Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Культура як світ артефактів

Створюючи культуру, люди відділяються від природи і будують нову, "сверхприродную" середовище проживання. Нас з дитинства і до старості оточує з усіх боків ця "сверхприродная" культурне середовище: пелюшки і соски, іграшки та книги, одяг і меблі, скло і бетон, звуки музики та електричне світло - все це продукти людської праці. Сліди людського впливу несе в собі навіть те, що ми їмо та п'ємо, навіть повітря, яким ми дихаємо. Людство живе ніби на межі двох світів - існуючого незалежно від нього світу природи та створеного ним світу матеріальної культури, причому в ході історичного розвитку людського суспільства перший все більше затуляється другим (хоча перетворити матеріальну середу культури в замкнуту сферу і повністю відгородитися нею від природи неможливо).

Продукти і результати людської діяльності, штучно створені людиною предмети і явища називають артефактами (від лат. arte - штучний і factus - зроблений). Артефакти - це феномени культури - це зроблені людьми речі, народжені ними думки, знайдені і використовувані ними засоби і способи дій. Культура включає в себе не тільки те, що знаходиться поза людиною, але й зміни, які вона виконує в самій собі, в своєму тілі і в своїй душі, у власній фізичній та духовній зовнішності.

Отже, культура є світ артефактів - світ людської діяльності та її продуктів. Це її перша найважливіша характеристика. Вона особливо важлива тоді, коли мова йде про матеріальну культуру - речі, будинках і спорудах, техніці і взагалі про все те, що утворює "другу природу", яку людина створює власними руками навколо себе. Але однієї цієї характеристики ще недостатньо для розуміння сутності культури.

Культура як світ смислів

Людина - породження природи і всі її закони зберігають свою силу у її діяльності так само, як і в будь-яких природних процесах. Ніхто не може скасувати або порушити їх. Усе, що людина творить, виникає не всупереч об'єктивним законам природи, а у відповідності з ними. У чому ж тоді різниця між предметами культури і речами природи? Мабуть, тільки в тому, що людина вносить у свої творіння якусь "людяність", тобто щось специфічно-людське, принципово не може виникнути без нього. Ця-то "людяність" і перетворює продукти його діяльності в предмети культури.

Явища природи розглядаються у їх власному, незалежному від людини бутті, володіють властивими їм характеристиками. Ці характеристики становлять їх об'єктивну визначеність, і окрім неї ніякої іншої визначеності вони не мають. Інакше йде справа з артефактами - предметами культури. На відміну від явищ природи мають подвійну визначеністю. З одного боку, у них, як і у природних явищ, також є об'єктивна визначеність, тобто їх можна розглядати як реальність, яка існує сама по собі, окремо від людини і характеризується об'єктивно притаманними їй властивостями. Але, з іншого боку, артефакти мають ще й іншу, суб'єктивну визначеність: у них втілено те, що називають "смислом", "значеням". Ця суб'єктивна визначеність виникає у них тому, що людина "опредмечивает" у них свої уявлення, цілі, бажання і т. д. Вони (уявлення, цілі, бажання і т. д.) і є та "людяність", яку вносить людина в продукти своєї діяльності.

Інакше кажучи, люди не тільки практично, але і духовно "обробляють" предмети своєї діяльності, вкладаючи в них те, чого об'єктивно, поза ставлення до людини, до його свідомості, у них немає і не може бути. Потрапляючи в сферу людської діяльності, ці предмети набувають нового, "надприродне", якість: здатність укладати в себе людський сенс, нести на собі відбиток людського духу, служити людині його власним відображенням. Таким чином, вони виступають як предмети культури завдяки духовної активності людини.

Найбільш очевидним чином здатність людини наділяти свої творіння смислом проявляється у мові: люди приписують звуків своєї мови смисли, якими вони фізично - як коливання повітря - самі по собі не мають. Але зміст мають не тільки слова і вислови - їм так чи інакше пройняте все, що людина робить і що складає культурне середовище її проживання: твори мистецтва й правила етикету, релігійні обряди і наукові дослідження, навчання і спорт тощо Сенс будь-якого предмета, з яким мають справу люди, виражається хоча б у його призначенні, ролі, функції: сенс верстата - в тому, що він потрібен для виробництва, автомобіля - в його використанні як засобу пересування, предметів домашнього вжитку, меблів і посуду - в можливості задовольнити за їх допомогою побутові потреби і звички. Крім того, названі речі можуть мати й інший зміст. Скажімо, головним сенсом автомобіля для власника розкішного "Мерседеса" може бути престижність цієї марки.

Зверніть увагу, предмети, узяті самі по собі, поза їх відношення до людини, ніякого сенсу не мають. Можна скільки завгодно вивчати, наприклад, єгипетську піраміду, вдивлятися в неї, дослідити її будову, вимірювати, проводити фізико-хімічні аналізи і т. д., але виявити в ній який-небудь сенс не вдасться, якщо при цьому розглядати її просто як фізичне тіло. Її сенс існує не в ній самій, а у культурі, творінням якої вона є. І щоб зрозуміти його, треба вивчати цю культуру, а не тільки піраміду. У фантастичній повісті А. і Б. Стругацьких "Пікнік на узбіччі" люди стикаються з зоною, в якій прилетавшие на Землю інопланетяни залишили якісь предмети. Ці загадкові предмети, їх будова і властивості незрозумілі людям, але більш всього незрозумілий їх зміст (призначення, функції). І розібратися в цьому жодне дослідження будови і властивостей не допоможе: відповідь на такі питання можна отримати тільки через осягнення культури інопланетян. Смисл речей існує не у них, а у культурі, їх породила, і у тих, хто цю культуру освоїв. Він створюється і надається речам людьми (або, як у Стругацьких, представниками позаземного розуму). Тому немає нічого дивного в тому, що одна і та ж річ набуває в різних культурах (і навіть в рамках однієї культури для різних людей) абсолютно різні смисли.

Із культури люди черпають можливість наділяти смислом не тільки слова і речі, але і свою поведінку - як окремі вчинки, так і все життя в цілому. Тому, наприклад, без знання культури минулого важко зрозуміти наших предків.

Отже, культура є не просто сукупність продуктів людської діяльності, артефактів. Культура - це світ смислів, які людина вкладає у свої творіння і дії. Така друга найважливіша характеристика культури.

Людина живе не лише в матеріальному світі речей - його життя протікає в духовному світі смислів. У ході історичного розвитку людство постійно розширює і збагачує цей світ. Світ смислів - світ продуктів людської думки - великий і неосяжний, це свого роду "друга Всесвіт", існуюча поряд з розширюється космічної Всесвіту. Але на відміну від останньої вона виникає і розширюється завдяки зусиллям людства. Людина - творець Всесвіту. Вона є царство людського розуму. Створюючи і розвиваючи її, він разом з тим створює і розвиває самого себе.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Онтологія і природа технічних артефактів
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Формування естетичної культури учнів
Типологія культури
Концепція культури в этногеографии
Концептуалізм. Людина, відчужений від змісту культури, серед эстетизированных продуктів інтелектуальної діяльності
Сенс і самоцінність юності та цільові орієнтири середнього (повного) загальної освіти
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Морально-філософський сенс прощення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси