Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Західна і Центральна Африка

Якщо на півдні Африки виразно лідирували англійці, а французів майже не було, то зона північної савани і тропічних лісів, навпаки, виявилася плацдармом гострого суперництва між Англією і Францією за третьорядної ролі деяких інших держав. До сказаного варто додати, що в ході цього суперництва йшла боротьба не стільки за території (тут безперечно лідирувала Франція - досить згадати про включених до її колоніальну імперію пісках Сахари), скільки за економічно найбільш цінні і до того ж досить густозаселені райони Гвінейської узбережжя, де позиції Англії були, мабуть, краще.

Англійські колонії в Західній Африці були зосереджені в тих районах басейну Вольти і нижнього Нігеру, де здавна існували прото - і ранньодержавні освіти і достатньо міцні позиції давно вже завоював іслам, що наклало на процес колонізації помітний відбиток. Можна нагадати і про те, що в епоху енергійної колонізації, розділу Африки наприкінці XIX ст. англійці були в цьому районі континенту аж ніяк не новачками, так як їх перші торгові факторії з'явилися на території Золотого Берега в 1631 р., а на узбережжя Сьєрра-Леоне в середині XVI ст.

Серед африканських держав на Гвінейській узбережжі особливе місце займає Ліберія, створена рабами-переселенцями з США. Прибувши в Африку в 1822 р. вони заснували колонію "вільних кольорових людей", а в 1847 р. проголосили незалежність Республіки Ліберія. І хоча взаємини переселенців з місцевим аборигенним населенням складалися не гладко, на прикладі Ліберії можна було б говорити про першу в історії негритянської конституційної республіці, яка ідейно і інституційно орієнтувалася на передовій для свого часу американський стандарт. Між тим подальша доля цієї країни багато в чому залежала й від лихої світового ринку (країна спеціалізувалася на видобутку залізної руди і виробництві каучуку), і від політики держав (економічне закабалення на початку XX ст. аж до неплатоспроможності країни в 1905 р.), і від діяльності іноземного капіталу (будівництво залізниць, плантацій). Але все ж Ліберія понад століття залишалася вільною республікою з поступовим збільшенням кількості має право голосу тубільного африканського населення, а також людей освічених. На тлі колоніальної Африки Ліберія довгий час була свого роду винятком (як і розташована на іншій стороні континенту і багато в чому дуже не схожа на неї, але теж зберегла свободу Ефіопія). Пізніше, однак, ситуація стала драматичним чином погіршуватися, особливо на тлі інших деколонизовавшихся країн Африки.

Але повернемося до англійським колоніям і почнемо зі Сьєрра-Леоне. В кінці XVIII ст. англійці привезли сюди велику групу африканців з числа звільнених ними рабів, нащадки яких (частина їх - мулати і метиси) незабаром стали помітною частиною місцевого африканського населення. Правда, республіки за зразком Ліберії нащадки рабів у Сьєрра-Леоне так і не створили. Але, спираючись на них, англійці налагодили непогану систему адміністрації, сприяли розвитку торгівлі та дрібного підприємництва. Колонія приступила до вирощуванню гевеї, а з початку XX ст. виник гірничодобувний промисел (видобуток хромової руди, заліза, алмазів). Будувалися дороги і порти, формувалося міське населення, зароджувався шар освіченої еліти. З 1920-х рр. в країні з'явилися різні освітні організації, в 1940-х рр. - партії і профспілки.

Англійці були вірні собі у всьому тому, що сприяло розвитку британських колоній і їх населення. У цьому, як згодом виявилося, було чимале перевагу при зіставленні їх у середині XX ст. з незалежної Ліберією. Вже в 1920-ті рр. в Сьєрра-Леоне були створені Законодавчий і Виконавчий поради, управляли колонією, причому в обох органах, що контролювалися генерал-губернатором, африканці отримали помітне представництво. Конституція 1957 р. і проведені на її основі вибори дали владу Народної партії, уряд якої в 1961 р. проголосило незалежність Сьєрра-Леоне (в 1971 р. вона була оголошена республікою).

Першими європейцями, що відкрили Гамбію, були португальці. Потім тут з'явилися англійці. В кінці XVIII ст. після запеклого суперництва держав (Англії, Франції, Голландії) вузька смуга землі вздовж нижньої течії річки Гамбія була визнана володінням Британії. Спочатку воно адміністративно підпорядковувалося Сьєрра-Леоне, потім було виділено в окрему колонію (з 1843 р.), а на рубежі XIX-XX ст., після придушення повстання місцевого населення на чолі з керівником мусульманської секти марабутом Фоді Кабба, офіційно стало протекторатом. Будучи потім перетворена в країну монокультури (гамбийцы вирощують і продають арахіс), ця невелика колонія лише в середині XX ст. стала активно боротися за своє визволення. Конституції 1959 і 1962 рр. надали чимало політичних прав африканського населенню, а слідом за тим у 1965 р. Гамбія домоглася незалежності.

Золотий Берег (сучасна Гана) з його золотими копальнями з XVI ст. був об'єктом суперництва колоніальних держав, але поступово основні позиції тут зайняла Англія. Заселена племенами фанті, ашанті і деякими іншими, в основному вихідцями з давньої Гани після завоювання її Альморавіди в XI ст. (звідки і сучасна назва держави), ця колонія розташована в басейні річки Вольти. Зміцнення тут з початку XIX ст. позицій Англії призвело до зіткнення її з конфедерацією Ашанті. В ході серії англо-ашантийских воєн, зайняли практично весь XIX ст., англійці в 1896 р. домоглися аварії конфедерації, а в 1901 р. землі Золотого Берега були оголошені колонією Британії. У створений англійцями Законодавчий рада ще в кінці XIX ст. включалися представники африканців. Колонія спеціалізувалася на вирощуванні бобів какао. Будувалися залізниці, розвивалася гірничорудна промисловість (видобуток золота, бокситів, марганцю, алмазів), зростали кадри робітників, інтелігенції. Створювалася англомовна африканська література. Вже в 1920 р. тут була створена організація Національний конгрес Британської Західної Африки. Своїми активними діями Конгрес змусила англійців у 1925 р. погодитися на включення декількох африканців в Законодавчу раду. На початку 1940-х рр. до складу Виконавчої ради (кабінету міністрів) також були включені африканці. Взагалі 1940-і рр. були часом інтенсивного економічного (розробка бокситів, експорт каучуку, зростання чисельності робітників) і політичного (виникнення партій та профспілок) розвитку країни. У 1956 р. Золотому Березі (і з'єднаної з ним підмандатної території Того, до Першої світової війни колишньою колонією Німеччини) було надано статус домініону. У 1957 р. він отримав незалежність, а в 1960 р. Гана стала республікою на чолі з президентом Кваме Нкрума.

Найбільш важливі колоніальні володіння Британії у Західній Африці були зосереджені в пониззі Нігера, причому захоплення цих по африканським стандартам древніх, розвинених і багатонаселених територій, у тому числі відомих самостійних африканських протогосударственных утворень, виявився для англійців справою далеко не простим. Ще в 1861 р. англійці захопили Лагос, після чого колонія стала розширюватися. Спочатку, з 1866 р., вона була адміністративною частиною Сьєрра-Леоне, з 1874 р. - частиною володінь колонії Золотий Берег, з 1886 р. - самостійною територією, стала в 1893 р. Протекторатом узбережжя Нігера. Це розширення йшло на тлі силового тиску і воєн колонізаторів з містами-державами йоруба, особливо з найбільшим з них - Ойо, а також з торговими містами на схід від гирла Нігера, найсильнішим з яких був Опобо, і з Беніном. Війни затягнулися на десятиліття. У підсумку все узбережжя і деякі території, прилеглі до нього, були підпорядковані Англії, створила на цій основі в 1906 р. володіння Колонія і протекторат Південна Нігерія.

Війни з Беніном вивели англійців до внутрішніх районів басейну Нігера. Тут вже в 1900 р. був утворений протекторат Північна Нігерія, після чого була розпочата кампанія за приєднання до нього хаусанских еміратів, об'єднаних в халіфат Сокото. Хоча створений фульбе і населений в основному хауса халіфат Сокото не був сильною державою, а входили до нього емірати ворогували між собою, тут існувала ісламська система влади. Перед англійцями були не пухкі полупервобытные політичні країни узбережжя, а непогано організовані держави, з якими не можна було не рахуватися. Невідомо, наскільки б затягнулося справа, якщо б не скорострільні кулемети "максим", прийняті в європейських країнах на озброєння якраз на рубежі XIX-XX ст. Саме це нове зброя, здатна в лічені хвилини скосити сотні йдуть в атаку воїнів, і вирішило результат кампанії, яку згодом назвали "боротьбою емірів проти максимов". У 1914 р. об'єднана колонія стала іменуватися Колонія і протекторат Нігерія. Постало питання про управління цієї великої і складеної з дуже різних частин колонії.

Система колоніального управління англійськими володіннями в Африці була розроблена передусім стосовно цих аннексированным еміратам і прилеглим до них з півдня територій Північної Нігерії. Мова йде про так званому непрямому управлінні, сенс якого зводився до збереження тубільної адміністрації з її традиційними інститутами і вождями, що здійснює свою діяльність під верховним наглядом колоніальних властей, що слід вважати характерним для переважної більшості колоній Британії в Африці і за її межами. Офіційно прийнята англійцями в Африці в 1907 р. для управління Північної Нігерією, потім ця система була введена в Гамбії (1912), у Південній Нігерії (1916), а на початку 1930-х рр. також на Золотому Березі і в Сьєрра-Леоне. Вдало відпрацьована система зберігала в мало зміненому вигляді традиційну структуру в цілому і в той же час відкривала простір для її поступової трансформації і пристосування до нових умов промислового капіталістичного розвитку, для швидкої урбанізації, появи нових соціальних прошарків, насамперед робітників і освічених фахівців, інтелектуалів.

З початку XX ст. у Нігерії швидкими темпами стали розвиватися гірничорудний комплекс (видобуток вугілля, марганцю, заліза, олова), залізничне будівництво. Предметами експорту залишалися продукти олійної пальми, какао, земляний горіх. Раніше, ніж в інших районах Тропічної Африки, тут виникло робоче і політичний рух (у 1920 р. було створено відділення Національного конгресу Британської Західної Африки, в 1922 р. з'явилася Національно-демократична партія, в 1934-1936 рр. Рух нігерійської молоді). З кінця XIX ст. виходили газети англійською мовою, в яких публікувалися статті проти колоніалізму і расової дискримінації. У 1940-х рр. руху за національне звільнення стали отримувати масову підтримку. У 1944 р. була створена общенигерийская партія Національна рада Нігерії і Камеруну. З 1947 р. в Нігерії стала діяти конституція, яка подала африканського населенню значні права та участь у системі адміністрації при збереженні останнього слова за англійським губернатором. У 1958 р. було прийнято рішення про надання незалежності Нігерії, а з 1963 р. вона стала федеративною республікою.

Вся інша частина Західної та Центральної Африки, за винятком вкрай невеликих і малозначних колоніальних анклавів, що належать Португалії (Португальська Гвінея) або Іспанії (Ріо-де-Оро, чи Іспанська Цукру), в кінці XIX ст. була колонізована Францією. Їй дісталася і значна частина Північної Африки, арабського Магрибу. Взагалі-то самі ранні французькі колонії - і в Африці, і поза її - сходять до того ж XVI ст., що і перші колоніальні захоплення інших держав. Але якщо переселенська активність французів в Америці в XVII-XVIII ст. була досить помітна, то в Азії та Африці в цей час французьких колоній було небагато.

Першою і основною африканською колонією Франції був Сенегал, де французи зміцнилися, побудувавши форт Сен-Луї, ще у середині XVII ст. Як і інші колонізатори, французи в той час, та й багато пізніше, займалися тут переважно работоргівлею. Практично складання французької колоніальної імперії в Африці почалося саме з Сенегалу як опорного пункту лише в останній третині XIX ст. В 1880-1890-і рр .. французи одне за іншим стали анексувати дрібні державні утворення в басейні річки Сенегал, у верхів'ях Гамбії, на плато Фута-Джаллон, а потім і у верхів'ях Нігера, тобто в тих гвінейських і западносуданских землях, де тисячоліттям раніше складалися перші африканські державні утворення - Гана, Малі, Сонгай. Одночасно з цим французи з допомогою сенегальських стрільців почали колоніальні захвати на Гвінейській узбережжі, в Дагомії, з району верхів'їв Нігеру вийшли до Берега Слонової Кістки. В результаті всіх цих колоніальних захоплень Франція оволоділа великими територіями в Західному Судані і на узбережжі Гвінейської затоки, після чого її колоніальна активність була спрямована на схід, в Центральний Судан, включаючи середню течію Нігеру і район озера Чад, аж до англо-єгипетського Судану. Всі ці колоніальні захвати були об'єднані в рамках колоніального освіти Французька Західна Африка, до складу якого, крім Сенегалу, увійшли Берег Слонової Кістки, Верхня Вольта, Дагомея (Бенін), Нігер, Французький Судан (Малі), Гвінея. У 1920 р. до згаданих колоніальних володінь була приєднана Мавританія, розташована на північ від Сенегалу.

Територія Французької Західної Африки, яка проіснувала до 1958 р., не відносилася до числа багатих ресурсами і населенням. В більшості це були напівпустельні землі, придатні переважно для проживання там кочівників. Зручні для землеробства райони теж не відрізнялися вигідними кліматичними умовами, за винятком тих, що прилягали до узбережжя. Саме ці останні й були, якщо так можна висловитися, перлиною Французької Західної Африки. Колонізатори, враховуючи ринковий попит, перетворили цілі країни зони монокультури, розрахованої на експорт: Сенегал вивозив арахіс, Дагомея і Берег Слонової Кістки - продукти олійної пальми, Гвінея - сік гевеї, каучук. В цілому ж французькі колоніальні власті розглядали свою Західну Африку як єдине ціле, мріючи розширити володіння до протилежного берега континенту. І хоча мріям не судилося збутися (інцидент в Фашоде в 1898 р. поховав надії на це), французи робили все, що в їх силах, для економічного освоєння захоплених земель. Будувалися залізниці, розвивалися старі і створювалися нові міста, зростав торговий оборот, вкладалися капітали, щоправда, переважно у формі державних позик, а не приватних інвестицій, що було характерно для британських колоній в Африці.

Своєрідністю відрізнялася і система колоніального управління. Насамперед звертає на себе увагу привілейоване становище Сенегалу. Частина його корінного населення мала деякі громадянські права, аж до обрання депутата у французький парламент. У 1936 р. було 78 тис. таких громадян. Саме з їх числа в першу чергу і формувався корпус сенегальських стрільців - військова опора колоніальних властей. Інші колоніальні території найчастіше вважалися протекторатами, а керували ними традиційні вожді і королі, еміри та султани, причому верховне право контролю зберігалося за колоніальною адміністрацією. Втручання французької влади у внутрішню адміністрацію протекторатів, аж до довільного вибору кандидатів на керівні посади, часом навіть на низові посади старійшин, прийнято іменувати системою прямого управління (на відміну від британської системи непрямого управління). Однак це втручання аж ніяк не скрізь і не завжди мало характер свавілля, так що на практиці різниця між обома системами була не дуже великою.

Період між Першою і Другою світовими війнами був для Французької Західної Африки часом хоча і не всюди одно помітного, але неухильного економічного розвитку. Розвивалася промисловість, в містах з'являлися загони робітників, починала формуватися африканська підприємницька буржуазія (дрібні підприємці; вони ж найчастіше одночасно і торговці), виникав шар освічених фахівців, включаючи місцевих інтелектуалів. За кількістю освічених людей лідирував, безперечно, Сенегал. Цьому сприяло багато факторів: і привілейоване становище частини населення, і знайомство протягом багатьох десятиліть з парламентської і взагалі виборчої процедурою, і розвиток освіти, видання газет і т. п.

приклад

Далеко не випадковий той факт, що найбільш відомі уми сучасної Африки, теоретики її історичних доль, такі як письменник, поет і філософ Леопольд Седар Сенгор (1906-2001), перший президент незалежної Республіки Сенегал (1960), - вихідці саме з цієї країни.

Після Другої світової війни колоніальна імперія Франції захиталася і почала наближатися до розпаду. Цьому сприяли і зовнішні, і внутрішні чинники, в першу чергу підйом національно-визвольного руху, активізація політичних партій, посилення боротьби за незалежність і вимушені цим поступки колонізаторів. Що стосується Французької Західної Африки, то першою з неї офіційно вийшла в 1958 р. завоювала в результаті референдуму незалежність Гвінейська республіка. У 1960 р. стали незалежними і всі інші входили в колоніальне утворення країни: Сенегал, Малі, Мавританія, Нігер, Верхня Вольта, Дагомея, Берег Слонової Кістки. Деякі французькі колонії в Центральній Африці (сучасні Чад, Центральноафриканська республіка, Габон, а також Конго) були з 1910 по 1958 р. об'єднані в рамках колоніального освіти Французька Екваторіальна Африка.

Про Конго, найбільш південною з цих колоній, вже йшла мова. Що стосується Габону, невеликій території на північ від французького Конго, то там французи вперше влаштувалися в 1839 р., створивши форпост, а потім і місто Лібревіль, нинішню столицю країни. На рубежі 1870-1880-х рр. були колонизованы внутрішні райони, після чого територія, до того адміністративно входила в Конго, була виділена в якості самостійної колонії. Економічно порівняно відстала, як і Французьке Конго (незважаючи на наявність копалин - нафти, заліза, вугілля), ця країна, значна частина якої припадає на тропічні ліси, отримала незалежність одночасно з іншими французькими колоніями в 1958 р.

Центральноафриканська колонія Франції Убанґі-Шарі, як і примикає до неї з півночі Чад, - суданські території, завойовані французами лише на початку XX ст. На цих землях, заселених значної частини кочівниками, колонізатори прагнули організувати вирощування експортних культур - бавовни, кави. Економічно відсталі з працею втягивавшиеся у світовий ринок, ці колонії в 1946 р. отримали статус заморських територій з правом представництва у французькому парламенті (як, втім, і дві інші частини Французької Екваторіальної Африки - Конго та Габону). У 1958 р. обидві вони здобули незалежність і стали республіками. І території Центральної Африки, і всі інші екваторіальні колонії Франції явно не були прибутковими для колонізаторів землями. Важливість їх для колоніальної Франції була в тому, що вони представляли собою безперервний ланцюг володінь, смыкавшихся з французькими колоніями в Західній Африці і мали чимале стратегічне значення, у всякому разі спочатку, в XIX ст., до інциденту в Фашоде.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Країни Центральної Африки
Країни Західної Африки
Геополітична нестабільність Африки
АФРИКА
Центральні банки
Переговори з західними партнерами: особливості національних стилів
Компетенція Центрального банку РФ у сфері організації готівкового грошового обігу
Від схоластики до Реформації: поняття про "справедливу ціну" і ставлення до позичкового відсотку в західному християнстві
Історія геополітичних ідей: західна і східна традиції
Західні впливу і проникнення ідей меркантилізму в Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси