Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. Безпечна експлуатація посудин, що працюють під тиском

До судинах (систем), які працюють під тиском, відносять ємності, заповнені стисненими, зрідженими і розчиненими газами і рідинами, компресори, балони, парові котли, а також трубопроводи, призначені для транспортування газів, парів і рідин.

Пристрій, монтаж, ремонт та експлуатація стійок з автосатураторами, посудин, що працюють під тиском пари або газу понад 0,07 МПа, балонів, призначених для транспортування і зберігання зріджених газів, повинні відповідати Правилам будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском. Посудини, що працюють під тиском, повинні піддаватися технічному огляду (зовнішнього, внутрішнього огляду і гідравлічного випробування) після монтажу до пуску в роботу, а також періодично в процесі експлуатації і в необхідних випадках позачергового огляду. Посудини, що працюють під тиском, повинні бути обладнані запірною арматурою, приладами для вимірювання тиску, температури, запобіжними пристроями, покажчиками рівня рідини. В організації повинна бути призначена особа, відповідальна за справний стан і безпечну дію посудин з числа фахівців організації, які пройшли перевірку знань (атестованих) у встановленому порядку. Всі посудини, що перебувають в експлуатації, повинні бути занесені організацією в спеціальну книгу обліку та огляду посудин, що зберігається у особи, що здійснює нагляд за посудинами. Посудини повинні бути забезпечені табличками з зазначенням терміну чергового технічного огляду і дозволених параметрів робочого середовища.

Системи, що працюють під тиском, є об'єктами підвищеної небезпеки, так як при порушенні їх герметичності і режимів експлуатації можливі вибухи великої потужності за рахунок вивільнення потенційної енергії стисненого газу і дії кінетичної енергії.

Причинами вибухів судин можуть бути:

o неправильне виготовлення посудин;

o порушення режимів роботи і правил експлуатації посудин;

o несправність арматури і контрольно-вимірювальних приладів;

o корозія;

o механічні удари;

o перевищення тиску;

o вплив високих температур і відкритого полум'я.

В компресорах вибух може статися із-за перегріву стінок, загоряння та вибуху парів мастила, розрядів статичної електрики, засмоктування брудного повітря і т. д.

Причинами вибухів трубопроводів можуть бути:

1) внутрішня корозія;

2)гідроудари;

3) неякісні зварювання, виготовлення труб, фланцевих з'єднань.

Вибухи парових котлів виникають при зниженні рівня води нижче допустимого; перевищення тиску; дефекти виготовлення.

Причинами вибухів балонів, крім перерахованих, може бути випадкове потрапляння всередину балона газів, що утворюють з вмістом балона вибухонебезпечну суміш.

Посудини під тиском понад 70 кПа згідно з правилами піддають технічному огляду та внутрішнього огляду до пуску в роботу, періодично і достроково. В період експлуатації здійснюють такі види контролю:

1) внутрішній огляд-не рідше одного разу на чотири роки);

2) гідравлічне випробування-не рідше одного разу на вісім років);

3) щорічний огляд судин в робочому стані.

В період експлуатації балони піддають періодичному огляду не рідше одного разу в п'ять років. При цьому проводять огляд внутрішньої і зовнішньої поверхонь, перевірку маси і місткості.

У горловини кожного балона, у сферичної його частини вибивається товарний знак підприємства-виробника, дата виготовлення, випробування і дата наступного випробування згідно з правилами. Системи, що працюють під тиском, забезпечують запобіжними пристроями: клапанами (важільними і пружинними) і мембранами (розривними).

Клапани служать для автоматичного випуску надлишку газу, пари і рідини з системи при аварійному зростанні тиску. Розривні мембрани застосовують для захисту при аварійному швидкому зростанні тиску. У посудинах під тиском використовують контрольно-вимірювальні прилади: манометри і термометри. Щоб уникнути змішування горючих і негорючих газів бокові штуцери на балонах для кисню та інертних газів мають праву різьбу, а на балонах горючих газів, які утворюють з повітрям вибухонебезпечні суміші, - ліву різьбу. Балони фарбують у різні кольори із зазначенням газу (горючі гази - червоний; кисень - блакитний; інертні гази - чорний). В балонів зі зрідженими газами після їх використання повинно бути надлишковий тиск не менше 49 кПа для запобігання підсмоктування повітря всередину балона і виключення утворення в ньому конденсату. Щоб уникнути перегріву відстань від балона до закритих джерел тепла повинна бути не менше 2 м від відкритих джерел - не менше 5 м, від сонячних променів балони захищають навісами. Балони з горючими вибухонебезпечними газами, такими як ацетилен, водень, метан і інші - зберігають у спеціальних вогнетривких складах окремо від інших вибухонебезпечних речовин. Щоб уникнути ударів, падінь і забруднення балони перевозять на спеціально обладнаних машинах, карах, візках зі спеціальною фіксацією кожного балона. При цьому фари автомобілів повинні бути включені.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Посудини, що працюють під тиском, та балони
Безпечна експлуатація технологічного оснащення
Безпечна експлуатація будівельних машин і механізмів
Безпечна експлуатація внутрішньозаводського транспорту
Безпечна експлуатація ручних електричних машин
Безпечна експлуатація газового господарства
Безпечна експлуатація технологічного обладнання м'ясної галузі
Загальні вимоги безпеки при експлуатації аміачного і фреонового холодильного обладнання
Безпечна експлуатація холодильних установок
Безпечна експлуатація підйомно-транспортних машин
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси