Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Степан Разін

Відомості про нього доволі скупі і в основному вийшли з урядового табору. Вперше згаданий як член козацького посольства до калмицьким тайшам. Висунутися допомогли сімейні зв'язки. Отець Тимофій Разя близький до козацької верхівки. Він був кумом з Корнилой Яковлєвим майбутнім отаманом Війська Донського, який змінив старого Наума Васильєва. З козаками Наума Васильєва Разін встиг побродити по Росії, бував у Москві. Перша згадка 1650 р. про збори Тимофія Разі та його сина Степана на прощу в Соловецький монастир, у вигляді смерті батька поїхав у листопаді 1652 р. В 1658 їхав зі станицею Наума Васильєва в Москву, але захворів і відстав. У 1663 р. Степан Разін згаданий як отаман козацького загону з 500 чоловік, яка вчинила набіг на кримські улуси і розбив татар під Молочними Водами. В цей час йому близько 33 років. Коло дозволив Разіну набрати охочих для походу, приєдналися 50 союзних калмиков, але основні сили Донського війська не брали. Типовий похід за зипунами отамана. Вплив сім'ї. Старший брат Іван у 1665 р. був убитий князем Ю. А. Долгоруковым. Він керував козацьким загоном який самовільно пішов з позицій під Києвом. На розправу над братом Разін вказав як на причину виступу на допитах у Земському наказі перед стратою в червні 1671 р. Потім Степан опікав молодшого брата Фрола, привернув дядька Никифора Чортка. Опікав пасинка Афоню (в 1690 р. він готував похід, щоб помститися Дону за батька).

У 1660-х рр. економічні труднощі, а козаки добували кошти у походах за зипунами. Загін Василя Уса в 1666 р. швидко зріс до 600 осіб.

З 1667 р. Степан Разін відходить від домовитих козаків. Навесні 1667 р. в козацькій області Дону почали збори на козакування, тобто приготування до виступу у пошуках військової здобичі). У 1667-1669 рр. Степан Разін з голутвенным козацтвом і збіглими селянами здійснив несанкціонований військовим колом похід по Волзі до Яїцькому містечка, в Каспійське море, а потім через Астрахань повернувся на Дон і став готувати повстання. Дон залучав селян, так як "з Дону видачі немає". Видний елемент разбойничества - походи за здобиччю, розбої на Волзі і Каспії, нападав на купецькі каравани, у володіннях іранських Сефевідів. Методи ведення бойових дій - засідки на горбах, нальоти. Спочатку плоти, а потім 35 стругов. Дуван - спосіб розподілу сіряк. Відсутність ясної мети руху загону, обходили добре укріплені міста. Часті бійки і пиятики (Решта загін розгромлений, і сам Разін поранений - п'яний зрив). Вже в цей період брав у свої загони бідноту, селян-утікачів, робітних людей з волзьких судів, випускав ув'язнених з в'язниць, колодників з караванів на Волзі. Розправи над дворянами, прикажчиками, стрелецкими начальниками, захоплення Яицкого містечка і кара стрілецького голови Івана Яцина (Разін наказав зарубати). Повертаючись у Донську область, Разін на кілька днів захопив Царицин, і влаштована розправа над воєводою Андрієм Унковським (сам Разін тягав за бороду). Починає складатися друге голутвенное військо і другий на Дону військової коло. До кінця 1669 р. у Степана Разіна налічувалося близько 2700 чоловік. Зиму 1669-1670 рр .. провів на Дону, відокремившися від війська Донського в новому земляному містечку.

Другий похід Разіна на Волгу

Антиурядовий та антикріпосницький. У квітні 1670 р. на колі вирішено йти на Волгу, а з Волги на Русь "проти государевих ворогів та зрадників, щоб їм з Московської держави вывесть зрадників-бояр і думных людей і в містах воєвод і приказних людей, а чорним людям дати свободу". Разін обіцяв передерти всі справи на Москві, з літа 1670 р. вів повстання під гаслом царевича Олексія Олексійовича. Повсталі присягали царю, який за указом батька йде на Москву бити бояр. Царистская форма надавала руху форму законності. Нібито цар є бранцем оточуючих його бояр і не може справедливо керувати.

У 1670-1671 рр .. під проводом Разіна почалося повстання в Середньому Поволжі, Заволжя, на Слобідській Україні та в інших місцях. Восени 1670 р. проголосив усім волю, закликав вбивати кровопивцев. До цього коло його не засуджував, а в грудні 1670 р. був влаштований наліт на Кагальнику. У відповідь Разін почав війну з Черкаському. У грудні 1670 р. він вивіз із Черкаська сім'ю в Кагальнику, і сім'я залишалася з ним до квітня 1671 р., коли Разін був схоплений, а його сподвижники перебиті. У той же час він ще розраховував, що його пробачать як після волзько-каспійського походу. Старі отамани Васильєв, Яковлєв, Самаренин контролювали основні сили Донського війська. Разіну треба було або підпорядковуватися їм, або звертатися до вільних не військовим елементів, яких на Дону в 1660-х рр. було багато.

В якості засобу агітації служили "чарівні фа моти", рассылавшиеся з закликом до повстання, а також у царські війська з пропозицією приєднатися до повстанців. Разін закликав йти на "зрадників-бояр", виводити мирських кровопивцев. Тобто мова йшла не про конкретний феодалі і окремої території, а про всіх. На захоплених територіях встановлювався новий порядок. Колишні приказные органи знищувалися, а їх функції доручалися особам, що прилучилися до Разіну. Государева скарбниця пускалася в розділ. Знищувалася приказна документація. Влаштовувалися народні суди над владою і власниками. Вводився коло, на якому розбиралися адміністративні та військові справи. Жителі ділилися на тисячі, сотні, десятки. На чолі підрозділів вставали отамани, осавули, сотники, десятники. Сподвижники Михайло Харитонов, Максим

Осипов, Сергій Кривий, Василь Ус, Никифор Черток, Федір Шелудяк та ін. У вотчинах знищувалася влада господарів, ліквідовувалися феодальні повинності. В основному фізично винищували бояр і дворян. Однак Степан Разін справді закликав "не чіпати і будинків, не разореть" тих дворян, дітей боярських і мурз, які будуть заодно з повсталими. Тобто запроваджувався козацький круг, влада за зразком козацької військової громади. Але вона уживалася з монархічними уявленнями.

Першою великою перемогою було взяття Царицина. Військо Степана Разіна збільшилася до 10 тис. Потім через Чорний Яр рушили до Астрахані. Її взяли 24 червня 1670 р. Степан Разін затримався там на місяць. 4 тис. залишив в Астрахані з Василем Вусом, 2 тис. послав на Дон з братом Фролом а 8 тис. взяв з собою, тобто сили зростали. Влітку 1670 р. після взяття Разіним Царицина, Чорного Яру і Астрахані Корнило Яковлєв писав до нього з Дону, кликав повернутися і захищати від набігів калмиков. Тобто явної ворожості до домовитому козацтву у Разіна не було. Далі Разін пішов вгору по Волзі, здалися Самара і Саратов. Потім Разін засів близько Симбірська. Намагався знайти союзників - гетьманів Дорошенка й Ханенко, запорозького кошового отамана Сірко, кримського хана, азовського пашу, ногайських татар. Треба було організовувати і озброювати селян, мордву, марійців, татар. Підтримувати порядок на захопленій території. Козаки не отримували на Волзі такої багатої здобичі, як на Каспії, тому деякі козаки втікали від його війська при наближенні до Царицыну. При загальній зростаючої чисельності не помітно, але вливалися беззбройні і ненавчені. Відома грамота чарівна від вересня 1670 р., написана під Симбірськом закликала чернь бути заодно з козаками, зрадників виводити і мирських кровопивцев. Всіх кабальних і опальних Разін кликав у полк. Називалися по-різному - чарівні злодійські листи (уряд), пам'ять, челобитье, лист, лист, грамотка. Разін намагався подолати стихійність. Поряд з рухом основних сил вгору по Волзі, козачі загони з Дону вийшли на територію Слобідської України, до Тамбову, намагалися прорватися до Воронежу. Це не дозволило полках Ромодановського і Хитрово пробитися до основних сил Долгорукого. У війні брав активну участь Нижегородський край, де було багато розкольників.

У серпні 1670 р., коли Разін йшов до Симбирску, царське військо тільки мобілізувалося. Разін взяв Симбірськ, крім фортеці, де залишався воєвода Милославський із невеликим загоном. Вирішальна битва відбулася 15 вересня. Навіть в останні години під Симбірськом вів себе як завзятий козацький отаман, рубався в перших рядах, поранений в голову і ногу. Коли стало ясно, що Ю. Барятинський перемагає, Разін з товаришами (врятувалося 40 чоловік, багато рубалися за струги, деякі потонули від тяжкості) кинулися в струги, щоб потім почати з початку. Разіна доставили в Кагальницкий містечко, потім він перебрався на гирлі р. Ведмедиці, навесні збирався починати знову. Домовиті видали владі і був страчений на Червоній площі, не сказавши не слова.

Війна закінчилася поразкою. Підсумок - посилення кріпацтва, зміцнення державного апарату, пристосування його до нових умов.

У 1682 р. помер цар Федір Олексійович. Незадовго до цього з заслання повернувся Матвєєв, він намагався звести на престол Петра. Але немає підтримки стрільців. Рішення Боярської думи. Милославские розпустили чутки, що царевич Іван задушений у палаці. 15 травня 1682 р. гарнізон почав заколот. Стрільці оточили царський палац у Кремлі. Цариця вивела дітей на Червоне ганок, щоб показати народу. Але 3 дні вбивали бояр - дядько Петра Наришкін, Матвєєв вбиті. Короновані обидва брати Іван і Петро. Вони відвезли з Москви. Управління столицею перейшло в руки боярської комісії на чолі з князем Хованским, який очолив Стрілецький наказ. Активізувалися розкольники, вимагаючи скасувати реформи Никона. Государі в Троїце-Сергієвому монастирі, столицю оточують дворянські загони. Царівна Софія стратила Хованського, привласнила титул великої государині. Реально керували Софія і Голіцин. Петро I ув'язнив у 1689 р. її в келію Новодівичого монастиря. Через 9 років стрільці хотіли повернути. Пострижена і жила в монастирі до смерті в 1704 р. Василь Голіцин був відправлений у заслання Петром, де помер у 1713 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Рух С. Т. Разіна
Рух під проводом С. Т. Разіна
Прусський похід
Рух С. Т. Разіна
Рух під проводом С. Т. Разіна
Хода і постава людини
Похід монголів на Північно-Східну Русь
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси