький архітектор Бруно Таут у книзі "Розпад міст" заперечує міста взагалі, пропонуючи натомість селища чисельність в 500-600 чоловік населення під гаслом "земля - хороша квартира". В 1930 р. в роботі "Зникаючий місто" американський архітектор Френсіс Ллойд Райт (1869-1959) висунув проект "ідеального поселення", де на кожну сім'ю припадає акр землі, головним заняттям людей стає землеробство, а спілкуються вони між собою завдяки автомобілю. Місто як такої взагалі не потрібен, бо сучасна техніка дає в розпорядження людей швидкісний транспорт, а у кожного вдома є телевізор (теорія американського архітектора Ст. Гоэна). Так, у XX ст. одночасно почалося, з одного боку, прославлення механізованого стандарту побуту, а з іншого - боротьба з ним.

Протягом наступних десятиліть обидві теорії варіюються, незважаючи на протилежність, в чому переплітаються. Від дезурбанистических проектів йде, наприклад, ідея роз'єднання пішохідних і транспортних потоків, що стала найважливішим принципом сучасного містобудування. Ще в 1944 р. першим прикладом вирішення проблеми розущільнення великих міст завдяки містам-супутникам став проект "Великого Лондона". Проект восьми таких міст в радіусі 30-50 км від Лондона належить англійському архітектору Патріку Аберкромбі (1879-1957). Пізніше з'явилися "Великий Париж", "Великий Нью-Йорк" і т. д. Старі міста розвивалися від центру до периферії з поступовим зниженням щільності населення до околиці. Тепер все частіше в центрі міста залишається лише адміністративний вузол. У той же час територіальне планування по районах, освоєння великих порожніх територій для міст-супутників викликає до життя безліч нових проблем: збереження природних багатств, вибір місця прокладки трас та ін.

У 1930-1940-з рр. в Англії, єдиній країні, яка зберігала в архітектурі історичні стилі (неоготику, неокласику та ін), перемагає функціоналізм континентальної Європи. Велике значення мав той факт, що в Англії в цей час живуть втекли з нацистської Німеччини видатні представники цього напряму Ст. Гропіус і Е. Мендельсон (оголошений "більшовицьким" "Баухауз" був закритий у 1933 р.). Але вірні національним традиціям англійські архітектори залишалися багато в чому вірні їм навіть у такому міжнародному стилі, як функціоналізм. Так, Шекспірівський меморіальний театр у Стратфорд-он-Ейвон (нині Королівський Шекспірівський театр [Royal Shakespeare Theatre], архітектор Елізабет Скотт, 1932), облицьований цеглою різних колірних градацій і оброблений в інтер'єрі різними породами дерева, при загальній композиції об'ємів, характерної для архітектури функціоналізму, має романтичний і поетичний образ, вільний від усякого стилізації і органічний англійської зодчества.

У міжвоєнний період для архітектури Європи характерне застосування металевих і залізобетонних каркасів, будівництво житлових будинків із збірних залізобетонних панелей. Пошук нових форм у зв'язку з новими конструктивними системами часто приводив до перебільшення ролі техніки, її фетишизації. Інтернаціонального стилю конструктивізму і функціоналізму Ле Корбюзьє і Міс Ван дер Рое (з "легкої руки" якого весь світ наповнений будівлями з навісними скляними стінами і плоскими дахами типу готелів "Хілтон") як би протистоїть органічна архітектура Ф. Л. Райта з її акцентом на унікальність, неповторність архітектурного образу, сообразованность зі смаком замовника, а головне, з ідеєю проникнення будівлі в природу, пейзаж (або, навпаки, пейзажу в будівлю; див. знамените творіння Райта "Будинок біля водоспаду", або "Будинок-водоспад" у Пенсільванії). В ім'я "ідеї безперервності" Райт закликав до відмови від ордерних принципів: від пілястр, колони, балок, карнизів, антаблементов. Іноді будівля стилізується під природні форми: дерево, бджолиний вулик і т. п., бо, на думку прихильників "органічної архітектури", "биологичность" надає мальовничість, романтизм архітектурному образу.

Ф. Л. Райт. Музей Гуггенхайма. Нью-Йорк

Після Другої світової війни проблеми містобудівної практики при всій її масштабності (і саме в силу цього) не зменшилися, а зросли. У здійсненні великих і цікавих містобудівних проектів певною перешкодою є приватна власність на землю. Не випадково дослідниками було справедливо підмічено, що подібні проекти були втілені на території міст, майже зовсім зруйнованих війною, як, наприклад, в англійському місті Ковентрі.

Розвиток техніки в середині і особливо у другій половині XX ст. надало архітекторам надзвичайна різноманітність практичних можливостей і художніх прийомів. Просторові залізобетонні конструкції використовуються як криві (параболи, еліпси, "висяча сідловидна форма" та ін), що створюють новий естетичний образ. Якості "попередньо напруженого" бетону дозволяють збільшувати прольоти перекриттів, що з особливим успіхом застосовується при будівництві мостів, художній образ яких в останні десятиліття найбільш яскраво відображає естетику інженерних споруд. Поєднання логічного і художнього мислення, раціоналізму й образності, можливо, ніде так не проявляється, як у транспортних спорудах (розв'язки великих міст, естакади, багатоярусні гаражі тощо), хоча саме транспортна проблема у сучасних містах є і найбільш складною і нерозв'язаною.

Створення нових гігантських міст (правда, не в Європі, а в основному в Латинській Америці, наприклад, Сан-Паулу або Бразиліа в Бразилії) - свідчення високої професійної культури, художньої майстерності у вирішенні об'ємно-просторової забудови. Воно викликало до життя такі проблеми, як співвідношення вертикалей (висотних) і горизонталей (протяжних будинків); співвідношення будівель з зеленими масивами; проблеми використання матеріалів різних фактур і якості: від полегшених, начебто алюмінію і різних пластичних мас, синтетичних плівкових матеріалів, до випробуваного віками дерева; нарешті, проблеми поліхромії, особливо важливі при стандартизації сучасного будівництва.

У сучасній архітектурі немає якого-небудь одного провідного напряму. Як і у живописців, скульпторів, графіків сучасності, у творчості архітекторів співіснують і борються новаторські тенденції та консервативні. Найбільш поширеним типом будівель громадського призначення у Західній Європі є ті (що йдуть від техніцизму Міс Ван дер Рое), художній образ яких можна було б визначити як "скляний паралелепіпед": прямокутний металевий каркас з навісними скляними стінами-огорожами, які не є несучими опорами (контора фірми Тіссен у Дюссельдорфі, архітектори Р. Хентрік і Р. Петшнигг, 1957-1960).

У Німеччині спостерігається поєднання функціоналізму з експресіонізмом та органічною архітектурою Ф. Л. Райта. Так працює в основному Ханс Бернхард Шарун (Шароун, 1893-1972). В останні роки життя шукання Шаруна були зосереджені в основному на трьох архітектурних типах: житловий будинок (житловий квартал), школа та театр, вірніше, театрально-концертне приміщення, бо, на думку майстра, саме ці три тіна споруд мають найбільший вплив на духовне життя людей. В 1956-1960 рр. в одному з кварталів Штутгарта за проектом Шаруна побудовані два житлових будинки ("Ромео" і "Джульєтта"). Складно вирішені просторові зв'язки квартир між собою (на одному поверсі їх планування ніде не повторюється, широко застосовується неправильної форми кімната), а також двох будинків один з одним і з ландшафтом. За власним визначенням автора, в завдання входило "дати простір імпровізації... надати свободу вибору". В будівлі Берлінської філармонії Шаруй спроектував зал на 2200 місць, що оркестр поміщається в центрі залу, глядачі з будь-якої точки залу бачать сидять навпроти і оркестр, що робить їх не тільки слухачами, але й співучасниками концерту; за висловом одного дослідника, створюється повне враження, що знаходишся всередині оркестру.

Сучасні архітектори працюють як над вирішенням образу окремого будинку, так і міста в цілому. Розчарування в можливості поліпшити сформований образ міста породили багато цікавих ідей нових міст: паралельних (поряд з Парижем - новий Париж, новий Рим, новий Лондон тощо; французький проект), надводних (японський проект), мостових (на мостах над водою, американський проект), "динамічного міста" ("диаполис" грецького архітектора К. Доксиадиса). Особливий тип будівель представляють міські особняки і вілли, в будівництві яких беруть участь, як правило, найбільші сучасні зодчі. Завдяки необмеженим матеріальним можливостям тут втілюються ідеї вписаність будівлі в пейзаж, на самому високому технічному рівні вирішуються проблеми комфорту (автоматика, акустика, світлотехніка, радіоелектроніка тощо).

В останні роки значно менше уваги стало приділятися проблемі масового житла, квартирі багатоповерхового будинку, проектом кварталу, цілого поселення в порівнянні з рішенням образу унікальної будівлі. Це наслідок розчарування багатьох молодих архітекторів в "перебудову суспільства архітектурою". Від органічної архітектури Райта, проповідує, як вже говорилося, зв'язок з природою, звернення до людської індивідуальності ("у світі повинно бути стільки типів будинків, скільки індивідуумів"), відштовхується архітектура, що протистоїть нівелює стандартизації життя, але в умовах сучасного суспільства доступна тільки певним соціальним верствам.

Сучасна архітектура в своїх пошуках спирається на багато принципові рішення функціоналізму, а також органічної архітектури. Так, в одній з останніх робіт Ле Корбюзьє дослідники справедливо вбачають прагнення зблизити і об'єднати сильні сторони як функціоналізму, так і органічної архітектури. З цього сплаву Ле Корбюзьє зумів створити абсолютно самостійний образ, протиставивши школі Міс Ван дер Рое не тільки інші принципи, але і інші форми (насамперед замість метало-скляних призм важку пластику залізобетону). Перший крок у цьому напрямку був зроблений давно в житловому будинку, виконаному Корбюзье в Марселі, другий - в капелі Нотр-Дам-дю-О в Роншане. Корбюзьє дав поштовх принципово важливим для подальшого розвитку пошуків, надзвичайно таких, що збагатили сучасну архітектуру. Прикладом тому може служити творчість фінського архітектора Алвара Хенріка Аалто (1898-1976) і американського архітектора Еро Сааринена (1910-1961), сина відомого фінського архітектора Элиеля Сааринена (1873-1950).

В практику 1950-1860-х рр. міцно увійшли "висячі покриття", "склепіння-оболонки", різко змінили уявлення про архітекторів обсязі і просторі і розширили їх творчі можливості. Співвідношення функціонального і художнього знаходить вираз у громадських спорудах. Зграю правилом використовувати спортивні споруди як універсальні трансформуються зали. Постійно йдуть пошуки найбільш економної і зручної, але і художньо виразної форми і способу вокзалу. Так, "ідея польоту" - груба аналогія з реальною птахом, а лише асоціація з нею, "хвилююче відчуття подорожі" (як визначив своє рішення сам автор) - виражені в проекті аеровокзалу біля Нью-Йорка, виконаному Еро Сааріненом в 1958 р. (проект здійснено вже після смерті зодчого). У будівлі немає жодної суворо геометричної форми, не кажучи вже про окружності або прямому куті. Саарінен прагнув до створення пластичної форми, в якій забезпечено безперервність всіх архітектурних елементів". Своїм ясно вираженим художнім образом будівля як би психологічно готує людей до польоту.

Аеровокзал поблизу Вашингтона, створений за проектом Сааринена в 1963 р., простий і раціональний як з функціонального, так і за об'ємно-просторового рішення (чіткий поділ прибувають і відлітаючих пасажирів, прийому та видачі багажу, заміна перехідних галерей, провідних до літаків, салонами-автобусами на 90 осіб з рухомим рівнем підлоги в залежності від статі вокзалу і висоти кабіни літака). Залізобетонне плиткове перекриття головного операційного залу другого поверху (180 х 45 м), що спирається на два ряди похилих пілонів, нагадує, за влучним визначенням А. В. Іконникова, "гігантський тент" і виробляй !' велике враження ясно вираженої тектонікою. Потужні пілони-підвалини та гігантське висяче покриття набувають несподівану легкість і навіть ажурність завдяки нарочито великовагової за пропорціями контрольної вежі, поставленої поруч.

Еро Саарінен. Аеровокзал "Кеннеді" компанії TWA. Нью-Йорк

Переконавшись у певній вузькості міжнародного стилю - функціоналізму, сучасні архітектори намагаються розвинути ті сторони, які ними не враховувалися раніше: пластичні можливості архітектурних форм, індивідуальні запити, зв'язок з національною культурою. В останні роки особливо актуальною стає проблема співвідношення національного та інтернаціонального в самобутній архітектурі окремих країн. Безсумнівно, що істинний шлях тут лежить у подоланні як космополітичних нівелюють тенденцій, так і безперспективних спроб реставрації та стилізації багатьох, вже відійшли в минуле місцевих архітектурних форм, у використанні істинних традицій і живих сучасних потреб, на яких і повинні будуватися національні архітектурні школи. В умовах сучасного суспільства цей творчий процес пошуків і знахідок, зрозуміло, складний і нерівна і має масу каменів спотикання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Перевизначення основних проблем педагогічної психології
Основні проблеми в логістиці
Філософія науки, її предмет і основні проблеми
Основні поняття і проблеми навчального курсу
Основні види транспорту в світовій транспортній системі та проблеми їх розвитку
Класицизм в архітектурі
Архітектура
Архітектура та іконопис XVI в
Архітектура
Архітектура
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси