Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 19. Товарна інформація: види, форми, засоби, вимоги, правова база

Технологічні операції, виконувані з товаром на різних етапах товароруху, неможливі без інформаційного забезпечення товару. Інформація включає відомості про споживчі властивості товару, його походження, припустимих і неприпустимих операціях з товаром і інші дані.

Професор М. А. Миколаєва виділяє чотири групи засобів товарної інформації:

- маркування (виробнича і товарна); інформаційні ресурси (нормативні і технічні документи);

- реклама (друкована, на радіо, по телебаченню, в Інтернеті);

- спеціальна література (довідники, словники, наукова і науково-популярна література).

Маркування товарів

Основним інформаційним забезпеченням конкретного товару є його маркування і спеціальна інформація для споживача.

Маркування - це інформація у вигляді написів, цифрових, колірних і умовних позначень, наноситься на продукцію, упаковку, етикетку чи ярлик для забезпечення ідентифікації та прискорення обробки при вантажно-розвантажувальних роботах, транспортуванні і зберіганні. Нанесення маркування на упаковку і (або) продукцію називають маркуванням, яке здійснює виробник

(виробнича маркіровка) або продавець (торгова маркування) безпосередньо на конкретні товари, тару, упаковку одним з наступних способів.

Контактна маркування на сьогоднішній день є найпоширенішою. Друк здійснюється з допомогою підпружиненою головки, яка з легким дотиком дозволяє робити надписи навіть на рухомих виробах.

Электрокаплеструйная маркування наноситься шляхом безконтактного нанесення буквено-цифрової і графічної інформації на будь-який вид поверхні. Зображення символів на маркируемом об'єкті являє собою матрицю крапель, стовпці якої утворюються електричної розгорткою пропорційно величині заряду крапель, а друга координата виходить за рахунок відносного переміщення маркируемого об'єкта і друкуючої головки. Крупносимвольні краплеструйні принтери для безконтактного маркування встановлюються на лінії і дозволяють наносити необхідну інформацію на будь-яку пористу поверхню (короби) з різною висотою символів і володіють безліччю функцій. Принтери великих знаків використовують так звану DOD (drop-on-demand)-технологшо, засновану на разових викидах чорнильних крапель з друкуючої головки.

Лазерне маркування в силу своєї високої вартості тільки починає завойовувати ринок. Принцип дії - повне видалення верхнього шару пакувального матеріалу переміщуються по ньому лазерним променем.

Маркування забезпечує працівників торгівлі і споживачів основною інформацією про товар, дає можливість ідентифікувати товар, допомагає зорієнтуватися при виборі товару.

Виробник наносить виробничу маркування на етикетки, вкладиші, ярлики, бирки, контрольні стрічки, клейма, штампи, кольєретки та ін.

Споживче маркування - це інформація про виробника, кількість, характеристики, якості, ціні товару. Наприклад, маркування автомобільної шини (рис. 19.1) містить інформацію про конструкції, розмірах, максимально допустиме навантаження, швидкості руху; маркування лакофарбових матеріалів - інформацію про плівкоутворювальній речовині, склад, умови використання і застосування (див. дод. 4).

Рис. 19.1. Маркування шини автомобіля

Продавець завдає торговельну маркування на цінники, товарні або касові чеки, штампи, упаковку, товар.

Зокрема, маркування одягу наноситься на товарний ярлик (будь-якої форми) і містить наступне:

- товарний знак виробника, його найменування, підпорядкованість і місцезнаходження;

- найменування виробу, номер моделі, нормативного документа виробу, артикул виробу або номер за прейскурантом;

- розмір виробу;

- сорт;

- дату випуску (місяць, рік);

- клеймо контролера-виробника.

Додаткові реквізити: для верхніх швейних і трикотажних виробів - відповідно артикул матеріалу верху і артикул полотна; для білизняних трикотажних виробів - група обробки і міцність фарбування; для швейних виробів, виготовлених на підкладці, - рекомендації по догляду.

Транспортне маркування містить відомості про одержувача, відправника та способи поводження з упакованою продукцією при її транспортуванні і зберіганні.

Вимоги до маркування товарів регламентуються в стандартах і загальних технічних умовах продукції. Маркування може містити текст, малюнок, умовні позначення, інформаційні знаки. Наприклад, у маркуванні джерел світла люмінесцентних ламп зазначаються особливості передачі кольору, а у маркуванні одягу - розмір (табл. 19.1, 19.2).

Таблиця 19.1

Маркування люмінесцентних ламп по передачі кольору

Маркування

Колір світіння

Д

Денний

ХБ

Холодний білий

Б

Білий

ТБ

Теплий білий

Е

Природний

ДО, Ж, 3, М, З

Відповідно червоний, жовтий, зелений, блакитний, синій

УФ

Ультрафіолетовий

Ц

Поліпшена передача кольору

ЦЦ

Передача кольору особливо високої якості

Таблиця 19.2

Позначення розмірів чоловічого та жіночого одягу

Чоловічий одяг

Позначення

XS

S

М

L

XL

Розмір

44

46

48

50

52-54

Жіночий одяг

Позначення

XS

S

М

L

XL

Розмір

32-36

36-38

38-40

40-42

42-44

Маркування є ефективним способом доведення до споживача інформації про споживчих властивості товарів. Наприклад, маркування побутових електричних холодильників дає інформацію про температурному режимі роботи або про енергетичну ефективність придбаних ним приладів (рис. 19.2).

Таке маркування є інструментом енергозберігаючої політики. Маркування енергетичної ефективності наноситься на електропобутові прилади, будівельні та теплоізоляційні матеріали, будівлі, комунальне теплоенергетичне обладнання, автотранспорт.

Маркування електропобутових приладів в різних країнах має свої особливості. В країнах Європейського економічного співтовариства маркування енергетичної ефективності наноситься на холодильники, морозильники, пральні, сушильні, посудомийні машини, кондиціонери, водопідігрівачі, мікрохвильові печі, плити, джерела світла; у США - на холодильники, морозильники, пральні, посудомийні машини, кондиціонери, водопідігрівачі, флуоресціюючі лампи, а також пальники і топкові пристрої. В Німеччині, Англії, Франції подібним чином маркують будівельні і теплоізоляційні матеріали, будівлі, комунальне теплоенергетичне обладнання (останнє тільки в Німеччині), автотранспорт (тільки у Франції).

Рис. 19.2. Маркування температурного режиму побутового електричного холодильника

Зміст і структура такого маркування можуть бути наступними.

Про визначення класів ефективності див. тему 11 "Оцінка якості товарів".

У Росії ФДМ "Російське агентство енергоефективності" спільно з ВНИЦ СМВ та ВНИИНМАШ розроблений і введений в дію ГОСТ Р 51388-99 "Енергозбереження.

Інформування споживачів про енергоефективність виробів побутового та комунального призначення. Загальні вимоги".

Маркування наносять на вироби в суворо встановлених нормативними документами місцях. Наприклад, маркування легкового автомобіля наносять на металеву табличку, в якій вказують модель і номер автомобіля, модель двигуна, варіанти виконання та комплектації. Ідентифікаційний номер (Vehicle Identification Number, VIN) автомобіля дублюють тавруванням спереду на водоотражательном щитку і на поперечки заднього підлоги праворуч(під заднім сидінням). Модель і номер двигуна вибиваються на блоці циліндрів.

Рис. 19.3. Маркування енергетичної економічності побутового електричного холодильника

VIN призначений для ідентифікації та кодування автомобілів. Єдині міжнародні нормативні документи, що встановлюють принципи побудови VIN, обов'язкові для застосування, відсутні. З 01.01.2004 в Росії діє ГОСТ Р 51980-2002 "Транспортні засоби. Маркування. Загальні технічні вимоги", в якому побудова VIN ідентично принципам зі стандартів ISO 3779-1983 і ІСО 3780-1983.

Ідентифікаційний номер складається з розділів (частин), заповнених значущими символами - арабськими цифрами(0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) і латинськими літерами (крім I, Q). Крім того, можна застосовувати роздільники, що відзначають початок і закінчення VIN або відокремлюють одну від одної його частини.

Номер складається з трьох розділів: всесвітній код виробника (world manufacturer identifier code - WMI), описовий (Vehicle Descriptor Section - VDS), індикаторний (Vehicle indicator section - VIS).

Облік і контроль присвоєння світового розпізнавального коду виробника знаходиться в компетенції Міжнародної організації по стандартизації (ISO) і покладено на Міжнародне агентство (Society of Automotive Engineers, США). Присвоєння розпізнавальних кодів виробника здійснюється, за узгодженням з Міжнародним агентством, компетентним органом країни, в якій виробник має основні виробничі потужності.

Ідентифікаційний номер привласнюють кожному транспортному засобу і кожному шасі його виготовлювачем, наносять на раму, шасі або частина кузова, не є легкознімною. Його зображення повинно бути нанесено чітко, способом, що забезпечує його довговічність і виключає легке зміна знаків коду.

Російські підприємства використовують галузеву систему класифікації і кодування транспортних засобів. Базовим моделям легкових автомобілів присвоюється чотиризначний індекс, у якому перша цифра вказує на клас автомобіля, друга - тип автомобіля, а третя і четверта вказують на номер його моделі. Для позначення модифікацій базових моделей автомобілів в індекс можуть додаватися додаткові цифри.

Рис. 19.4. Структура ідентифікаційного номера

Повне позначення моделі включає скорочена назва підприємства-виробника. Наприклад: ВАЗ-21109 "..................кий автомобільний завод; 2 - клас автомобіля; 1 - тип (легковий); 10 - номер базової моделі; 9 - номер модифікації; "........." - торгова марка.

Етикетки - це експлуатаційний документ, призначений для викладу основних показників і відомостей, потрібних для експлуатації виробу. У ній вказують: найменування виробу, позначення виробу або його індекс, технічні дані, номер стандарту або технічних умов, вимогам яких відповідає виріб, відомості про приймання виробу відділом технічного контролю (ВТК), відомості про якість, ціну, дату випуску. Допускається об'єднання або виключення окремих розділів експлуатаційних документів.

Маркування - нанесення на продукцію або пакувальну одиницю етикеток і (або) кольереток.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вимоги до розкриття інформації
Вимоги до інформації
Обов'язкові вимоги до інформації про товари для споживачів
Розрахунки у формі переказу грошових коштів на вимогу одержувача коштів (пряме дебетування)
Відповідальність за незаконне використання засобів індивідуалізації
Види маркування товарів
Упаковка і маркування товарів
Упаковка і маркування товару
Маркування знаками-преміями або знаками-нагородами
Штрихове кодування та маркування товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси