Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Держава і право Німеччини в 1814-1871 рр.

Рейнський союз

Класовий склад населення.

До початку XIX ст. ще зберігалася Священна Римська імперія німецької нації, яка складалася більш ніж з 300 з гаком держав, великих і дрібних. Ці держави лише формально підпорядковувались влади імператора і сейму, і їх голови користувалися майже необмеженими суверенними правами: вони самостійно вступали у війну, укладали мирні угоди, скликали станові ландтаги і призначали податки.

Населення держав складалося з станів. Середнє дворянство намагалося (здебільшого невдало) зберегти самостійність по відношенню до своїм князям, нижче дворянство перебувало на службі у князів або певною залежності від них же або було безпосередньо підпорядковано імперським владі. Значну роль у суспільно-політичному житті відігравало духовенство, распадавшееся на вищу і нижчу. Вища володіло значними землями і отримувала більшу частину поборів з селянства. Міське населення відрізнялося не меншою строкатістю. Тут були патрицианские сім'ї, багаті та впливові, яким належав вирішальний голос у міських представницьких і непредставительных установах. За ними слід було бюргерство - середній прошарок міського населення, торговці, ремісники, тобто основне ядро міських власників. Що стосується найбіднішого прошарку міського населення, то воно стояло за межами феодального суспільства, тобто знаходилося поза феодальних зв'язків і виросли на основі феодалізму міських зв'язків. Плебеї були безправні і піддавалися експлуатації в умовах ремісничого виробництва і розвивається торгівлі.

Нарешті, селянство після селянської війни 1525 р. змушене було повернутися під владу своїх духовних і світських панів, і це положення збереглося і до початку XIX ст.

Прагнення до возз'єднання Німеччини.

Таким чином, у XIX ст. Німеччина вступила обтяжена важким феодальним спадщиною і не встигнувши скластися в єдину державу. У той час як в Англії і Франції розвиток торгівлі і промисловості в XIV-XV ст. "призвело до зчеплення інтересів всієї країни і тим самим до політичної централізації, у Німеччині цей процес привів лише до угруповання інтересів по провінціях, навколо місцевих центрів і тому до політичної роздробленості, яка незабаром повинна була остаточно закріпитися, завдяки виключенню Німеччини з світової торгівлі. По мірі того як розпадалася чисто феодальна імперія, стала розриватися та зв'язок між окремими частинами імперії; великі імперські володарі стали перетворюватися на майже незалежних володарів, а імперські міста, з одного боку, та імперські рицарі, з іншого, почали укладати союзи то один проти одного, то проти князів або імператора"'.

Панування Наполеона в підкорених ним німецьких державах значно підірвало тут феодальні пережитки. З іншого боку, якраз боротьба з чужоземним пануванням підняла національну самосвідомість німецької буржуазії і розбудила спрагу національного об'єднання. "Починаючи з 1815 р., буржуазія, бюргерство в Німеччині вело боротьбу за владу з середньовічним землеволодінням і з абсолютистської системою, системою управління "божою милістю".

Буржуазія виступала проти: 1) розпилювання Німеччини на безліч держав; 2) феодальних пут, що зв'язують розвиток сільського господарства, промисловості і торгівлі; 3) настирливого нагляду бюрократії. Але саме розпорошеність по численних німецьким державам послаблювала і пов'язувала буржуазію в цій боротьбі. Вона до того ж не хотіла демократизації суспільного і політичного ладу Німеччини, а хотіла лише підпорядкувати своїм буржуазним інтересам правителів "божою милістю" і земельну аристократію, залишаючи їх на своїх місцях і зберігаючи за ними політичні та інші права.

Освіта і характер Рейнського союзу.

До початку XIX ст. Священна Римська імперія перетворилася в бар'єр на шляху розвитку капіталістичних відносин в Німеччині. Вона занепала у всіх відносинах і повинна була впасти при першому випробуванні, при першому значному поштовху ззовні. Таким поштовхом і з'явилася французька революція XVIII ст. Вона "...точно громова стріла вдарила в цей хаос, званий Німеччиною"3. Зіткнення між німецької феодальної імперією і французькою буржуазною республікою, а потім і імперією закінчилося поразкою німецької імперії. Наполеон ліквідував Священну Римську імперію і встановив своє безпосереднє панування над значною частиною Німеччини.

За справедливою характеристикою Наполеона, "послідовні спотворення, що збільшуються із століття в століття, перетворили німецьку конституцію в тінь її самої. Час змінило відношення величини і сили, спочатку існували між окремими членами союзу, між ними окремо і цілим, частина якого вони складали. Сейм перестав мати власну волю. Рішення вищих судів не могли бути приводимы у виконання. Все свідчило про занепад настільки сильному, що федеративна зв'язок не доставляла вже нікому забезпечення, а для сильних була засобом розбіжності і розбрату. Події трьох коаліцій довели це розслаблення до останньої межі". Наполеону залишалося оголосити, що він не визнає більш німецької конституції і підтверджує "необмежену державність" окремих німецьких государів. Наполеон знищив ряд державних утворень на території Німеччини і, зокрема, з 51 вільного міста зберіг тільки 5, роздавши інші окремим государям.

В інтересах Наполеона була відома консолідація Німеччини без її перетворення, однак, в єдину державу. Вихід був знайдений у створенні Рейнського союзу під протекторатом Наполеона, що означало на практиці його безконтрольне панування в ньому (1806 р.). Рейнський союз був утворений з прирейнський областей колишньої Священної Римської імперії і до 1811 р. об'єднував більшість німецьких держав.

У 1813 р. внаслідок поразки Наполеона Рейнський союз розпався, але наполеонівські завоювання зіграли свою роль. Наполеон упорядкував адміністрацію і фінанси Німеччини, ввів цивільний кодекс, скасував кріпосне право і феодальні привілеї. З іншого боку, боротьба з іноземною навалою підняла хвилю патріотичного руху і посилила об'єднавчі тенденції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Германия в 1871-1918 рр.
Держава і право Франції в 1871-1918 рр.
Держава і право Італії в 1815-1871 рр ..
Особливості адміністративного права Франції та Федеративної Республіки Німеччини як держав із романо-германською правовою системою
Особливості кримінальної відповідальності в державах романо-германської (континентальної) системи права (на прикладі сучасного кримінального законодавства Німеччини)
Сполучені штати Америки і Європейський союз: підводні камені євро-атлантичної солідарності
Митний союз (МС)
ЄВРОПЕЙСЬКЕ ЕКОНОМІЧНЕ СПІВТОВАРИСТВО - ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ: ЕВОЛЮЦІЯ, ІНСТИТУТИ, ПОЛІТИКА
Правовий статус Суду Європейського Союзу
Правова система Європейського Союзу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси