Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Контроль електромагнітних полів і випромінювань

Контроль рівнів електромагнітних полів та випромінювань з метою дотримання правил безпеки на робочих місцях повинен здійснюватися:

• при проектуванні або прийманні в експлуатацію, зміні конструкції джерел ЕМП і технологічного устаткування, що їх містить;

• при організації нових робочих місць;

• при атестації робочих місць за умовами праці;

• у порядку поточного нагляду за діючими джерелами ЕМП.

Контроль рівнів електромагнітних полів може здійснюватися шляхом використання розрахункових методів або проведення вимірювань на робочих місцях.

Вимірювання на робочих місцях виконуються при роботі джерела з максимальною потужністю і після виведення працівника із зони контролю.

Вимірювання проводяться приладами, які пройшли державну атестацію та мають свідоцтво про повірку.

Періодичність контролю - 1 раз в 3 роки.

Контроль напруженості ЕСП повинен здійснюватися на постійних робочих місцях персоналу або, у разі відсутності постійного робочого місця, в кількох точках робочої зони, розташованих на різних відстанях від джерела у відсутності працюючого.

Для вимірювання напруженості електричного і магнітного полів застосовуються прилади: вимірювач змінного електричного поля моделей ІЕП-04, ІЕП-05; вимірювач змінного магнітного поля моделей ІМП-04, ІМП-05; вимірювач електростатичного поля ИЭСП-01; вимірювач напруженості поля промислової частоти ПЗ-50; вимірювач параметрів електромагнітного поля промислової частоти ЕМППЧ-метр. Для вимірювання електромагнітних полів оптичного діапазону довжин хвиль використовуються прилади: радіометр неселективний АРГУС-03; радіометри ультрафіолетові АРГУС-04, -05, -06; люксметр-УФ-радіометр ТКА-ПКМ та ін.

Забезпечення безпечних умов праці при використанні офісної техніки

Персональні комп'ютери та копіювально-розмножувальна техніка увійшли в життя кожної організації. Але поряд з підвищенням продуктивності та безпеки праці на користувача офісною технікою діє комплекс шкідливих і небезпечних факторів, рівень яких залежить від організації режиму праці і відпочинку на робочому місці.

Від комп'ютера безпосередньо виходить не більше 20% шкідливих факторів, а 80% пов'язані із середовищем і умовами розташування, організації робочого місця оператора.

У Російській Федерації безпечні умови праці на комп'ютерах регламентує документ Санпін 2.2.2/2.4.1340-03 "Гігієнічні вимоги до персональних електронно-обчислювальних машин і організації роботи". Безпечні умови праці на копіювально-розмножувальної техніки регламентує Санпін 2.22.1332-03 "Гігієнічні вимоги до організації роботи на копіювально-розмножувальної техніки".

Забезпечення безпечних умов праці при роботі на персональних комп'ютерах

Робота операторів, програмістів і просто користувачів персональних комп'ютерів пов'язана з шкідливим впливом цілої групи факторів, що істотно знижує продуктивність їх праці. Ця проблема має дві складові. Перша визначається фізіологічними особливостями роботи за комп'ютером, друга - технічними параметрами комп'ютерів. Ці складові - "людська" і "технічна" - тісно переплетені та взаємопов'язані.

До фізичних шкідливих і небезпечних факторів належать: підвищені рівні електромагнітного, ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання; підвищений рівень статичної електрики та запиленості повітря робочої зони; підвищений зміст позитивних аероіонів і знижений вміст негативних аероіонів у повітрі робочої зони; підвищений рівень блескости і засліпленості; нерівномірність розподілу яскравості в полі зору; підвищена яскравість світлового зображення; підвищене значення напруги в електричному ланцюзі, замикання якої може статися через тіло людини.

Хімічні шкідливі та небезпечні фактори наступні: підвищений вміст у повітрі робочої зони двоокису вуглецю, озону, аміаку, фенолу і формальдегіду.

Психофізіологічні шкідливі і небезпечні фактори,: напруга зору і уваги; інтелектуальні, емоційні і тривалі статичні навантаження; монотонність праці; великий обсяг інформації, що обробляється в одиницю часу; нераціональна організація робочого місця.

Типовими відчуттями, які відчувають до кінця робочого дня оператори ПЕОМ, є: перевтома очей, головний біль, тягнуть болі в м'язах шиї, рук і спини, зниження концентрації уваги.

Вже в перші роки комп'ютеризації було відзначено специфічне зорове стомлення у користувачів дисплеїв, що отримало загальну назву "комп'ютерний зоровий синдром". Однією з причин є те, що сформована за мільйони років еволюції зорова система людини пристосоване для сприйняття об'єктів у відбитому світлі (друковані тексти, малюнки тощо), а не для роботи за дисплеєм. Велику навантаження орган зору відчуває при введенні інформації користувач змушений часто переводити погляд з екрану на текст і клавіатуру, що знаходяться на різній відстані і по-різному освітлені. Зорове стомлення проявляється скаргами на затуманення зору, труднощі при перенесенні погляду з ближніх предметів на дальні і з дальніх на ближні, гадані зміни забарвлення предметів, їх двоїння, відчуття печіння, "піску" в очах, почервоніння повік, біль при русі очей.

Тривала і інтенсивна робота на комп'ютері може стати джерелом важких професійних захворювань, таких як травма повторюваних навантажень (ТПН), що представляє собою поступово накопичуються, нездужання, переходять у захворювання нервів, м'язів і сухожиль руки.

До професійних захворювань, пов'язаних з ТПН, відносяться:

• тендовагініт - запалення сухожиль кисті, передпліччя, плеча;

• тендосиновіт - запалення синовіальної оболонки сухожильного підстави кисті і зап'ястя;

• синдром зап'ястного каналу (СЗК), який викликається обмеженням серединного нерва в зап'ястному каналі. Накопичується травма викликає утворення продуктів розпаду в області зап'ястного каналу, в результаті чого спочатку виникає набряк, а потім СЗК.

Ці захворювання зазвичай настають у результаті безперервної роботи на неправильно організованому робочому місці.

Механізм порушень, що відбуваються в організмі під впливом електромагнітних полів, обумовлений їх специфічним (нетепловим) і тепловою дією.

Специфічний вплив ЕМП відображає біохімічні зміни, що відбуваються в клітинах і тканинах. Найбільш чутливими є центральна і серцево-судинна системи. Можливі відхилення з боку ендокринної системи.

У початковому періоді дії може підвищуватися збудливість нервової системи, що виявляється дратівливістю, порушенням сну, емоційною нестійкістю.

У подальшому розвиваються астенічні стани, тобто фізичне і нервово-психічна слабкість. Тому для хронічного впливу ЕМП характерні: головний біль, стомлюваність, погіршення самопочуття, гіпотонія (зниження артеріального тиску), брадикардія (урежение пульсу), болі в серці. Зазначені симптоми можуть бути виражені в різному ступені.

Тепловий вплив ЕМП характеризується підвищенням температури тіла, локальним виборчим нагріванням клітин, тканин і органів внаслідок переходу ЕМП в теплову енергію. Інтенсивність нагріву залежить від кількості поглиненої енергії і швидкості відтоку тепла від опромінюваних ділянок тіла. Відтік тепла утруднений в органах і тканинах з поганим кровопостачанням. До них в першу чергу відноситься кришталик ока, внаслідок чого можливий розвиток катаракти. Тепловому впливу ЕМП піддаються також паренхіматозні органи (печінка, підшлункова залоза) і порожнисті органи, що містять рідину (сечовий міхур, шлунок). Нагрівання може викликати загострення хронічних захворювань.

Для зменшення рівня електромагнітного поля від персонального комп'ютера рекомендується включати в одну розетку не більше двох комп'ютерів, зробити захисне заземлення, підключати комп'ютер до розетки через нейтралізатор електричного поля.

До засобів індивідуального захисту при роботі на комп'ютері відносять спектральні комп'ютерні окуляри для поліпшення якості зображення, захисту від надмірних енергетичних потоків видимого світла й для профілактики "комп'ютерного зорового синдрому". Окуляри зменшують стомлюваність очей на 25-30%. Їх рекомендується застосовувати всім операторам при роботі понад 2 год в день, а при порушенні зору на 2 діоптрії і більше - незалежно від тривалості роботи.

Приміщення повинні мати природне і штучне освітлення. Розташування робочих місць за моніторами в підвальних приміщеннях не допускається.

Площа на одне робоче місце з комп'ютером повинна становити не менше 6 м2 або 4,5 м2при роботах нетривалий час, а обсяг - не менше 20 м3.

Приміщення з комп'ютерами повинні обладнуватися системами опалення, кондиціонування повітря або ефективною припливно-витяжною вентиляцією.

Поверхня підлоги в приміщеннях експлуатації комп'ютерів повинна бути рівною, без вибоїн, неслизькою, зручною для очищення та вологого прибирання, мати антистатичні властивості.

У приміщенні повинні знаходитися аптечка першої медичної допомоги, вуглекислотний вогнегасник для гасіння пожежі.

На робочих місцях користувачів персональних комп'ютерів повинні забезпечуватися оптимальні параметри мікроклімату для категорії важкості робіт 1а відповідно до Санпін 2.2.4.548-96.

Аероіонний склад повітря має відповідати вимогам Санпін 2.2.4.1294-03 "Гігієнічні вимоги до аэроионному складу повітря виробничих і громадських приміщень".

Чим більше запиленість повітря, наявність шкідливих речовин, тим вище напруженість електростатичного поля, тим вище вміст важких позитивних аероіонів. Для підтримки оптимального аэроионного складу повітря, знепилювання і знезараження повітря в приміщенні рекомендується застосовувати апарати заводу "Діод" серії "Эллион". Можна використовувати кондиціонери з вбудованими іонізаторами повітря. Іонізація повітря дозволяє боротися з цвіллю, грибками і хвороботворними мікробами. Крім цього встановлено, що найбільш перспективним шляхом боротьби з хворобами, стресами і іншими явищами, що призводять до зменшення вільних електронів в крові, є підвищення кількості стійких негативних іонів кисню у вдихуваному повітрі.

Концентрація шкідливих хімічних речовин у повітрі робочої зони не повинна бути більше ГДК: двоокис вуглецю = 0,1 мг/м3; озон = 0,03 мг/м3; аміак = 0,02 мг/м3; фенол = 0,01 мг/м3; формальдегід = 0,003 мг/м3; запиленість = 0,5 мг/м3

У комп'ютерних залах має бути природне та штучне освітлення. Природне освітлення забезпечується через віконні прорізи з коефіцієнтом природного освітлення (КЕО) не нижче 1,2% у зонах зі стійким сніжним покривом і не нижче 1,5% на іншій території. Світловий потік з віконного отвору повинен падати на робоче місце оператора з лівого боку.

Штучне освітлення в приміщеннях експлуатації комп'ютерів повинно здійснюватися системою загального рівномірного освітлення. Освітленість на поверхні столу в зоні розміщення документу повинна бути 300-500 лк, коефіцієнт пульсації 5%. Допускається установка світильників місцевого освітлення для підсвічування документів. Місцеве освітлення не повинно створювати відблисків на поверхні екрану і збільшувати освітленість екрана більш 100 лк. Пряму блескость від джерел освітлення слід обмежити. Яскравість світяться поверхонь (вікна, світильники), які перебувають у полі зору, повинна бути не більше 200 кд/м2.

Відбита блескость на робочих поверхнях обмежується за рахунок правильного вибору світильника та розташування робочих місць по відношенню до природного джерела світла. Яскравість відблисків на екрані монітора не повинна перевищувати 40 кд/м2. Показник засліпленості для джерел загального штучного освітлення у приміщеннях повинен бути не більше

20, показник дискомфорту в адміністративно-громадських приміщеннях не більше 40.

Для штучного освітлення приміщень з персональними комп'ютерами слід застосовувати світильники типу ЛПО36 з зеркализованными гратами, укомплектовані високочастотними пускорегулюючими апаратами. Допускається застосовувати світильники прямого світла, переважно відбитого світла типу ЛП013, ЛП05, ЛС04, ЛП034, ЛПО31 з люмінесцентними лампами типу ЛБ. Допускається застосування світильників місцевого освітлення з лампами розжарювання. Світильники повинні розташовуватися у вигляді суцільних або переривчастих ліній збоку від робочих місць паралельно лінії зору користувача при різному розташуванні комп'ютерів. При периметральном розташуванні - лінії світильників повинні розташовуватися локалізовано над робочим столом ближче до його переднього краю, зверненого до оператора. Захисний кут світильників повинен бути не менше 40°. Світильники місцевого освітлення повинні мати непросвечивающийся відбивач із захисним кутом не менше 40°.

Для забезпечення нормативних значень освітленості в приміщеннях слід проводити чистку стекол віконних прорізів і світильників не рідше двох разів на рік і проводити своєчасну заміну перегорілих ламп.

Рівні шуму на робочих місцях користувачів персональних комп'ютерів не повинні перевищувати значень, встановлених Санпін 2.2.4/2.1.8.562-96 і становлять не більше 50 дБА. На робочих місцях у приміщеннях для розміщення гучних агрегатів рівень шуму не повинен перевищувати 75 дБА, а рівень вібрації в приміщеннях допустимих значень відповідно до СН 2.2.4/2.1.8.566-96 категорії 3 типу "в".

Знизити рівень шуму в приміщеннях можна використанням звуковбирних матеріалів з максимальними коефіцієнтами звукопоглинання в області частот 63-8000 Гц для обробки стін і стелі приміщень. Додатковий звукопоглинальний ефект створюють однотонні фіранки з щільної тканини, повішені в складку на відстані 15-20 див від огородження. Ширина фіранки повинна бути в два рази більше ширини вікна.

Робочі місця з персональними комп'ютерами по відношенню до світлових отворів повинні розташовуватися так, щоб природне світло падало збоку, бажано зліва.

Схеми розміщення робочих місць з персональними комп'ютерами повинні враховувати відстані між робочими столами з моніторами: відстань між бічними поверхнями моніторів-не менше 1,2 м, а відстань між екраном монітора і тильною частиною іншого монітора не менше 2,0 м.

Робочий стіл може бути будь-якої конструкції, що відповідає сучасним вимогам ергономіки і дозволяє зручно розмістити на робочій поверхні обладнання з урахуванням його кількості, розмірів і характеру виконуваної роботи. Доцільно застосування столів, що мають окрему від основної стільниці спеціальну робочу поверхню для розміщення клавіатури. Використовуються робочі столи з регульованою і нерегульованої висотою робочої поверхні. При відсутності регулювання висота столу повинна бути в межах від 680 до 800 мм.

Глибина робочої поверхні столу повинна складати 800 мм (допускається не менше 600 мм), ширина - відповідно 1600 мм і 1200 мм Робоча поверхня стола не повинна мати гострих кутів і країв, повинна мати матову або напівматову фактуру.

Робочий стіл повинен мати простір для ніг висотою не менше 600 мм, шириною - не менше 500 мм, глибиною на рівні колін - не менше 450 мм і на рівні витягнутих ніг - не менше 650 мм

Швидке і точне зчитування інформації забезпечується при розташуванні площині екрана нижче рівня очей користувача, бажано перпендикулярно до нормальної лінії погляду (нормальна лінія погляду 15° вниз від горизонталі).

Клавіатура повинна розташовуватися на поверхні столу на відстані 100-300 мм від краю, зверненого до користувача.

Для зручності зчитування інформації з документів застосовуються рухливі підставки (пюпітри), розміри яких по довжині і ширині відповідають розмірам встановлюваних на них документів. Пюпітр розміщується в одній площині і на одній висоті з екраном.

Для забезпечення фізіологічно раціональної робочої пози, створення умов для її зміни протягом робочого дня застосовуються підйомно-поворотні робочі стільці з сидінням і спинкою, регульованими по висоті і кутам нахилу, а також відстані спинки від переднього краю сидіння.

Режим праці та відпочинку передбачає дотримання певної тривалості безперервної роботи на ПК і перерв, регламентованих з урахуванням тривалості робочої зміни, видів і категорій трудової діяльності.

Види трудової діяльності на ПК поділяються на три групи: група А - робота з зчитування інформації з екрана з попереднім запитом; група Б - робота з введення інформації; група В - творча робота в режимі діалогу з ПК.

Якщо протягом робочої зміни користувач виконує різні види робіт, то його діяльність відносять до тієї групи робіт, на виконання якої витрачається не менше 50% часу робочої зміни.

Категорії тяжкості і напруженості роботи на ПК визначаються рівнем навантаження за робочу зміну: для групи А-по сумарному числу зчитувальних знаків; для групи Б - по сумарному числу зчитувальних або вводяться знаків; для групи В - по сумарному часу безпосередньої роботи на ПК. В табл. 8.5 наведено категорії тяжкості і напруженості робіт в залежності від рівня навантаження за робочу зміну.

Таблиця 8.5

Види категорій трудової діяльності з ПК

Категорія роботи по важкості та напруженості

Рівень навантаження за робочу зміну при видах роботи на ПК

Сумарний час регламентованих перерв, хв

Група А, Кількість знаків

Група Б, Кількість знаків

Група В Час роботи, год

при

8-годинний

зміни

при

12-годинний зміні

I

До 20 000

До 15 000

До 2,0

50

80

II

До 40 000

До 30 000

До 4,0

70

110

III

До 60 000

До 40000

До 6,0

90

140

Для попередження передчасної стомлюваності оператора рекомендується організувати робочу зміну шляхом чергування робіт з використанням ПК і без неї.

При постійній взаємодії з ПК з напругою уваги і зосередженості рекомендується організація перерв на 10-15 хв через кожні 45-60 хв роботи.

Тривалість безперервної роботи на ПК без перерви не повинна перевищувати 1 ч.

При роботі в нічну зміну, незалежно від категорії і виду трудової діяльності, тривалість регламентованих перерв збільшується на 30%.

Під час регламентованих перерв доцільно робити комплекс вправ.

Користувачам ПК, що виконує роботу з високим рівнем напруженості, показане психологічне розвантаження під час регламентованих перерв і в кінці робочого дня в спеціально обладнаних приміщеннях (кімнатах психологічного розвантаження).

Всі професійні користувачі ПК повинні проходити обов'язкові попередні медичні огляди при вступі на роботу, періодичні медичні огляди з обов'язковою участю терапевта, невропатолога та окуліста, а також проведенням загального аналізу крові та ЕКГ.

Не допускаються до роботи на ПК жінки з часу встановлення вагітності та в період годування груддю.

Короткозорість, далекозорість та інші порушення рефракції повинні бути повністю корригированы очками. Для роботи повинні використовуватися окуляри, підібрані з урахуванням робочого відстані від очей до екрана дисплея. При більш серйозних порушеннях стану зору питання про можливість роботи на ПК вирішується лікарем-офтальмологом.

Для зняття втоми аккомодационных м'язів і їх тренування використовуються комп'ютерні програми типу Relax.

Інтенсивно працюють доцільно використовувати такі новітні засоби профілактики зору, як окуляри ЛПО-тренер і офтальмологічні тренажери ДАК і "Снайпер-ультра".

Дозвілля рекомендується використовувати для пасивного і активного відпочинку (заняття на тренажерах, плавання, їзда на велосипеді, біг, гра в теніс, футбол, лижі, аеробіка, прогулянки по парку, лісі, екскурсії, прослуховування музики тощо). Двічі на рік (навесні і пізньої осені) рекомендується проводити курс вітамінотерапії протягом місяця. Слід відмовитися від куріння. Категорично повинно бути заборонено куріння на робочих місцях і в приміщеннях з ПК.

Профілактичні напої показані практично здоровим операторів при роботі не більше 8 год на день. До одного з таких напоїв належить мінеральний напій "Захист" (розробник ТОВ "Профіль"). Прийом напою - по 50 мл через кожні 3-4 год роботи з комп'ютером.

Напій "Золотий шар" дві чайні ложки на склянку води дає половину денної потреби організму у 12 вітамінах, в тому числі: С, А, Е, D, В1, В6, В12, РР, фолієвої, пантотенової кислот. В напої підвищений вміст бета-каротину, який є цінним антиоксидантом, стимулює імунну систему, знижує ризик серцево-судинних і онкологічних захворювань, поліпшує зір.

Найбільш повний збалансований набір вітамінів містять комплекси "Гексавіт", "Ундевіт", "Глутамевит", "Олиговит", "Дуовіт" та ін.

Надійним шляхом забезпечення організму бета-каротином є регулярний прийом бета-каротину в олії, препаратів "Циклокар", "Веторон". Для поліпшення якості крові (підвищення вмісту гамма-глобулінів, Т-лімфоцитів, гемоглобіну) корисно приймати білково-амінокислотні добавки або лікувальні чаї з трав. Серед них виділяються білково-амінокислотний вітамінно-мінеральний лікувально-профілактичний препарат "Нагипол" і лікувальний чай "Пластофарм".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
Джерела електромагнітних полів
ЗАХИСТ ВІД ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ ТА ВИПРОМІНЮВАНЬ
Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов праці
ОБОВ'ЯЗКИ РОБОТОДАВЦЯ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕЧНИХ УМОВ І ОХОРОНИ ПРАЦІ
Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов праці
ОБОВ'ЯЗКИ РОБОТОДАВЦЯ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕЧНИХ УМОВ І ОХОРОНИ ПРАЦІ
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЩОДО СТВОРЕННЯ ЗДОРОВИХ І БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ПРАЦІ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси