Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Грецька класика

Справжній розквіт Афін справедливо пов'язується з часом, коли місто очолював Перикл (444-429 pp. до н. е..). В античних трагедіях оспівувалися почуття гідності, відповідальності греків перед співгромадянами, благородність і незалежність духу. Мистецтво греків показував, якою має бути людина: фізично і морально прекрасною, гармонійно розвиненою. І в цьому розумінні мистецтво V-IV ст. до н.е. слушно почали називати класикою, воно стало взірцем для наслідування.

Архітектура класичного періоду продовжувала розвивати естетичні рішення пізньої архаїки. Пам'ятники, найбільш типові для цього часу, - храм Посейдона в Пестумі і храм Зевса в Олімпії. Розвивається той самий тип храму-периптера доричного ордера. Пропорції його стали стрункішим, гармонійнішим, придбали велику логіку, ясність і простоту. Найбільшим пам'ятником грецької демократії періоду її розквіту є афінський Акрополь (V ст. до н. е..). Геніальний архітектурний ансамбль, в основі композиції якого лежав принцип симетричного розміщення будівель, а вільній, живописній планування поступово відкриваються погляду художніх панорам. Кращі архітектори, скульптори, живописці працювали над створенням цього ансамблю. Керував будівництвом кращий друг Перікла скульптор Фідій. Ансамбль становили чотири основних споруди: Пропілеї (вхідні ворота), зведені у 437-432 рр. до н.е. архітектором Мнесиклом (які фактично громадським будинком, в якому розташовувалася пінакотека), невеликий храм Ніки Аптерос (архітектор Калликрат, 449-421 рр. до н. е.), розташований поруч з Пропилеями, що стоїть на найвищому місці головний храм Парфенон (447-432 рр. до н. е.), створений архітекторами Іктіном і Каллікратом, і завершальний ансамбль храм Ерехтейон (421-407 рр. до н. е.) архітектора Архілоха, присвячений двом головним божествам міста - Афіни і Посейдона. Архітектура ансамблю постає перед глядачем у гармонії з середовищем, у співмірності з фігурою людини, в синтезі зі скульптурою. У величному храмі Парфенона, присвячений Афіні Парфенос (Афіні діві), периптер доричного ордера підпорядковує собі весь ансамбль і з вершини Акрополя осіняє навколишній хаос повсякденного світу божественним порядком. В ансамбль Акрополя входила не збереглася до нашого часу гігантська статуя Афіни Промахос (войовниці), створена Фідієм. В урочисті дні Великих Панафіней - свята, присвяченого покровительці міста богині Афіні, навколо всіх храмів проходили учасники велелюдного процесії, несучи дари і милуючись відкривається їх погляду красою храмів. Через тисячоліття людство продовжує захоплюватися збереженими залишками храмів, але перед сучасниками поставала інша картина. Храми були прикрашені рельєфами і круглою скульптурою, ці зображення розфарбовувалися в синій і червоний кольори і в поєднанні з білим мармуром повинні були народжувати почуття, порівнянне для греків з красою сходу сонця. Теми сюжетів рельєфів були близькі і зрозумілі афінянам: на західному фронтоні було зображено суперечку Афіни з Посейдоном за першість на аттичної землі, на східному фронтоні - народження Афіни, на метопах - битва греків з амазонками і кентавромахія, на фризі зображувалися народні святкові ходи. На жаль, автори рельєфів невідомі, їх виконання відносять до школи Фідія. Залишки збереглися рельєфів знаходяться в колекціях найбільших музеїв світу.

Образ атлета як втілення досконалої людської краси - найпоширеніша тема скульптури. У цей час в Афінах творили скульптори Фідій, Мирон і Поліклет. Творчість Мирона - перше прояв високої класики в скульптурі. Справжні твори Мирона не збереглися, в римських копіях до нас дійшли дві роботи: "Дискобол" (460-450 рр .. до н. е..) і композиційна група Марсія і Афіни. У "Дискоболе" скульптор зображає атлета в момент найвищої напруги перед кидком диска. Мирону вперше вдалося передати в статичному мистецтві жвавість руху, внутрішнє напруження фігури. Крім створення образу всебічно розвиненої людини у скульптурі автор класики вирішив проблему передачі краси руху, здійснення здатності людини до дії. Інший вид руху, винахідником якого вважають Поліклета (середина і друга половина V ст. до н. е..), був пов'язаний із створенням фігури, що знаходиться в стані спокою, але повної внутрішнього дихання життя, прихованого руху. Такий "Дорифор" Поліклета, який увійшов в історію як зразок системи пропорцій, що визначають гармонійну красу людського тіла. Фігура копьеносца суворо врівноважена, вага тіла перенесена на одну ногу. Така постановка фігури - хіазм - знімає відчуття нерухомості. Поліклет належить теоретичний трактат "Канон" (правило), де скульптор точно розрахував пропорції частин тіла, виходячи з росту людини як одиниці вимірювання (наприклад, голова - '/7 до зростання, обличчя і кисть руки - '/|0, ступня - '/6 і т. д.).

Третім найбільшим скульптором V ст. до н. е. був вже згаданий афінянин Фідій, який синтезував у своїй творчості основні тенденції класичної скульптури Мирона і Поліклета. Його статуї Афіни-войовниці не збереглися (вони були знищені хрестоносцями в XIII ст.), але вплив фидиевского таланту, атмосферу його творчого середовища в повній мірі передають скульптури і рельєфи, що входять до монументальний ансамбль афінського Акрополя. Фідій 16 років життя віддав Акрополя і створив безсмертний пам'ятник, в якому архітектура і скульптура виступають у нерозривній єдності. Смерть Фідія (431 р. до н. е..) і потім Перікла збіглися з кінцем високої класики, естетичний ідеал якої виражений у словах Перікла: "Ми любимо прекрасне, поєднане з простотою, і мудрість без зніженості".

Розвиток мистецтва кінця V ст. до н. е. відбувається у важкий для Греції час, в період Пелопоннеської війни і початку кризи грецького поліса. Відбувається розпад звичних уявлень про світ. Світ не здається тепер простим і ясним. В образотворчому мистецтві ставиться нова велика проблема - показати внутрішній світ людини, його індивідуальність. В архітектурі пізньої класики (410-350 рр. до н. е.) на відміну від ранньої і високої класики немає "почуття міри" (месотес), характерний для попереднього періоду, і більш за все проявляється прагнення до грандіозного, зовні прекрасного. В Ефесі В середині IV ст. до н. е. заново побудований колись згорів храм Артеміди, який вважався одним з чудес світу. До числа таких чудес відносили велетенську гробницю царя Мавзола в Галікарнасі (архітектори Піфей і Сатир, 353 р. до н. е..), від імені якого пізніше назва "мавзолей". Гробниця завершувалася кінної кіньми і була прикрашена фризом із зображенням битви греків з амазонками. Мавзолей поєднав урочисту, східну пишність декору з витонченістю грецького іонічного ордера.

Велике місце в грецькій архітектурі IV ст. до н. е. займають громадські споруди для видовищ. Це знаменитий театр в Епідаврі (архітектор Поліклет Молодший, 360-330 рр. до н. е.), на кам'яних лавах якого містилося 10 тис. глядачів. Актори грали на круглій площадці - орхестре (діаметр 12 м), за орхестрою знаходилася кам'яна стіна - скене. Чудова акустика давала змогу чути з останнього ряду, який був віддалений від орхестри на 60 м і перебував на 23 м вище її. В цей же час в архітектурі з'являється коринфський ордер з колонами, завершаемыми багато декорованою капітеллю у вигляді листя аканфа (прикладом може служити камерний пам'ятник Лисикрата в Афінах, 335-334 роках до н. е..).

Найвидатнішими скульпторами пізньої класики були Скопас і Пракситель. При всьому відмінність творчих манер цих майстрів об'єднує інтерес до внутрішнього світу людини. У скульптурі відбуваються якісні зміни: замість мужності і суворості образів суворої класики майстри звертаються до душевного світу людини, і в пластиці знаходить відображення більш складна і менш прямолінійна характеристика зображуваної людини. Так, в єдиній дійшла до нас в оригіналі скульптури Праксителя - мармуровій статуї Гермеса (покровителя торгівлі і мандрівників, а також вісника "кур'єра" богів; статуя виконана близько 330 р. до н. е. і була знайдена в XIX ст. в Олімпії) майстер зобразив прекрасного юнака, недбало облокотившегося на пень, у стані спокою і безтурботності. Задумливо й ніжно він дивиться на немовля Діоніса, якого тримає на руках. На зміну мужній красі атлета V ст. до н. е. приходить краса кілька жіночна, витончена, але і більш одухотворена. На статуї Гермеса збереглися сліди стародавньої розмальовки: червоно-коричневі волосся, срібного кольору пов'язка. Особливою славою користувалася інша скульптура Праксителя - статуя Афродіти Книдской. Це було перше в грецькому мистецтві зображення жіночої фігури. Художник показав богиню в той момент, коли вона приготувалася до купання. Богиня чарівна у своїй безтурботності і ледачої знемозі. Скульптура Праксителя також призначалася для храмів, але вона не символізувала доблесть поліса, образи були пофарбовані іншими настроями. В них вперше в грецькому мистецтві намітилися риси психологізму.

Сучасником Праксителя був скульптор Скопас, який любив звертатися до експресивним сюжетів: пориви пристрасті, вираз страждання, навіть якогось трагічного надлому порушують гармонію і ясність. Все це відображає трагічний криза етичних і естетичних ідеалів класичної пори.

Найбільш значний зі збережених творів Скопаса є дійшла до нас у вигляді зменшеної римської копії статуетка менади, танцюючою вакханки. Скульптор створив образ шаленого пориву і пристрасті. Спільно з іншими скульпторами Скопас взяв участь в оформленні Галикарнасского мавзолею. Рельєфи фриза були присвячені амазономахии - битву греків з амазонками, де увагу звернено на експресію борються, на вільне композиційне рішення, яке посилює емоційне напруження кожного епізоду. Скопас відкрив у мистецтві красу драматизму, красу людських пристрастей. Не простота і гармонія, як у рельєфах Парфенона, а порив і пристрасть виступають в цих рельєфах, створених у роки, коли руйнувалася звична картина світу.

Підводить підсумок класичного періоду грецької мистецтва творчість третього великого скульптора, Лисиппа (370-300 рр. до н. е.), придворного майстра Олександра Македонського. Працював він багато і, якщо вірити письмовим джерелам, залишив після себе 1500 бронзових статуй, які до нас в оригіналі не дійшли. Лисипп використовував вже відомі сюжети і образи, але прагнув зробити їх більш життєвими, не ідеально досконалими, а характерно-виразними. Так, атлетів він показував не в момент найвищої напруги сил, а, як правило, в момент його спаду, після змагання. Саме так представлений його Апоксиомен, счищающий з себе пісок після спортивного бою. У нього стомлене обличчя, злиплі від поту волосся. Чарівний Гермес, завжди швидкий і живий, теж представлений Лисиппом як би в стані крайнього стомлення, ненадовго присевшим на камінь і готовим в наступну секунду бігти далі у своїх крилатих сандалях. Стомленим від подвигів зображує Лисипп і Геракла ("Відпочиваючий Геракл"). Лисипп створив свій канон пропорцій людського тіла, по якому його фігури вище і стрункіше, ніж у Поліклета (розмір голови складає 1/4 частину фігури). Лисипп відкрив дорогу мистецтва нового некласичного типу, не пов'язаного громадянськими ідеями міста-поліса.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Грецька класика
Будова грецької трагедії
Естетика ранньої класики
Середня класика. Софісти
Грецька архаїка
Сила договору в грецькому праві
Маршалл: класик неокласики
"Ножиці" Маршалла: символ переходу від класики до неоклассике
Аналіз релігії в працях класиків соціологічної думки
КЛАСИКИ РОСІЙСЬКОЇ СОЦІОЛОГІЇ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси