Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місто, ремесло, торгівля

Індійський місто - це адміністративний центр, в якому знаходилися палаци правителів і знаті. У той же час міста були осередками ремісницького виробництва, центрами внутрішньої і зовнішньої торгівлі, портами. Тут склалася багата міська культура.

З найдавніших часів Індія була постачальником ремісничої продукції і в першу чергу високоякісних бавовняних тканин. Індійські ремісники досягли також великих успіхів у металургії, обробки металів, каменю, дерева, кістки і т. д. Індійці вміли споруджувати греблі, водопідйомні колеса, будівлі складної архітектури. Існували судноверфі, будували річкові і морські суду, майстерні з виготовлення вітрил, канатів, снастей і т. п., збройові майстерні, монетні двори і т. д.

У р. Агрі жило багато будівельних робітників різних спеціальностей, в Гуджараті - майстрів-инкрустаторов, р. в Бенгалії - суднобудівників. Були широко поширені й інші ремесла: видобуток і обробка заліза і кольорових металів, будівельного каменю, солі, селітри; вироблення паперу; виготовлення ювелірних виробів і т. п.

Найбільші міста знаходилися на основних караванних шляхах і на південному узбережжі. Долина Гангу не була визначальною домінантою економічного розвитку, як, наприклад, долина Нілу. Разом з тим тут відбувалася інтеграція різноманітних народів, росли і зміцнювалися міста, розвивалися ремісниче виробництво і торговий обмін.

У містах каст надавали ще більшу роль, ніж у селі. Всі торговці і ремісники поділялися на касти. Причому представники близьких каст і професій об'єднувалися у великі спеціалізовані корпорації - шрени, які очолювалися радами та особами, відповідальними перед владою за своєчасне виконання повинностей. Вся реміснича й торговельна діяльність перебувала під жорстким контролем держави. У трактаті "Наука про політику", написаному ще в IV ст. до н. е.., були чітко визначені розміри податків, кількість днів, які ремісник повинен був відпрацювати на державній майстерні, був строго визначений порядок реєстрації місця проживання, отримання дозволу на від'їзд і т. п. Шрени будувалися за образом і подобою сільських громад. Основоположними у них корпоративний колективізм, взаємодопомога та взаємодія, які протистояли соціальної та майнової диференціації.

Купецькі корпорації, як правило, контролювали значні регіони. Такою була, наприклад, корпорація купців Лйяволе. Під її впливом перебували райони Південної Індії і торгові центри купців-індійців в Південно-Східній Азії, хоча її центральний орган - рада п'ятисот (свамі) знаходився в Південній Індії.

В епоху Делійського султанату зросла чисельність ремісників. Поряд з сільськими ремісниками з'явилися спеціалізовані ремісничі поселення ткачів, зброярів, мідників, а також мулярів та каменярів. Делийские султани часто створювали ремісничі майстерні (кархана), в яких працювало до 17 тис. осіб, які отримували фінансування з казни і виробляли продукцію для двору і знаті. В їх число входили ткачі, ювеліри та майстри інших спеціальностей, наприклад будівельники високого класу.

Аж до кінця XIII - початку XIV ст. портові міста в Південній Індії користувалися широкою автономією. Справи міста вершили міські збори. У них входили глави найбільш впливових і багатих купецьких каст, рідше ремісничих. Збори не тільки спостерігала за порядком і дозволяло скарги, але і збирали на свою користь ринкові мита і податки з ремісників, самостійно встановлюючи їх величину.

Широке самоврядування індійських міст не можна розглядати в якості основи ринкових відносин, як у Західній Європі. Воно свідчило лише про те, що влада не змогла ще підпорядкувати собі всю економіку і суспільне життя країни. З часом міста втратили автономію. Мита стали збиратися в казну державними чиновниками. Вони ж визначали розмір зборів і до них же надходили доходи з крамниць та ремісничих кварталів. Міські збори розпадалися, а купецькі корпорації втратили політичний вплив. З кінця XIII-XIV ст. правителі стали дарувати сановникам міста, в яких вони були повновладними господарями.

Досить інтенсивно розвивалася індійська внутрішня і зовнішня торгівля: сухопутна і морська. З Індії вивозилися бавовняні і шовкові тканини, зброю, прикраси і начиння із золота, срібла і міді, слонова кістка, перли, перець і пахощі.

Ввозилися дорогоцінні і кольорові метали та вироби з них, вина, рабів, предмети розкоші, деякі тканини, які відрізнялися від індійських формуванням і фарбуванням, у великій кількості ввозилися коня, оскільки природа Індії не сприяла їх розведення.

З Індії морські шляхи вели в Китай, Малайю, Персію, Африки, Аравії і Європу. Караванні шляхи йшли з Індії через Кабул в Персію і Середню Азію, а через Кашмір - в Китай. Жваві відносини підтримувалися з країнами Середземномор'я.

Для розвитку внутрішньої торгівлі найбільш зручною торговою артерією був Ганг з його притоками. Вгору по річці з Бенгалії везли рис, пшеницю, цукор, бавовняні і шовкові тканини дорогих сортів, а також блакитну фарбу індиго. В Бенгалію - вниз по річці - відправляли сіль, знамениті кашмірські шалі з тонкої вовни, коней, зброю, виготовлену майстерними ремісниками Лахора і Делі.

Торгові шляхи, що перетинали південні райони Індії, проходили вздовж великих річок. З великих портових міст товари надходили у внутрішні області країни. З усіх провінцій Могольської імперії в столицю привозили харчі для двору і армії правителя.

Жваві ярмарки часто влаштовували біля місць паломництва. Внутрішньою торгівлею займалися як окремі великі купці, снаряжавшие річкові судна і каравани, так і дрібні лотошники, ходили з села в село.

Завдяки внутрішній торгівлі розширювалися економічні зв'язки між окремими районами, створювалася економічна база для існування величезної імперії, що складалася з народностей, які говорили на різних мовах, розділених кастовими і релігійними нормами. Але порівняно з зовнішньої внутрішня торгівля була менш розвиненою.

Незважаючи на це, вже в XVI ст. активно йшов процес утворення місцевих обласних ринків. Ціни на пшеницю в різних областях Північної Індії розрізнялися ненабагато, що свідчило про формування общеиндийского ринку.

Для розвитку внутрішньої торгівлі велике значення мав захоплення делийскими правителями морського узбережжя. Звідси везли сіль і кокосові горіхи, з яких робили масло і плели мотузки. Родючі, багаті рисом області Бенгалії посилали продовольство в столицю для постачання величезних армій султана. Проте господарство залишалося натуральним.

Розширення торгівлі і ремесла заважали численні побори і повинності, які встановлювали делийские правителі. Крім податку, прийнятого у всіх мусульманських країнах і выплачивавшегося торговцями і ремісниками в грошовій формі в розмірі 2,5% від вартості товару, вони платили податок на землю, забудовану будинками і лавками, різноманітні мита у заставши і річкових переправ, сплачували збір на користь градоначальника і т. п.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Середньовічне місто. Цехова організація ремесла. Комунальне рух
Промисли і ремесла
Міста
Міста і торгівля
Міста і торгівля
Археологія Античних міст причорномор'я і землеробських районів середньої Азії і Казахстану в 1-му тисячолітті до н. е .. - 1-му тисячолітті н. е.
Зовнішня торгівля та торгова політика
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі промисловості і торгівлі
Ремесло
Маркетинг торгівлі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси