Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 12. Лісовий комплекс

Лісовий комплекс включає заготівлю, механічну обробку й хімічну переробку деревини. Він випускає ділову деревину, пиломатеріали, деревні плити, фанеру, товарну целюлозу, папір, картон, меблі та ін До складу лісопромислового комплексу входять п'ять галузей.

1. Лісозаготівельна промисловість - заготівля та вивезення деревини.

2. Лісопильна промисловість - виробництво пиломатеріалів.

3. Деревообробна промисловість - виробництво фанери, будівельних деталей, стандартних будинків, меблів, сірників та ін

4. Целюлозно-паперова промисловість (виробництво целюлози, паперу, картону та ін), що включає як хімічну, так і механічну переробку деревного сировини. Хімічна і хіміко-механічна переробка деревини сприяє більш раціональному використанню лісових ресурсів (при цьому утилізуються відходи: тирса, стружка, сучки, хвоя).

5. Лісохімія - виробництво каніфолі, фенолу, скипидару, етилового і метилового спирту, глюкози, ацетону, камфори, клею та ін

Складовою частиною лісопромислового комплексу є також лісове машинобудування, яке виготовляє спеціалізовану техніку та обладнання для лісозаготівельних підприємств.

Росія - найбільша лесопромышленная країна світу, в якій склався потужний лісовий комплекс.

Лісопромисловий комплекс відноситься до орієнтованих на експорт галузях. Основними імпортерами необробленого лісу з Росії в даний час є Фінляндія, Японія і Китай, а також Швеція, Норвегія, Південна Корея, Італія, Австрія. Пиломатеріали експортуються в Великобританію, Німеччину, Італію, Фінляндію, Японію, Болгарію, Туреччину, Францію, Єгипет, Нідерланди, Угорщину, Ліван та ін

В цілому російський експорт має сировинну спрямованість і невисоку порівняно із зарубіжними країнами ефективність, так як значна частка виручки формується за рахунок експорту необробленої сировини - круглого лісу.

Найбільшу частку експортної продукції виробляють Красноярський край, Архангельська область, Карелія. Високим експортним потенціалом володіють також Нижньогородська, Кіровська, Володимирська і Костромська області. Важливою проблемою є те, що основні можливі для освоєння лісові ресурси східних районів віддалені від ринків збуту. Зростання залізничних тарифів зробив економічно невигідним перевезення деревини з Сибіру, і особливо з Далекого Сходу в Європейську частину країни, де зосереджено більшість лісопереробних потужностей.

У зв'язку з великим ризиком вкладення капіталів в лісовий сектор іноземні інвестиції вкрай обмежені. У найбільш складному становищі знаходиться базова лісозаготівельна промисловість. Більше половини усіх інвестицій в ЛПК направляється в целюлозно-паперову промисловість.

Важлива техніко-економічна особливість практично всіх галузей лісового комплексу - висока матеріалоємність і велика кількість відходів, тому найбільший вплив на розміщення підгалузей лісової промисловості справляє сировинний фактор.

Крім сировинного фактора на розміщення галузей лісопромислового комплексу впливає транспортний фактор, особливо для орієнтованих на експорт виробництв. Так, лісопромисловий комплекс Архангельської області в основному орієнтований на випуск експортних пиломатеріалів, так як розташовує великою сировинною базою і має вихід до морських шляхів. Такими ж умовами має Хабаровський край, орієнтований на експорт лісопродукції в країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону, насамперед у Японію.

Меблева промисловість орієнтується на споживача.

Галуззю ринкової спеціалізації лісова промисловість є в Уральському, Сибірському, Північно-Західному і Далекосхідному федеральних округах. В інших федеральних округах лісова промисловість доповнює господарський комплекс.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні напрямки розвитку лісового комплексу
Паливно-енергетичний комплекс
Комплекс маркетингу
Загальна характеристика лісового права
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Державний кадастровий облік лісових ділянок
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ЛІСОВОГО ФОНДУ
Історія розвитку лісового права і законодавства
Агропромисловий комплекс світового господарства
Юридична відповідальність за порушення лісового законодавства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси