Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінальний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Порядок провадження в суді касаційної інстанції

Виробництво у касаційній інстанції можна умовно розділити на два етапи. На першому етапі суд касаційної інстанції, за винятком Верховного Суду, протягом одного місяця, якщо кримінальну справу не було витребувано, або двох місяців, якщо справа була витребувана, а у Верховному Суді в першому випадку двох місяців і в другому трьох місяців з дня надходження вивчає скаргу або подання і виносить постанову про передачу касаційної скарги, подання з кримінальною справою для розгляду касаційною інстанцією або про відмову в передачі скарги або подання в судове засідання суду касаційної інстанції.

Вивчивши касаційні скаргу чи подання, суддя касаційного суду приймає рішення у строк, нс перевищує одного місяця, якщо кримінальну справу не було витребувано, або не пізніше двох місяців, якщо справа була витребувана, а суддя Верховного Суду РФ - не пізніше двох місяців, якщо кримінальну справу не було витребувано, або не пізніше трьох місяців, якщо справа була витребувана, про передачу скарги або подання з кримінальною справою для розгляду в судовому засіданні суду касаційної інстанції або про відмову в передачі скарги чи подання, якщо відсутні підстави для перегляду судових рішень в касаційному порядку.

Останнє рішення може бути оскаржене голові крайового, обласного та прирівняного до них суду. Голові Верховного Суду РФ або його заступникам, які мають право не погодитися з рішенням судді про відмову в задоволенні касаційної скарги чи подання, скасувати його і винести постанову про порушення касаційного виробництва і передачі наглядові скарги або подання на розгляд відповідного суду касаційної інстанції.

Другий етап касаційного провадження - це розгляд кримінальної справи за касаційними скаргою, поданням у судовому засіданні суду касаційної інстанції протягом одного місяця та у судовому засіданні Верховного Суду РФ не пізніше двох місяців.

У судовому засіданні обов'язкова участь прокурора, а також у ньому можуть брати участь засуджений, виправданий, їх захисники і законні представники, потерпілий, приватний обвинувач, їх законні представники і представники, а також інші особи, чиї інтереси безпосередньо зачіпаються скаргою або поданням, за умови заяви ними клопотання про це. Зазначеним особам надається можливість ознайомитися з касаційними скаргою та (або) подання, а також з постановою про порушення касаційного провадження. Особа, що утримується під вартою, або засуджений, який відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, мають право брати участь у судовому засіданні безпосередньо або шляхом використання систем відео-конференцзв'язку за умови заяви ними клопотання про це. Питання про форму участі зазначених осіб у судовому засіданні вирішується судом. Таке клопотання може бути заявлено особою, що утримується під вартою, або засудженим, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, у касаційної скарги протягом трьох діб з дня отримання ними повідомлення про дату, час і місце засідання суду касаційної інстанції.

Справа доповідається членом президії крайового, обласного чи прирівняного до нього суду або іншим суддею, раніше не брали участь у розгляді даної справи, який викладає обставини кримінальної справи, зміст судових рішень, прийнятих у справі, доводи скарги, подання, послужили підставою для передачі їх разом з кримінальною справою для розгляду в судовому засіданні касаційної інстанції. Доповідачу можуть бути задані питання суддями.

Якщо в судовому засіданні беруть участь засуджений, виправданий, їх захисники чи законні представники, потерпілий, приватний обвинувач, їх законний представник і представник, то вони мають право виступити у справі. Першим виступає особа, яка подала касаційну скаргу або подання.

Після заслуховування сторін суд видаляється в нарадчу кімнату для винесення ухвали, постанови, про що оголошує присутнім у залі судового засідання головуючий.

Рішення про скасування або зміну вироку, ухвали, постанови суду, а також про залишення скарги або подання без задоволення приймається більшістю голосів суддів. При рівності голосів суддів касаційні скарга або подання вважаються відхиленої мі.

Підставами скасування або зміни вироку, ухвали чи постанови суду при розгляді кримінальної справи в касаційному порядку є суттєві порушення кримінального і кримінально-процесуального закону, які вплинули на результат справи. Вирок, визначення, постанову суду і всі наступні судові рішення скасовуються з поверненням кримінальної справи прокурору, якщо:

- при розгляді кримінальної справи виявлено, що обвинувальний висновок чи обвинувальний акт складено з порушенням вимог КПК, що виключають можливість постановлення судом вироку або винесення іншого рішення;

- копія обвинувального висновку або обвинувального акта нс вручена обвинуваченому;

- є необхідність складання обвинувального висновку або обвинувального акта у кримінальній справі, направленим до суду з постановою про застосування примусової заходи медичного характеру;

- є підстави для з'єднання кримінальних справ;

- при ознайомленні обвинуваченого з матеріалами кримінальної справи йому нс було роз'яснено право клопотати про розгляд справи судом з участю присяжних засідателів, колегією з трьох суддів Федерального суду загальної юрисдикції, про застосування особливого порядку судового розгляду та про проведення попередніх слухань.

Межі прав касаційної інстанції

Суд касаційної інстанції при розгляді кримінальної справи може пом'якшити призначене засудженому покарання або застосувати кримінальний закон про менш тяжкий злочин.

Суд касаційної інстанції за наслідками розгляду скарги або подання вправі прийняти такі рішення:

1) залишити касаційні скарги або подання без задоволення;

2) скасувати вирок, ухвалу чи постанову суду і всі наступні судові рішення і припинити провадження поданою кримінальній справі;

3) скасувати вирок, ухвалу чи постанову суду і всі наступні судові рішення і передати справу на новий судовий розгляд або повернути справу прокурору;

4) скасувати вирок суду апеляційної інстанції і передати справу на новий апеляційний розгляд;

5) скасувати рішення суду касаційної інстанції і передати справу на новий касаційний розгляд;

6) внести зміни у вирок, ухвалу чи постанову суду.

Суд касаційної інстанції не зв'язаний доводами касаційної скарги або подання і має право перевірити провадження по кримінальній справі в повному обсязі. Повертаючи кримінальну справу на новий розгляд, суд касаційної інстанції повинен вказати, суд якої інстанції повертається кримінальну справу.

У разі, коли по кримінальній справі засуджено або виправдано кілька осіб, суд не вправі скасувати вирок, ухвалу чи постанову щодо тих виправданих або засуджених, щодо яких касаційні скарга або подання не принесені, якщо скасування вироку, ухвали або постанови погіршує їх становище.

Не допускається внесення повторних або нових касаційних скарги, подання але тим же або іншим правовим підставам тими ж або іншими особами у той же суд касаційної інстанції, якщо раніше ці скарга або подання щодо одного і того ж особи розглядалися цим судом у судовому засіданні або були залишені без задоволення.

У разі скасування судового рішення суд касаційної інстанції не вправі:

- встановлювати або вважати доведеними факти, які не були встановлені у вироку або відкинуті ним;

- предрешать питання про доведеність чи недоведеність обвинувачення, достовірність або недостовірність того або іншого доказу і про переваги одних доказів перед іншими;

- приймати рішення про застосування судом першої або апеляційної інстанції того чи іншого кримінального закону і про міру покарання;

- предрешать висновки, які можуть бути зроблені судом першої чи апеляційної інстанції при повторному розгляді даної кримінальної справи.

Судове рішення може бути оскаржено до суду касаційної інстанції протягом одного року з дня набрання законної сили. Пропущений з поважної причини термін може бути поновлений судом, постановившим вирок чи виніс інше рішення, що оскаржується.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРОВАДЖЕННЯ СПРАВ У СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
ВИРОБНИЦТВО В СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Порядок провадження в суді наглядової інстанції
Порядок розгляду справ у суді касаційної інстанції
Особливості провадження в суді касаційної інстанції
ВИРОБНИЦТВО В СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Межі прав наглядової інстанції
Межі прав суду наглядової інстанції
ПРОВАДЖЕННЯ СПРАВ У СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Повноваження суду касаційної інстанції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси