Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Неокласицизм і інші стильові лики Ігоря Стравінського (1882-1971)

Цей композитор, який прожив дивно довге творче життя і испробовавший багато стилів, став однією з найбільш дивовижних постатей в музиці XX ст. і мав на неї великий вплив. Секрет у тому, що він нічого декларативно не заперечував і не відкидав, спеціально нічого не винаходив, а поставився до всього минулого і теперішнього музики як до дійсності, гідної уваги і втілення. Коли він створив для "Російських сезонів" у Парижі балет "Жар-птиця" (1910), вийшов російський імпресіонізм зі стилістикою його вчителі М. Римського-Корсакова. У балеті "Петрушка" (1911) абсолютно по-новому, свіжо зазвучав російський фольклор, а в феєричної "Весни священної" (1913) російська архаїка в оригінальному інструментальному рішенні і приголомшуючою ритмічної стихії була спочатку незрозуміла навіть Дебюссі. Постановка Вацлава Ніжинського з декораціями Миколи Реріха приймалася в неймовірний скандал, який описав Ж. Кокто. "Публіка, як і слід було очікувати, негайно встала на диби. В залі сміялися, улюлюкали, свистіли, вили, квокали, гавкали, і, врешті-решт, можливо, стомившись, все б вгамувалися, якби не натовп естетів і купка музикантів, які в запалі надмірного захоплення почали ображати і принижувати публіку, яка сиділа в ложах... І тоді гамір переріс у справжній бій". Але подальша доля музичних картин Давньої Русі була тріумфальною - "Весна священна" звучала і в театрі, і в симфонічних концертах, ставши музичним брендом не тільки самого Стравінського, але взагалі нового століття.

Здавалося б, розрив з імпресіонізмом і знайдена нова "тема" явили нову зрілість. Але в роки Першої світової війни Стравінський, фактично емігрував до Франції і став у Парижі "модним" композитором, робить несподіваний стильовий "кульбіт". Після зухвалої екзотичної пишноти російських балетів він занурюється в музичні стилі минулого, за що його стануть називати засновником "неокласицизму". Починається все з балету з співом "Пульчинелла" (1920), де об'єктом стилізації стає музика італійського композитора XVIII ст. Дж. Перголезі; в балеті "Поцілунок феї" (1928) звучать алюзії на музику Чайковського. Але звернення до музики конкретного композитора - поодинокі. Стравінський створює свій сучасний, абсолютно оригінальний стиль, в якому неповторно переплітається творча спадщина минулого - барокові, классіцістскіе і романтичні жанрово-стильові моделі. В опері-ораторії, наприклад, "Цар Едіп" (1927) мелодика сходить до традиції італійського бельканто. У Фортепиэнном концерті (1924) - суто романтичному жанрі - з оркестру виключена струнна група, а пильну увагу до духовим інструментам, можливо, обумовлено інтересом композитора до джазу, який згодом відображено в Ебеновому "Чорному" концерті (1945) для джазового кларнетиста Вуді Германа. Але взагалі чуйний до інструментальних тембрів Стравінський виключає скрипки і в одному з найбільш чарівно красивих і експресивних своїх творів - Симфонії псалмів (1930), присвяченій 50-річчю Бостонського оркестру. Композитор зізнавався, що писав її "в стані релігійного і музичного захоплення", що не було властиво цьому "олімпійця", людині оптимістичним, врівноваженого і великою мірою раціональному.

У роки Другої світової війни Стравінський переїжджає до США, де після смерті Шенберга (до якого ставився досить стримано і навіть іронічно) захоплюється додекафонией, пише в 1952 р. в цій техніці Септет.

У 1962 р. вперше після півстолітнього фактичного вигнання Стравінський на запрошення Міністерства культури СРСР відвідує Москву і Ленінград, виступає як диригент. Сам себе він завжди вважав уродженцем і представником Росії, про що недвозначно казав: "Я такий же російський, як і ви. І ніколи не був емігрантом...". Одне з останніх творів 84-річного композитора - чудово світлі і трепетні "Requiem Canticles" ("Заупокійні піснеспіви") для солістів, хору і камерного оркестру (1966). У них витонченість і індивідуальність неоклассицистского аскетизму коштів і щира глибина переживання-споглядання становлять квінтесенцію стилю Стравінського, колишнього для сучасників настільки різноманітним, а для наступних поколінь слухачів настільки цільним та органічним.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Жанри і стильові особливості реалістичної прози
Обмін інформацією з іншими програмами.
Відмова працівника від переведення на іншу роботу, необхідного йому відповідно до медичного висновку, виданими в порядку, встановленому федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ, або відсутність у роботодавця відповідної роботи (п. 8 ч. 1 ст. 77 ТК РФ)
Інші міжнародні економічні організації, їх місце і роль у розвитку світового господарства на початку XXI століття
ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ, ЮРИДИЧНІ ОСОБИ ТА ГРОМАДЯНИ, які ВІД СОБСТВОНОГО ІМЕНІ ЗАХИЩАЮТЬ У СУДІ ПРАВА ІНШИХ ОСІБ
Аналіз організаційно-технічного рівня і інших умов виробництва
Інші моделі
Інші міжнародні організації
Інші напрямки PR-діяльності
Переведення на іншу роботу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси