Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Макроекономіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ціна облігації і процентна ставка

Для визначення зв'язку між ціною облігацій і ставкою відсотка скористаємося методом дисконтування. В економічній науці він застосовується для приведення величини майбутніх доходів до сьогоднішньої вартості, наприклад, коли треба визначити, скільки коштів необхідно вкласти сьогодні (при даній ставці відсотка), щоб отримати деяку суму в майбутньому.

Розглянемо процес дисконтування на простому прикладі з дисконтною облігацією.

Дисконтна облігація - це облігація, яка купується за ціною (Рb - bond price, ціна облігації) нижче номіналу (зі знижкою), а її номінальна вартість виплачується в момент погашення облігації. Наприклад, дисконтна облігація номіналом 1000 грн. продається сьогодні за 909 руб., а через рік її власник одержить 1000 руб. Тоді процентний дохід буде дорівнює 10%. Щоб в поточний момент порівнювати очікувану прибутковість різних активів, необхідно розглянути поняття поточної вартості майбутніх доходів (PV - present value, поточна вартість майбутніх доходів). Поточна вартість показує, скільки коштів необхідно вкласти сьогодні (при заданій ставці відсотка), щоб отримати в майбутньому певну суму. У нашому випадку необхідно вкласти 909 руб., щоб через рік (при ставці 10%) отримати 1000 руб.:

Спробуємо визначити поточну вартість PV облігації з терміном погашення два роки:

Зрозуміло, що чим далі в майбутнє відсунутий термін погашення боргу, тим на більшу величину буде дисконтирована сума. Нехай щорічний фіксований дохід по облігації дорівнює A. Тоді поточна вартість потоку майбутніх доходів r за n років, дисконтована за ставкою відсотка, буде

Для простоти припустимо, що облігація гарантує виплату певної фіксованої суми, А нескінченно, тоді А1 = А2 = =АЗ =... = Ап. Така облігація носить назву консолі. Поточна вартість консолі являє дисконтну величину платежів по ній:

Звідси видно, що ціна консолі знаходиться в оберненій залежності від відсоткової ставки. Для облігацій з кінцевим строком погашення ця залежність буде більш складною. За загальний висновок залишається тим же: більше висока ставка відсотка передбачає більш низькі ціни на облігації.

Таким чином, ціна облігації і ставка відсотка знаходяться в зворотній залежності: чим вищий відсотковий дохід, тим менше треба заплатити зараз, щоб отримати певну суму доходу в майбутньому, тобто з ростом процентної ставки ціпа облігацій падає, відповідно, попит на них зростає, так як економічні агенти вважають за краще купувати облігації, а не залишати на руках гроші. Це означає, що попит на гроші при високій ставці відсотка буде невеликим.

Домогосподарства, приймаючи портфельне рішення про обсяг вкладень в цінні папери, одночасно формують величину спекулятивного попиту на гроші. Так як люди прагнуть отримати максимальний прибуток від своїх вкладень, то величина попиту на цінні папери знаходиться в прямій залежності від їх прибутковості (номінальної ставки відсотка). Підвищення відсоткової ставки призводить до збільшення альтернативних витрат зберігання грошей і, отже, до зниження величини попиту на гроші. Можна укласти, що населення буде змінювати обсяг попиту на цінні папери і грошові кошти в залежності від величини номінальної ставки відсотка. Звідси випливає, що спекулятивний попит на гроші можна представити у вигляді функції, аргументом якої є номінальна ставка відсотка.

Слід звернути увагу, що номінальна ставка відсотка залежить від реальної ставки відсотка та очікуваного темпу інфляції πе, який, у свою чергу, залежить від зростання грошової маси.

ПИТАННЯ ТЕОРІЇ

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Процентна ставка та інвестиції
Оцінка вартості облігацій різних видів. Боргові цінні папери
Схема нарахування доходу за простою відсотковою ставкою
Паритет процентних ставок
Реальна і номінальна відсоткові ставки
Види процентних ставок і порядок формування їх рівня
Номінальна і реальна процентні ставки
Еквівалентність процентних ставок
Капітал та відсотковий дохід. Позичковий відсоток та визначення його ставки. Номінальна і реальна ставка відсотка. Формула складних відсотків і формула дисконтування
Підготовка до проведення очної ставки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси