Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Тяготи війни. Повстання в Астрахані і на Дону

Війна викликала значне зростання державних повинностей селян і посадських людей. Крім ямских, стрілецьких та полоняничных грошей, взимавшихся в XVII ст., населення повинно було платити нові податки на корабельну лагодження, платню ратним людям, рекрутам, встановлювалися побори з лазень, вуликів, подымные, з рибних ловель, перевезення і т. д. Заохочувані урядом винахідники нових податків - прибутківці вправлялися у пошуках нових джерел доходу. За пропозицією прибыльщика Курбатова в Росії була введена орленая (гербова) папір. Податком обкладалися навіть дубові труни.

Не менш обтяжливими для трудових мас були рекрутська, підводний і постойна повинності. Тисячі людей щорічно призивалися на довічну службу в армію і па флот. Крім того, з 1699 по 1709 р. па будівництві фортець і гаваней щорічно було зайнято близько 17 тис. селян і посадських. Якщо в XVII ст. підводна повинність населення була епізодичною, то у зв'язку з Північною війною вона стала постійною. На селянських підводах до театру військових дій доставляли продовольство, фураж, озброєння, спорядження, боєприпаси, а іноді й рекрути. Обов'язок надавати постій військам при їх формуванні, маршах і розташуванні на зимові квартири також розоряла селян і посадських. На утримання стягувалися з населення сухарі, борошно, крупа, овес, або замість усього цього воно вносило гроші. До цього слід додати "великі неправди і грабіжництва" чиновників, нещадно выколачивавших накопичені недоїмки і стягували незаконні побори в свою користь.

Крім податків, уряд використовував ще одне джерело збільшення державних доходів. З 1700 р. воно стало проводити грошову реформу, яка супроводжувалася зменшенням кількості срібла в монеті. Тільки за три роки (1701 - 1703), протягом яких найбільш інтенсивно проводилася карбування нової монети, казна отримала чистого прибутку понад 1,9 млн рублів. Псування монети викликала зниження курсу рубля майже вдвічі, відповідно піднялися ціни на товари.

Владельческие повинності селян теж збільшилися, хоча і не в такому розмірі, як державні. Найбільш поширеною була триденна панщина, однак деякі поміщики посилали селян на панщину і частіше. "Є такі нелюдські дворяни, - зазначав відомий публіцист петровського часу Іван Тихонович Посошков, - що в робочу пору не дають селянам своїм єдиного дня". За його словами, такі дворяни керувалися правилом: "Селянину не давай обрости, але стрижи його яко вівцю догола".

Па зростання державних і власницьких повинностей селяни і посадські відповідали насамперед втечею. У першому десятилітті XVIII ст. втеча прийняло небачений раніше розмах. Перепис населення, розпочата в 1710 р., виявила масу порожніх дворів, причому, чим ближче той чи інший район знаходився до театру військових дій, тим більше там було порожніх дворів. У Смоленської губернії понад 20% дворів пустувало, в Архангелогородской і Інгерманландської губерніях порівняно з даними перепису 1678 р. чисельність населення зменшилася майже на 40%. Селяни бігли на окраїни держави: в Сибіру, на Дон, Поволжя, де було легше сховатися від усіляких зборів і поборів. Але феодальні порядки розвивалися не тільки вглиб, але і вшир, держава і феодали прагнули насаджувати кріпосницькі відносини на нових територіях. Саме тут, на околицях країни - в Астрахані, на Дону і в Башкирії, спалахнули великі руху.

Астрахань була значним торгово-промисловим центром з населенням, строкатим в соціальному і національному відношенні. Рибні промисли і в особливості судноплавство залучали туди велику кількість прийшлих робітних людей. Там завжди було багато не тільки російських, але і вірменських, перських, середньоазійських та індійських купців. У місті стояв великий гарнізон, що налічував 3650 осіб, серед яких було чимало стрільців, засланих після придушення останнього стрілецького заколоту.

Повстання почалося в ніч на 30 липня 1705 р. виступом солдатів і стрільців, перебивших близько 300 осіб початкових людей та іноземців. На наступний день на колі повсталі обрали раду старшин у складі багатого ярославського купця і астраханського рыбопромышленника Якова Носова, земського бурмістра Гаврила Ганчикова і стрільця Івана Шелудяка. Па коло був приведений ховався в курнику воєвода Ржевський і тут же страчений. Коло скасував введені податки, конфіскованої грошової скарбниці видав стрільцям платня та прийняв міри до розширенню повстання, до якого незабаром примкнули Червоний Яр і Гур'єв. Але ні донські козаки, ні посади Середнього Поволжя не підтримали руху - надто вузькою і локальною була соціальна програма стрільців, щоб їх гасла могли підняти на боротьбу широкі народні маси.

Звістки про повстання в Астрахані свідчили про неміцність тилу. На придушення повстання Петро направив кращого полководця фельдмаршала Шереметєва. 13 березня 1706 р. урядові війська, оволодівши Астраханню, придушили повстання. Понад 300 астраханцев були страчені, багатьох учасників бунту заслали в Сибір. Серед репресованих переважали стрільці, що дасть підставу вважати події в Астрахані останнім в історії Росії стрілецьким бунтом.

Через рік після придушення Астраханського повстання спалахнуло ще більш потужний рух на Дону. Корінне населення Дону не знало кріпацтва, що приваблювало сюди маси селян. Козацтво користувалося автономією, мало самоуправління на чолі з виборним отаманом, йому було надано право не видавати втікачів.

В міру розвитку в країні феодальних відносин посилювався наступ держави на автономію Дону. Йшли в минуле ті часи, коли Дон жив своїм окремим, незалежної від Москви політичної життям.

Тепер Дої виявився затиснутим між Воронежем і Азовом. губернатору якого Петро доручив відати донськими козаками "як Бог напоумить". Царські влади порушували старий неписаний закон, який проголошував: "З Дону видачі немає". Над козацькими правами і традиціями внутрішнього життя нависла небезпека.

Повстання спалахнуло у зв'язку з жорстокими діями каральної експедиції князя Юрія Долгорукого, спрямованої на Дон для розшуку і повернення втікачів. Дії Долгорукого, з метою залякування сжигавшего станиці, де переховувалися, викликали протест з боку не тільки втікачів, і частини домовитих козаків, лишавшихся таким чином робочих рук. Коли Долгорукий розділив каральну експедицію на чотири загони, "новопришлые люди, які втекли з різних містечок від розшуку", на чолі з Кондратием Булавіним в ніч па 9 жовтня 1707 р. напали на загін Долгорукого, заночевавший в Шульгинском містечку, і після короткої сутички майже повністю знищили його.

Вірні царському урядові загони домовитих козаків, посилені калмиками і солдатами Азовського гарнізону, розбили булавинцев, сам Булавін змушений був бігти в Запоріжжі, звідки розсилав "чарівні листи" з закликом "побити" бояр, воєвод і прибутківців.

Навесні 1708 р. центром руху став Пристанский містечко на Дону, куди стікалися повсталі. Звідти Булавін рушив на столицю війська Донського - Черкеськ і на півдорозі до нього, поблизу Паншино містечка, зустрівся з козаками, мобілізованими отаманом Лук'яном Максимовим для боротьби з повсталими. Бій не відбувся, так як козаки вступили в братання. У самому Чсркасске старшини і військо вої отаман були видані Булавіну. Замість страченого Максимова військової коло обрав отаманом Булавіна.

У Черкасске повстанська армія розділилася на кілька загонів. Роздроблення сил створило сприятливі умови для каральних операцій царських військ. Після невдалої спроби булавинцев оволодіти Азовом заможне козацтво, примкнувшее до повстання після приходу Булавіна в Черкеськ, організувало змову. Ватажок повстання був убитий, а за іншою версією, будучи оточеним, застрелився.

У Черкасске козацька старшина з'явилася з повинною і видала активних учасників повстання. Почалися страти. Для залякування повсталих карателі пустили вниз по Дону плоти зі страченими булавинцами.

Влітку 1708 р. уряду вдалося придушити повстання на Дону, хоча локальні виступи селян тривали до 1710 р. За соціальним складом та за цілями повстання залишалося козачим. Оскільки на Дону не було феодального землеволодіння, то і в "чарівних листах"

Булавіна і його отаманів були відсутні заклики до ліквідації поміщицького землеволодіння. "Чарівні листи" називали противниками повсталих представників царської адміністрації, іноземців і прибутківців.

Дещо інший характер носило повстання в Башкирії, що тривало з 1705 по 1711 р. Подібно астраханському і булавинскому повстань, рух в Башкирії було викликано зростанням повинностей. Мали значення також грубі форми, свавілля і насильства, що проявляються адміністрацією при стягненні податків. Так, прибутківці, що з'явилися в 1704 р. в Уфу для збору нових податків і призову тисячі людей для служби в нерегулярних військах, вправлялися у знущаннях, палили башкирів бороди.

У керівництва повстанням відразу ж стали башкирські феодали, які використовували невдоволення рядових башкирів в своїх цілях. Повсталі виступали не тільки проти царської адміністрації і каральних загонів, але й проти російського трудового населення, зовсім не повинного в політиці самодержавства. Піддавалися руйнуванню сотні російських сіл, безліч селян башкири захопили в полон і продали в рабство. В ході башкирські повстання феодали відправляли посольства в Османську імперію та Кримське ханство для ведення переговорів про перехід під владу кримського хана. Башкирське повстання було придушене в 1711 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Тяготи війни. Повстання в Астрахані і на Дону
Народні повстання. Селянська війна
Повстання під проводом Кіндрата Булавіна (1707-1710)
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Повстання декабристів
Повстання Болотникова
Повстання Болотникова
Повстання іхетуанів
Росія в епоху воєн і революцій (1914-1921 рр.)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси