Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дилема багатства та бідності

Ратуючи за збагачення монархічної держави, меркантилісти не тільки не гребували політики завоювань і грабежів щодо інших держав, але і були, як правило, переконані у доцільності перебування в бідності більшості населення своєї країни. "Одні люди бідніші, ніж інші, це завжди було і завжди буде", - констатував У. Петті. Він поділяв поширену думку, що бідні люди схильні до неробства, і лише потреба може спонукати їх працювати; а низька заробітна плата здатна знизити витрати виробництва і, тим самим, ціни на вітчизняні товари, роблячи їх більш конкурентоспроможними на зовнішніх ринках. Аналогічну позицію довгий час займав і прожектер Даніель Дефо (1660-1731) - ділок, розвідник, памфлетист, зумів талановитим пером без всякої посади впливати на короля і уряд і здобути літературну славу романом про Робінзона Крузо. Але на схилі років Дефо дійшов інших висновків, зокрема, що для торгівлі важлива широта купівельного попиту - і не тільки на зовнішньому, але і на внутрішньому ринку. При "жалюгідною" заробітної плати населення мало витрачає, і це перешкоджає торгівлі; багатство і міць королівства зростає або падає в залежності від того, стають вище або нижче доходи більшості населення. Так, в економічній думці з'явилися проблиски ідеї ефективного попиту.

Геоекономічна дилема

А. Серра зазначав при порівнянні Неаполя і Генуї, що багатство аж ніяк не визначається місцем розташування, і в той же час пояснював перевагу Венеціанської республіки в середземноморській торгівлі тим, що більшість італійських річок "впадають в морс поблизу Венеції". Т. Ман вважав острівне становище Англії головним її перевагою в конкуренції на міжнародних торговельних шляхах і висловив задоволення тим, що голландці, першими захопили лідерство в товарообміні по Атлантичному океану, не можуть обійтися без проходження через Ла-Манш. Це дало можливість затримувати їх суду і перешкоджати їх торгівлі (незабаром реалізовану Англією через Навігаційний акт). Французький меркантилізм був пронизаний неприхованим ревним ставленням до численних і всюдисущим кораблям Голландії, бажанням мати власний могутній флот і свої заокеанські колонії. А. де Монкретьен закликав поквапитися з будівництвом нових кораблів і портів, з підставою заокеанських "Нових Францій", пошуком шляху до Китаю та Індії до західного узбережжя Північної Америки. Рішельє і Кольбер на практиці посилено займалися будівництвом французького флоту, заохоченням колонізації в Америці, поліпшенням внутрішнього судноплавства для полегшення експорту та реекспорту товарів. Кольбер підтримав інженера Ріці в спорудженні Лангедокского каналу між середземноморським і атлантичним узбережжями Франції і авантюриста Ла Саля в експедиції по всьому течією річки Міссісіпі, оголошеної володіннями французького короля. Хоча число кораблів у Франції залишилося на порядок менше, ніж у Голландії, останньою було завдано відчутної шкоди французькій інтервенцією за ініціативою Кольбера.

На тлі всієї цієї спрямованості до морської торгівлі ми не знаходимо згадок ні про флот, ні про море у 9 правилах Ф. фон Хорника або рекомендаціях В. І. Бехера, скрупульозно перерахував заходи досягнення активного торгового балансу. Це не дивно, бо Австрія, де вони жили, не мала виходу до моря. Хоча її столиця Відень розташовувалася на найбільшій річці Європи - Дунаї, але торговельне судноплавство по ньому не отримало розвитку із-за природної перешкоди (тіснина "Залізні ворота") і захоплення чорноморського гирла Османським султанатом. Тому в Австрії і більшості дрібних князівств, що входили в Священну Римську імперію німецької нації, меркантилізм набув своєрідний "континентальний" характер. Наголос був зроблений не на заморську торговельну експансію, а на державне регулювання різними галузями господарства, керованими чиновниками, навченими камеральних наук.