Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. АНДРІЙ БЄЛИЙ (1880-1934)

Поет і прозаїк Андрій Білий збагатив російський символізм новою літературною формою. Як справедливо писав про сто авторському стилі відомий філософ і літературознавець А. Ф. Лосєв, це поет з неймовірними можливостями словотворення, що філософ вважав рідкісним даром. Манера образного нагромадження - одна з особливостей мистецтва XX ст. "Політ відразу в усі сторони". А. Білий є творцем нової музично-ритмічної прози.

Творча біографія та художній світ А. Білого

Андрій Білий (Борис Миколайович Бугайов) народився 14 жовтня 1880 р. Його батько - Микола Васильович Бугайов, відомий математик, декан фізико-математичного факультету Московського університету, прищеплював синові і свої ідеалістичні погляди, і інтерес до точних наук. Мати - Олександра Дмитрівна (уроджена Єгорова), піаністка, відкрила синові світ класичної музики. Вже в старших класах гімназії Поліванова Білий захоплюється різними філософськими теоріями: і песимістичним вченням Артура Шопенгауера, і працями позитивістів, і давній індуїстській філософією. У 1899-1903 рр. Білий - студент природничого відділення фізико-математичного факультету. В цей час, як згадував письменник в "Автобіографічній довідці"остаточно визначився його інтерес до філософії та естетики, і він вирішив вступити на філологічний факультет (куди і вступив у 1905 р., але, не закінчивши, кинув навчання в 1906 р.). На початку XX ст. він знайомиться з спадщиною філософа В. С. Соловйова. В цей же час відбувається його знайомство з Олександром Блоком. Саме філософія Соловйова стала загальною грунтом як для майбутньої дружби Білого і Блоку, так і для формування світогляду і літературних поглядів письменника. З Блоком (якийсь час з Д. С. Мєрєжковським) і молодшими символістами Білого зближувало почуття космічного самотності в емпіричному світі ("Сірий, убогий в пустелі маренні / Все собі дах не знайду", "Самотність", 1900) і прагнення знайти вихід із нього у вічність.

"Усвідомити сучасність - усвідомити трагедію: піт був який мій гасло в ті часи". - писав А.с Білий про свою ранню творчість в автобіографії.

Свої спроби проникнути в подвійність світу (що є фундаментом філософії В. С. Соловйова) молодий письменник прагне втілити на музичній основі. Це знаходить відображення в назвах його творів, написаних у 1900-1907 рр., - симфонії (від грец. - букв, "співзвуччя"). Співзвуччя знаходить відображення в чотиричастинної формі симфонії, куди входять експозиція, розробка, реприза, коду. В експозиції даються дві основні музичні теми (присутні і побічні теми, що доповнюють і розвивають основні); у другій частині теми розробляються і варіюються; в репризі теми повторюються з деякими змінами; коду об'єднує теми (апофеоз). У 1900 р. Білий пише "Північну симфонію (1-ю, героїчну)", в 1902 р. у пресі з'являється "Симфонія (2-я, драматична)". У 1905 р. виходить повість "Повернення (3-я симфонія)". У 1907 р. цикл симфоній завершує "Кубок хуртовин".

Заміна цілісного сюжету окремими епізодами, пов'язаними з принципом асоціативності, перекликающимися і доповнюють один одного, введення додаткових (побічних) ліній, що розвивають ту чи іншу тему, той чи інший образ твору, відмова від єдиного ліричного голосу автора - ось характерні риси "Симфоній". У кожній з них більшою чи меншою мірою присутні всі елементи музичного твору названого жанру. Разом з тим всі чотири симфонії складають єдиний твір, у якому порядковий помер симфонії відповідає її місцем у розібраної автором формі. У всіх "Симфоніях" людина і світ розглядаються па грані двох розірваних стихій - побуту і буття. Білий відчуває цю роздвоєність світу й чекає прогнозованого В. С. Соловйовим кінця, чекає "останньої боротьби", яка в Одкровенні Іоанна Богослова закінчується перемогою "християнського світу, воцаряющегося з Христом тисячу років", а в сприйнятті автора - приходом людей до праистокам.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Творчість Андрія Білого, та його вплив на розвиток прози XX століття
Едуард Багрицький (1895-1934)
Олександр Грін (1880-1932)
Культура Росії 1860-1880-х рр.
Громадський рух в Росії в 1880-х - початку 1890-х рр.
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія та художній світ І. А. Буніна
Творча біографія та художній світ В. С. Шмельова
Творча біографія та художній світ М. С. Гумільова
Творча біографія та художній світ Л. Н. Андрєєва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси